Rus ‘Starbucks’ında hedef 130 kafe… Logodaki benzerlik dikkat çekiyor…Amerika’li kahve zinciri Starbucks, Mayıs ayında yaptığı açıklamada ortalama 15 senedir faaliyet gösterdiği Rusya pazarından ayrılma kararı aldığını duyurmuştu.

Starbucks’ın Rusya’daki varlıkları, restoran işletmecisi Anton Pinsky ve rapçi Timati (Timur Yunusov) tarafınca satın alınmıştı.

Starbucks zincirinin ilk kafesi, Perşembe günü Rusya’nın başkenti Moskova’nın merkezinde Stars Coffee adıyla yine açıldı.

Zincirin yeni sahibi Timur Yunusov’a göre, önümüzdeki hafta 10 kafe daha ve Eylül ayının sonuna kadar toplam 130 kafe daha açılacak.

130 kafeden 90’ı olan kafelerin çoğu Moskova’da, ortalama 15’i Rusya’nın ikinci büyük şehri Saint Petersburg’da ve geri kalanı Krasnodar, Yekaterinburg, Samara, Kazan ve Sochi’de hizmet verecek.

LOGODAKİ BENZERLİK

Stars Coffee’nin logosunun ise Starbucks logosu ile benzerliği dikkat çekti. Stars Coffee’nin Starbucks logosu üstünde minik bir değişiklik yapmış olduğu görülüyor. Yeni logoda denizkızı ikonu yerine yıldızlı bir kokoşnik (Geleneksel Slav başlığı) takan bir kıza işaret edildi.

Pinskiy, Stars Coffee’nin Starbucks ile hiçbir ortak yanı olmadığını belirtiyor, “Biz onu satın aldık ve kendi markamızı yaptık. Bu kadar,” diyor.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

13 (@timatiofficial)’in paylaşmış olduğu bir gönderi

Temmuz ayı sonucunda, Rus işadamları Timur Yunusov ve Anton Pinsky, ABD’li sahiplerinin 24 Şubat’ta başlayan Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle piyasadan ayrılma kararlarını açıklamasının ardından Rus Starbucks zincirini satın aldı. İlk Starbucks kafe 2007’de Rusya’da açıldı ve 2022’ye kadar ülke genelinde 100’den fazla kafe etkinlik gösterdi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın