‘AI silahlanma yarışı’, sektöre kimin liderlik edeceğinden daha fazlasıdır

rent a car 34

Etraftaki konuşmalar Gaingels’in genel müdürü Lorenzo Thione’ye göre yapay zeka ve sürdürülebilirlik iki cepheye odaklandı.

Bir yandan, AI’nın yetenekleri hızla büyüyerek muazzam miktarda bilgi işlem gücü ve kaynağı gerektiren yeni ürün ve teknolojilerin ortaya çıkmasına neden oldu. Bu pek sürdürülebilir değil.

Ancak öte yandan, yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojisindeki bu gelişmeler, yapay zeka gelişimini sürdürmek için daha fazla mimari oluşturma yolunu genişletti. Thione’ye göre bu, yeniliğin habercisi olacak.

Bugünlerde herkes gibi Thione’nin de yapay zeka hakkında söylenecek çok şeyi var. Ancak, yapay zeka web şirketi Powerset’i 2009’da Microsoft’a satarak çoğu insandan çok daha uzun süredir oyunda. AI ve sürdürülebilirlik yatırımlarına liderlik ediyor.

Yaklaşık 750 milyon doların konuşlandırıldığı sendika, kendilerini LGBTQ+ topluluğunun bir parçası olarak tanımlayan kurucuları desteklemeye odaklanıyor. Eşcinsel bir adam olarak Thione, kurucuların yatırımcılara açık ve açık olma konusunda gergin oldukları veya kendilerini nasıl sundukları konusunda endişelendikleri bir zamanı hatırlıyor. TechCrunch+’a “Kim olduklarından dolayı girişim motoruna erişim sağlayamıyorlardı” dedi.

Thione ve diğerleri bu anlatıyı değiştirmek için çok çalıştılar ve girişim endüstrisi nihayet yeni bir döneme girmenin işaretlerini veriyor. Bu ayın başlarında, Crunchbase takibe başlayacağını söyledi %1 olduğu tahmin edilen LGBTQ+ kurucularına tahsis edilen girişim dolarlarının sayısı.

Thione, Crunchbase’in hareketini somut öz sermayeye doğru bir adım olarak selamladı. TechCrunch+’a “Ölçmediğimiz bir şeyi düzeltmeye başlayamayız” dedi. “Bu, daha çeşitli ve başarılı LGBTQIA+ girişimlerini teşvik ederek, böylece girişimcilik ekosistemimizi bütünüyle zenginleştirerek ihtiyacımız olan katalizör olabilir.”

AI kesinlikle daha fazla zenginleştirme kullanabilecek bir alandır. Thione, enerji tüketimini ve güç kaynaklarının dağıtımını ele almak için AI kullanan çok sayıda şirket olacağını tahmin ediyor. “Kendilerini ‘Hey, biz bir AI şirketiyiz, ancak aslında onu iklim üzerinde olumlu bir etkisi olacak bir sorunu çözmek için burada kullanıyoruz’ şeklinde konumlandıran bir dizi AI şirketi olacak.”

TechCrunch+ kısa süre önce girişimdeki yolculuğu, yapay zekanın geleceği, yapay zeka ve Gaingels’in yatırımcıların geri çekilmesiyle nasıl başa çıktığı hakkında konuşmak için Thione ile görüştü.

(Bu röportaj, uzunluk ve netlik için düzenlenmiştir.)

TechCrunch: AI ile ilgili olarak iki düşünce okulu vardır: Ya hepimizi kurtaracak ya da bizi yok edecek. Nerede duruyorsun ve neden?

Lorenzo Tiyon: Yapay zekanın insanlığı yok etmesi inanılmaz derecede olası değil. Ben daha çok iyimser kamptayım. Teknoloji, modern toplumlardaki belirli eşitsizlik türleri söz konusu olduğunda kesinlikle bazı sorunları şiddetlendirdi, ancak büyük ölçüde işleri daha iyi hale getirdi. İnsanlar yapay zeka ile işlerin nasıl ters gidebileceğini belirtmekte haksız değiller.

Biz onları oluştururken yapay zeka sistemlerinin kapasitesini açıkça anlamak, bu sorunları daha az alakalı hale getirecektir. “Yapay zekanın haydutlaşmasından” değil, yalnızca yapay zekanın olumlu kullanımlarının yan etkilerinden kaynaklanan sorunların ortaya çıktığını göreceğiz. Bunların olumlu olmayan bazı dışsallıkları olacak. AI sistemlerinin ortadan kalktığını ve açık kaynağın bir hareket olarak büyüdüğünü gördüğümüz için kötüye kullanım olacaktır.

İnsanların farklı niyetleri olması kaçınılmazdır ve bazılarının yapay zekayı hain etki için kullanmaya çalışan kötü aktörler olması kaçınılmazdır. Yanlış bilgilendirme, derin sahtekarlıklar, yüz milyonlarca bot oluşturma yeteneği, tespit edilmesi daha zor olan dağıtılmış bir hizmet reddi saldırısı yaratma, telif hakkı, intihal ve atıf eksikliği gibi tüm bu sorunlar var. Bütün bunlar toplum olarak mücadele etmemiz gereken sorunlar.

AI’nın kendisi tüm bunlara karşı kullanılacak silah olacak. Yapay zekanın olumsuz dışsallıklarının çoğalmasının yan etkilerini veya kötüye kullanım türlerini tespit eden ve bunlarla mücadele eden düşmanca sistemler oluşturmak için yapay zekayı etkin bir şekilde kullanan şirketlere yatırım yapmakla çok ilgileniyorum. Derin sahte algılama ve bot algılamadan, telif hakkıyla korunan materyal için kaynak bulma ve ilişkilendirme oluşturmaya kadar her şey. Bu biraz silahlanma yarışı ama inanıyorum ki bu teknolojileri insanlık için bir kıyamet günü yaratmak için değil, işleri daha iyi hale getirmek için kullanmanın yollarını bulmaya devam edeceğiz.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın