Otel enkazındaki rehberlerin 10’undan acı haber

Otel enkazındaki rehberlerin 10’undan acı haberAntalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 36’ncı Grup Oteller ve Konaklama Meslek Komitesi üyesi Funda Gökgöl, TUREB’in bölgelere klavuz kazandırmak için meydana getirilen uygulama eğitimleri kapsamında Adıyaman’a giden 43 benlik kılavuz ekibinin de Grand Isias Hotel’in enkazında kaldığını söyledi.

Marmara, Ege ve Akdeniz eğitimlerini tamamladıktan sonra ekibin Güneydoğu eğitimi için bölgeye gittiğini belirten Gökgöl, “Enkazdaki arkadaşlarımızdan bir kısmı çıkarıldı, bir bölümü hala yıkıntı altında. Maalesef kaybettiklerimiz var. Depremin ilk gününden itibaren Antalya Rehberler Odası Başkanı Mustafa Yalçınkaya ve idare kurulu üyesi Volkan Lubiewski otel enkazının önünde bekliyor. Çıkartılan cenazelerden 4’ü Antalya’ya gelecek fakat cenaze nakilleri için araç bulamıyoruz. Bu mevzuda yetkililerden yardım bekliyoruz” dedi.

TUREB’den edinilen bilgiye bakılırsa, eğitimdeki rehberler ve klavuz adaylarından 8 Şubat Çarşamba günü öğle saatlerine kadar meydana getirilen çalışmalarda; 19’u sağ kurtarılırken, 10’unun ise cansız bedenine ulaşıldı. 14 rehberle alakalı ise henüz bilgi sahibi olunamadı.

Müzeyyen Gökçe ile anne ve babası

19 KİŞİ SAĞ ÇIKARILDI

Otel enkazından kurtarılan ve bazıları hastanelerde tedavi gören, bazıları da iyi olarak aileleriyle buluşan 19 rehberin Johanna Carolina Kap, Berna Tanış, Ömer Faruk Alioğlu, Anıl Zeybek, Ömer Kale, Tahsin Cem Efe, Fikri Töre, Erhan Taşkın, Mücahit Doğan, Leyla Dizdar, Berfin Yıldız, Abdülsamet Sarıtaş, Cafer Anıl Gök, Hüseyin Sarı, Seçkin Bakırcı, Osman Altay, Hazal Baytekin, Çiğdem Şimşek ve Nazımcan Hartlap olduğu açıklandı.

Ozan Koç

KURTARILDIKTAN SONRA HAYATINI KAYBEDENLER VAR

Ekip kaptanı Mehmet Kalaycı ile Müzeyyen Gökçen, İmran Aydoğdu, Emin Uysun, Kağan Yıldız, Ozan Koç ve Samet Burak Bingöl’ün enkazdan cansız bedenleri çıkarılırken; Ali Osman Aydın sağ kurtarılıp sevk sırasında, Bahtiyar İsrafiloğlu ve Ali İsrafiloğlu ise sağ çıkarılıp tedaviye alındığı hastanede yaşamını kaybetti.

Arama- kurtarma çalışmalarının sürdüğü bölgede Aykut Bulut, Etem Yedek, Turgut Mustafa Yedek, Ukba Alhomsi, Lenur Seyfettinoğlu, Önder Cırık, Ömer Tabarlı, Sefa Veysel Yaşar, Umut Ulaş Tan, Çağkan Yılmaz, Hasan Öz, Tayfun Dal, İdris Talha Kartav ve Tamer Özdoğru’nun akıbeti ise hemen hemen belirlenemedi.

İdris Talha Kartav

SAĞ KURTULUNCA ÇALIŞMALARA KATILDI

Öte taraftan normalde 44 kişi olan eğitim grubunda Ahmet Daştan’ın ise katılmadığı kaydedildi.

Öte taraftan Adıyamanlı Maide Sayın (22) ise enkaz altından sağ çıkarıldığını ve gönüllü olarak kurtarma çalışmalarına katıldığını söyleyerek “Ben Adıyaman’ın yerli halkıyım. Enkazdan sağ çıktık, evimize bir şey olmadı. Evimiz müstakildi ama akrabalarımıza 3 gündür ulaşamıyoruz. 4-5 katlılar. AFAD kadrosu geldi her ilden, Allah razı olsun.

Yiyecekten önce alete ihtiyacımız var. Ona gore yardım ederseniz şu sebeple enkazın altından sesler geliyor. Ben 2 kişiye yardımcı oldum ilk gün. Bizzat tanıklık ettiğim için söylüyorum. İnsanlar yardım etmeye çalışıyor fakat betonları kaldıramıyorlar. İnşaatçılar gelebiliyorsa o ağabeyler gelsin. Onların işi bunlar, normal halk bir şey yapamıyor. Herkese oldukça teşekkür ediyorum” dedi. (DHA)

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın