Telo, ABD’nin küçük elektrikli kamyonetler için hazır olduğuna bahse girdi

Bugün çoğu kamyon mecazi anlamda yanlış yöne gidiyor. Çok büyük ve ağırlar, küçülen yatakları ve klasik bir beygirden aileyle buluşan bir statü sembolüne dönüşmelerini yansıtan genişleyen kabinleri.

Bu benim görüşüm, ama buraya sadece estetik ve kişisel özelliklerim hakkında gevezelik etmek için gelmedim. garip aşk ufacık arabaların. Büyük araçlar benzersizdir ölümcül yayalar ve bisikletliler için ve dekarbonizasyona ters etki iş. Daha fazla hammadde talep ediyorlar ve nihayetinde daha büyük pillerve kompakt arabaların bugün yollarda yanlarında taşıyamayacağına dair korkular uyandırıyorlar. Başka bir deyişle, insanlar ve gezegen için kötüler.

Elektrikli araçlara geçiş, işleri boyut olarak sarsmak için bir fırsat sunuyor. Yine de ABD’de çoğu otomobil üreticisi bunu riske atmaz ve bunun için finansal bir temel vardır. F-150 ve Silverado gibi kamyonlar her zamankinden daha popüler, şirketlere yeni bir yol çizmeleri için çok az teşvik veriyor. Yine de, genç bir startup Telo zaten alternatif bir rota kullanıyor. Telo CEO’su Jason Marks, TechCrunch’a verdiği demeçte, pek çok Amerikalı’nın aslında “iki kapılı bir Mini Cooper’ın ayak izine” ve “Toyota Tacoma ile aynı iç ve yatak alanına” sahip küçük bir pikap istediğine bahse giriyor. Ona inanıyor musun?

Marks, bahçıvanlar, sörfçüler, snowboardcular, yürüyüşçüler vb. gibi bir kargo aracı kullanabilen şehir sakinlerinden oluşan, kullanılmayan bir pazar olduğunu savunuyor, “ancak şehir için çok büyük olduğu için büyük bir kamyona sahip olamazlar.” En azından tüketici tarafında Telo’nun hedeflediği kişi budur. Şirket, bu hafta ilk aracı için ön siparişleri – gerçekten, ücretli rezervasyonları – başlattı ve hükümet teşviklerinden önce piyasaya sürüldüğünde 50.000 $ ‘a mal olması planlanan 152 inçlik bir kamyonu bir gün satın alma şansı için insanlardan 152 $ talep etti.

Şimdiye kadar ilgi var: Şirketin bir temsilcisi TechCrunch’a verdiği demeçte Telo “lansmandan sonraki ilk 12 saat içinde 500’den fazla ön sipariş aldı” dedi.

Geçen hafta Telo, San Francisco’daki ofisinde aracın tam boyutlu bir modelini sergiledi. Teorik olarak, başlangıçta vurgulanan kamyon beş yetişkin alacak ve dört saniyede 0’dan 60 mil / saat hıza çıkacak. Ayrıca 350 millik bir menzile sahip olması gerekiyordu. Kamyonun görselleri de fevkalade şık – neredeyse hiç kaporta yok, ön tarafında yakışıklı, kısa bir çeneyi çağrıştıran doku ve hava akışı için ön ve arka kapılar boyunca şapşal bir kaydırma. Bu köpeğe sörf tahtaları yüklediğinizi hayal edin.

Görsel Kaynakları: Telo

Marks’a göre Telo, ilk prototipini yıl sonuna kadar yollara çıkarmak için çalışıyor. Sonraki yıllarda, plan (anladığım kadarıyla) bazı devlet bürokrasisinde gezinmek, bazı araçları elle yapmak ve ardından toplu olarak mini kamyonlar yapmak için sözleşmeli üreticilerle çalışmak. Ancak unutmayın: EA girişimleri genellikle harika fikirlerle başlar (bkz: Varış Ve kano). Kâr elde ederken bu araçları çok sayıda sürücüye teslim etmek mi? Bu işte bu çok daha nadirdir.

Minik manyetikler için ne kadar talep olursa olsun, Telo’nun önünde çok iş var.

arka plan

Telo’dan önce Marks, National Instruments’ta otonom sürüş ve sürücü yardımı özellikleri üzerinde çalışırken, kurucu ortak Forrest North, Tesla’nın Roadster ekibinde çalıştı. North, TechCrunch’a “Komik hikaye şu ki, üzerinde çalıştığım araçlardan biri şu anda uzayda, bu çok rastgele ve garip,” dedi.

rent a car 34

Marks, ikilinin ortak bir arkadaş aracılığıyla tanıştığını ve daha sonra ikisinin de “Washington eyaletinde aynı lisede sırıkla atlamacı olduklarını ancak birbirlerinden 10 yıl ayrı olduklarını” fark ettiklerini söyledi. “Ve eğer bir sırıkla atlamacıyla hiç tanışmadıysan, hepimiz aynı türden deliyiz.”

Marks başlangıçta bir elektrikli motosiklet yapmak istiyordu, ancak kurucu ortaklar yaklaşık bir yıl önce arkadaşlarıyla fikirlerini paylaştıktan ve San Francisco’da sokakta 100 kişiyle röportaj yaptıktan sonra bir mini kamyona odaklanmaya odaklandıklarını söylediler. Marks, pivotu “yatırım ve çok daha fazla ilgi” izledi dedi.

Telo'nun kurucu ortakları Forrest North ve Jason Marks, tasarım başkanı Yves Behar'ın yanında yer alıyor.

Telo’nun kurucu ortakları Forrest North ve Jason Marks, tasarım başkanı Yves Behar’ın yanında yer alıyor.

Telo, TechCrunch’a şu ana kadar 10 milyon dolarlık sonradan para değerinde 1,4 milyon dolar topladığını söyledi. GoAhead Ventures, girişimin tohum öncesi turuna liderlik ederken, Underdog Labs, WorkPlay Ventures, endüstriyel tasarımcı Yves Behar ve diğer melek yatırımcılar da katkıda bulundu. Girişimin bir temsilcisi, kurucu ortakların GoAhead ile ilk olarak spor salonunda bağlantı kurduğunu söyledi. , firmanın “video satış konuşması sürecinden” geçmeden önce. [I’m not sure how gym banter led to funding teeny trucks, but I guess that’s just San Francisco for ya.]

Çalışmalarıyla tanınan ünlü tasarımcı Yves Behar ise çene kemiği, XO dizüstü bilgisayar Ve Jimmyjane ayrıca tasarım başkanı olarak Telo’ya katıldı. Behar üretkendir ve aracılığıyla onun firması bazı berbat projelerde olduğu kadar gerçekten harika projelerde de çalıştı. Vessyl akıllı bardak Ve Meyve sıkacağı. Her neyse, Behar geçen hafta TechCrunch ile yaptığı bir görüşmede küçük kamyonla ilgili görüşlerini nazikçe paylaştı.

Behar, “O agresif görünüme sahip olmayan bir kamyonet ve bu şehirli müşterinin hem tasarım imzasını hem de kamyonda sahip olduğumuz daha akıcı, estetik olduğunu söyleyebiliriz,” dedi. [This man is really speaking my language.]

Tasarım başkanı, aracın “gerçekten bir EV’nin neler yapabileceğinin ve kullanıcıların ne aradığının bir ifadesi olduğunu ve bu durumda oldukça işlevsel bir aile aracı olduğunu” ekledi.

‘Belirgin avantajlar’

Marks, Telo’nun bazı “belirgin avantajları” olduğunu çünkü on yıl kadar önce değil bugün başladığını söylüyor. Marks, “Sözleşmeli üretim büyük ama aynı zamanda tedarik zinciridir” dedi. “Herkesin tedarik zincirinin ne kadar kötü olduğundan bahsettiğini biliyorum, ancak işin aslı şu ki, paketleme gereksinimlerimize uyan bir motoru raftan satın alabiliriz ve bu motor önceden doldurulmuş yazılımla birlikte gelir.”

Marks, bunun Tesla’nın on yıl önce yapabileceği bir şey olmadığını söylüyor. Bunun yerine Elon Musk liderliğindeki şirket, “motorları olması gereken gereksinimlere yaklaştırmak için sıfırdan motorlar” geliştirmek zorunda kaldı. Marks’a göre bunların çoğu metalaştırma aşamasına büyük ölçüde yakın.

CEO, bu değişikliklerin Telo’nun maliyetleri sınırlayabilmesini ve “aracın yalnızca güvenlik, piller ve paketleme gibi gerçekten masaya getirdiğimiz parçalarına odaklanabilmesini” sağladığını söyledi. Telo şu anda öncelikle ambalajı sergiliyor, ancak yaptığı açıklamada “patent bekleyen pil paketlerinin” “piyasadaki diğer tüm elektrikli araç pillerinden daha küçük ve daha hafif” olduğunu söyledi.

En önemlisi, karbondan arındırılmış ulaşım sadece şeyleri daha küçük veya tamamen elektrikli yapmakla ilgili değil – bunlar daha büyük bir yapbozun sadece iki parçası. Hala büyük EV kamyonları daha az karbon kirliliği pompalamak atmosfere gazla çalışan muadillerinden daha fazla, bu yüzden belki de tamamen yazmaya değmezler. Toplu taşıma aynı zamanda çevre için kişisel arabalardan, kamyonlardan ve SUV’lardan çok daha verimli ve daha iyi neredeyse her boyutta.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın