Radyo istasyonu, öğlen sunucusuna göre yarı zamanlı AI DJ’i alıyor

Live 95.5, Portland, Oregon’da bir radyo istasyonu, ilan edildi Salı günü öğlen sunucusu Ashley Elzinga, sesinin klonlanmış bir versiyonunu – AKA “AI Ashley” – her gün 10’dan 3’e dinleyicilere yayınlayacak. Futuri Media’nın “RadyoGPTkullanan yapay zeka destekli bir araç. ChatGPT trend olan haberlere dayalı bir senaryo oluşturmak ve sentetik bir sesle okumak için.

Radyo istasyonu, AI Ashley’nin pek çok yerel DJ için büyük bir endişe kaynağı olan “geleneksel Ashley”nin yerini tam olarak almadığına dikkat çekti. Radyo istasyonları son yıllarda yayınlarını kesiyor. yükselen maliyetler veya AI gibi teknolojiyi kucaklamak için bir geçişte. 2020’de iHeart Medya organizasyonunu yeniden yapılandırdı, ülke çapında yüzlerce kişiyi işten çıkarmak çünkü yapay zekaya yatırım yapmak istiyordu.

Live 95.5’in ana şirketi Alpha Media, Elzinga’nın işini kaybetmeyeceğine ve yine aynı maaşı alacağına dair güvence verdi.

TechCrunch’a Alpha Media EVP’si Phil Becker, “Bu, bazı bölümlerde geleneksel Ashley’i kullanacağımız ve diğer bölümlerde AI Ashley’i kullanacağımız karma bir durum” dedi. “AI Ashley’nin yayın yapacağı bir durumda, geleneksel Ashley toplulukta bir şeyler yapıyor, sosyal paylaşımları yönetiyor veya dijital varlıklar veya işle birlikte gelen diğer unsurlar üzerinde çalışıyor olabilir.”

Becker ayrıca Alpha Media’nın maliyetten tasarruf etmek için RadioGPT kullanmadığını da belirtti. Radyo sunucularının araç setlerinde olması için verimli bir araç olması amaçlanmıştır.

Dinleyiciler, yıllardır yerel radyo kişiliklerini dinledikleri ve sabahları işe giderken robotik bir ses dinlemek istemedikleri için AI DJ’lere karşı temkinli olabilir. Bu nedenle Live 95.5, yapay zekayı, izleyicinin zaten bağlantı kurduğu mevcut bir radyo sunucusu gibi ses çıkarması için eğitti.

görüldüğü gibi bir cıvıldamak Elzinga’nın AI DJ muadilini gösterdiği yerde, ses gerçek şeye benziyor ancak AI olduğu çok açık. Sentetik ses de kendisini AI Ashley olarak tanıtıyor, böylece dinleyiciler gerçek bir insan değil, bir AI’nın konuştuğunu biliyor.

“Bunun kesinlikle en önemli kısımlarından biri, dinleyiciye karşı şeffaf olmamız. Hiç kimseyi aldatmak gibi bir niyetimiz yok,” diye ekledi Becker.

Twitter kullanıcıları yeni karardan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi. Hatta bir kullanıcı, AI sesinin tüm radyo mesleğine saygısızlık ettiğini söyledi.

Live 95.5, RadioGPT’yi kullanan ilk radyo istasyonlarından biri olsa da, kesinlikle son olmayacak. Alpha Media’nın Portland merkezli başka bir radyo istasyonu olan KUFO Freedom 970 de yapay zeka teknolojisini kullanacak.

Alpha Media, ABD’de 200’den fazla radyo istasyonunu yönetiyor Şirket, dünyada AI DJ’e sahip ilk radyo yayın şirketi olduğunu iddia ediyor.

Bir başka Futuri ortağı, Kanada’da 55 istasyona ve 29’dan fazla podcast’e sahip olan Rogers Sports & Media’dır.

Futuri, Şubat ayında RadioGPT’nin beta sürümünü piyasaya sürdüğünde, insanlar AI teknolojisinin sonuçlarını sorguladılar. Önemli bir endişe, yapay zeka DJ’lerinin yanlış bilgi yayma riskinin olup olmadığıydı. Doğruluk kontrolü, ChatGPT’nin güçlü yanı değildir ve “halüsinasyon” gördüğü, yani kullanıcılara kendinden emin bir şekilde sahte bilgiler sağladığı anlamına gelir.

Bing ve Google’ın her ikisi de, kullanıcıların olgusal hatalar yapmakla eleştirdiği AI sohbet botlarına sahiptir.

ChatGPT, insan denetiminin yardımına dayanır, bu nedenle, RadioGPT kullanan radyo istasyonlarının oluşturulan içeriği kontrol eden gerçek insanlara sahip olması önemlidir.

Futuri’nin teknolojisi, hangi konuların yerel olarak trend olduğunu belirlemek için 250.000’den fazla haber kaynağının yanı sıra Facebook, Twitter ve Instagram’daki hikayeleri tarar. RadioGPT bu trend hikayeleri alacak ve ardından bir komut dosyası oluşturmak için GPT-3’ü kullanacak. Yapay zeka sesleri bilgileri o yerel alandaki dinleyicilere aktarmadan önce Becker, insan moderatörlerden oluşan bir ekibin içeriği yayına girmeden önce inceleyip düzenlediğini iddia ediyor.

Becker, “Orijinal içerik oluşturucuların yine de ona dokunması, kontrol etmesi, kanıtlaması, bunun gibi şeyler olması gerekecek,” dedi.

Artı, Futuri CEO’su ve kurucusu Daniel Anstandig, halüsinasyon içeriğinin havadan yayılmasını önlemek için koruma önlemlerinin yürürlükte olduğunu iddia ediyor.

Anstandig, “Yapay zekamız, bazen ‘halüsinasyon’ olarak adlandırılan spekülatif veya yanlış içeriği çapraz kontrol etmek ve azaltmak için programlandı” diyor. RadioGPT ayrıca “üretilen herhangi bir içeriğin herhangi bir saldırgan malzeme içermediğini doğrular” diye ekledi.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın