Q2 fintech finansmanı: LatAm, Karayipler iki kattan fazla artarken ödemeler büyük darbe alıyor

CB Insights yayınladı Q2 Fintech Durumu raporu geçen hafta ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, küresel finansman boşlukta aşağı – dalma 2017’den bu yana en düşük seviye olan yaklaşık yarı yarıya 7,8 milyar dolara yükseldi.

Ancak en az bir bölge kötü bir çeyrek geçirmedi.

Latin Amerika deneyimli küresel yatırımcı ilgisinde bir artış son yıllarda, ancak küresel olarak diğer bölgelerde olduğu gibi, girişim finansmanında bir düşüş yaşadı.

VC yatırımcıları, 2021’de 15,9 milyar dolardan 2022’de Latin Amerika’da rekor 1.114 anlaşmaya 7,8 milyar dolar yatırım yaptı. Latin Amerika’da Özel Sermaye Yatırımı Derneği (LAVCA). Fintech sektörü, 2022’de açık ara en büyük girişim doları alıcısı oldu ve geçen yıl yatırımların %29’unu oluşturdu.

Bölgedeki yatırımcıların uzay üzerine bahse girmeye devam ettiği görülüyor. Aslında, CB Insights’ın Fintech Durumu 2. Çeyrek raporuna göre, LatAm ve Karayipler’deki fintech’ler QoQ’da %150 artışla 500 milyon $ çekerken anlaşma sayısı (69) QoQ’da kabaca aynı kaldı. Rapora göre erken aşama anlaşma payı, 2023 için 5 yılın en yüksek seviyesi olan %81’de ilerliyor. Bölgenin çeyrekteki en büyük anlaşması, 100 milyon dolarlık bir başlangıç ​​turu toplayan Cayman Adaları merkezli DeFi platformu Kross Wallet’a gitti. (Blockchain ve kripto şirketleri, CB Insights’ın verilerinde fintech olarak sayılır). Çeyrek boyunca gerçekleşen diğer anlaşmalar arasında Meksika merkezli harcama yönetimi girişimi Clara’s yer alıyor. 60 milyon dolar zam ve Brezilyalı ödeme altyapısı şirketi Liquido 26 milyon dolar kazandırdı. (Bu turların aslında 2021’de gündeme geldiği, ancak gizlilik içinde çalıştığı için Liquido’nun finansmanı daha yeni duyurduğu belirtilmelidir).

rent a car 34

Ancak genel olarak, ikinci çeyrek ödeme girişimlerine karşı nazik değildi, sektör yıla güçlü başlasa da. Bu tür şirketlere sağlanan finansman, 2022’nin ilk çeyreğinde 8 milyar dolardan ve 2022’nin ikinci çeyreğinde 4,9 milyar dolardan çeyrek boyunca %75 düşerek 2 milyar dolara geriledi. CB Insights, bunun “sektör için altı yıllık bir fonlama düşüklüğü” olduğunu belirtti. Ve yeni tek boynuzlu atlar yoktu.

Anlaşma hacmi o kadar kötü olmadı, ancak ikinci çeyrek yatırımları ilk çeyrekte yapılan 172 anlaşmadan %14 düşerek 148’e düştü. Parlak noktalardan biri, ödeme şirketlerine erken aşamada sağlanan finansmanın beş yılın en yüksek seviyesine ulaşmasıydı.

Tipaltı, orta ölçekli şirketler için borç hesaplarını otomatikleştiren, büyüme turunda 150 milyon dolar toplayarak ve etkileyici devasa yatırımlar listesine ekleyerek çeyreğin en büyük hisse senedi anlaşmasını yaptı. 270 milyon $ Seri F Ve 150 milyon $ Seri E. Listedeki diğerleri şunları içerir: su perisi, Clara, Volt, espiri Ve Altıncı Bölüm.

Son olarak, çeyreğin halka arz çıkışlarının 5’i, dördü Asya’dan olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri dışındaki fintech’lerden geliyor. Ayrıca, CB Insights’a göre fntech, M&A aktivitesinde %20 düşüşle 142 çıkış gördü.

Gelen kutunuzda daha fazla fintech haberi ister misiniz? The Interchange’e kaydolun Burada.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın