Paul McCartney, yeni bir Beatles şarkısı yapmak için yapay zekayı kullandı

rent a car 34

Yapay zeka tarafından üretilen müzik, sanatçıların ya en ufak bir ipucuna bile sesli olarak karşı çıktığı ya da bazılarının (Grimes gibi) az ya da çok onu tamamen kucakladığı, gelişen ve gergin bir konudur. Şimdi, Paul McCartney, yapay zekayı kullanarak “yeni” bir Beatles şarkısı yarattığı ve bu yılın sonlarında halka sunacağı için, en azından kısmen “profesyonel” trende görünüyor.

Şarkı, eski bir demo kaydından alınan John Lennon vokallerini ve İlk ortaya çıkan BBC raporu Haberler, muhtemelen Lennon’ın ölümünden hemen önce NYC’deki oturma odasından kasete kaydedilen 1978 tarihli bir Lennon kaydı olan ‘Now and Then’dan olduğunu söylüyor. McCartney BBC’ye, şarkının ilham kaynağının Peter Jackson’ın “Get Back” belgeselinden geldiğini, çünkü bu süreçte çeşitli Beatles üyelerinin vokallerini arka plan gürültüsünden ayırmak için özel bir yapay zeka sisteminin kullanıldığını ve yüksek kaliteli reprodüksiyonu mümkün kıldığını söyledi.

1995 civarında hayatta kalan Beatles ile bu parçayı kaydetmek için daha önce bir girişimde bulunuldu, ancak George Harrison, Lennon parçasının kalitesiz olduğu için sürecin ortasında itiraz etti. Yapay zeka destekli parça ayırma ve temizleme işlemi, vokalleri McCartney’nin söylediği bir yere geri yükledi; parçayı, amaç için yeni kaydedilmişler gibi temiz bir şekilde karıştırmanın mümkün olduğunu söyledi.

McCartney, yapay zekanın orijinal John Lennon kayıtları gibi ses çıkarması söz konusu olduğunda hala biraz şüphecilik gösteriyordu – ancak tamamen reddetmedi – “Bu biraz korkutucu ama heyecan verici, çünkü gelecek” dedi. insanlar ona Lennon’ın yapay zeka tarafından oluşturulan şarkılarını söylediği versiyonlarını gösterdiğinde.

“Bunun nereye varacağını görmemiz gerekecek,” diye ekledi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın