Otel Odasında Kalırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey – Dünyadan İlginç Haberler

Çoğu insan iş gezilerinde ya da tatillerde otellerde kalmayı tercih eder. Bazı oteller gerçekten ev kadar rahat olabilir. Bu yüzden de temiz olması çok önemlidir.
Çoğu otel, temizlik ve oda servisi için gerekli personellere sahiptir, ancak bu tarz yerlerde genellikle yüzlerce de oda bulunur. Hal böyle olunca bazen temizlik üstünkörü kalabiliyor ya da sadece göstermelik yapılıyor. İster beş yıldızlı lüks bir tesiste, ister orta fiyatlı bir oteller zincirinde kalıyor olun, temizlikten hiçbir zaman yüzde yüz emin olamazsınız. Bu yüzden de odanızı şöyle bir elden geçirmeniz sağlığınız için gereklidir. Dikkat etmeniz gerekenler ise şu şekilde?

1. Anahtarlar, kollar ve diğer ortak temas noktaları çok önemli

Otel

Temas oranı yüksek olan yüzeyler, iyi silinmemişse mikrop yuvasına dönüşebilir. Böyle bir yere dokunduktan sonra elinizi ağzınıza götürdüğünüzü düşünün. Gerçekten de mide bulandırıcı. Neyseki çözüm çok basit. Bir sonraki seyahatinizde yanınıza dezenfektanlı ıslak mendil alarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Odanıza girer girmez aşağıdaki temas noktalarını bu mendillerle silin. Biraz zor olabilir ama sağlığınızdan önemli değil.

 • Işık anahtarları
 • Tablolar
 • Banyo lavabo bataryaları
 • Komodinler
 • Televizyon kumandası
 • Kapı kolları
 • Şifonyer kulpları ve düğmeleri
 • Tuvalet kolu
 • Telefon
 • Mini buzdolabı kolu
 • Saç kurutma makinesi

2. Kahve makineleri

Otel

Otel odalarında genellikle su kaynatıcılar ve kahve makineleri bulunur. Ancak bu makineler, girip çıkan misafirlerin arasında yeterince temizlenmeyebilir. Hatta bazı insanların su kaynatıcılarının içinde pis iç çamaşırlarını yıkadıklarına dair efsaneler bile var.

Otellerde kahve içmek istiyorsanız odanızdaki makineleri kullanmak yerine, içeceğinizi otelin barından isteyebilirsiniz. Yok illa kullanacağım diyorsanız, makineyi içli dışlı iyice yıkamanızı tavsiye ederiz çünkü içinde küf veya bakteri bulundurabilir.rent a car 34

3. Tabaklar, kaseler ve bardaklar

Birçok otel odasında hala cam bardaklar bulunuyor. Odanızdaki bu eşyaların en son nasıl veya ne zaman temizlendiğini bilemezsiniz. Bu bardaklar tozlu veya kirli görünmese bile, onları kullanmadan önce uygun şekilde yıkarsanız çok iyi olur.

4. Havlular ve çarşaflar

Tatile çıkarken yanınıza almanız gereken en önemli şey havlu, çarşaf ve yastık kılıfı olabilir. Bu madde biraz aşırı görünse de, bu eşyaların ne zaman ve nasıl yıkandığını asla bilemezsiniz.

5. Ayakkabılarınızı çıkarmayın

İster yanınızda terlik getirin, ister oteldekini kullanın ama ne yaparsanız yapın otel odalarında çıplak ayakla yürümeyin. Kat hizmetleri konaklamalar arasında odaları süpürürse de, otel halıları her türlü mikrop ve bakteriyi barındırabilir. Bu halılardan mantar, enfeksiyon ve daha birçok şey kapabilirsiniz. O yüzden dikkatli olun.

İlginizi çekebilir:

Tatil İçin En Güvenli Ülkeler Açıklandı: Türkiye Güvenli Olmayan Ülkeler Kategorisinde

Kaynak: 1

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
kaynak: listelist, sozcu

Yorum yapın