Orta Vadeli Program belirtildiHazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanarak Resmi Gazete’de yayımlanan 2023-2025 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program’a ilişik değerlendirme yapmış oldu.

Bakan Nebati, hükümet olarak görev geldikleri ilk günden bu yana kapsayıcı kalkınma hedefleri doğrultusunda hazırlayarak uyguladıklarını söylediği orta ve uzun vadeli planlarla ekonomiyi büyüttüklerini ve güçlendirdiklerini belirterek, “Önümüzdeki 3 yıllık dönemin yol haritasını oluşturacak Orta Vadeli Program, dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler titizlikle analiz edilerek, On Birinci Kalkınma Planı esaslarıyla ahenkli halde hazırlanmıştır. Programımızı hazırlarken büyümeyi ve istihdamı artıran, yüksek katma değerli üretimi önceliklendiren ve ihracat odaklı sürdürülebilir büyümeyi esas alan Türkiye Ekonomi Modelimiz merkeze alınmıştır” ifadelerini kullandı.

Bakan Nebati, şöyleki devam etti:

“Program boyunca uygulayacağımız politikalar da bu kapsamda, yüksek katma değerli üretimi, cari işlemler dengesinde kalıcı iyileşmeyi, verimliliği ve ihracat artışını sağlamak üzere oluşturulmuştur. Böylelikle ekonomimizin yaklaşık yüzde 5,3 büyümesini, istihdamın toplamda 2,7 milyon şahıs artmasını öngörüyoruz. Ayrıca program süreci nihayetinde, ihracatımızın 305 milyar dolara ulaşacağını, işsizlik oranının yüzde 9,6 ile mühim ölçüde gerileyeceğini, cari işlemler açığının GSYH’ye oranının yüzde 0,9 olacağını, enflasyonun tek hanelere ineceğini öngörüyoruz.”

2023-2025 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programda, önceki yıllarda olduğu şeklinde mali disiplinden ödün vermediklerini savunan Nebati,

“Ekonomimizin temel dinamiklerini göz önünde bulundurarak bütün yurttaşlarımızın önceliklerini karşılayacak bir bütçe hazırlamaya gayret ettik. Program periyodu sonucunda, Merkezi Yönetim Bütçe açığının GSYH’ye oranının yüzde 1,5 olmasını öngörüyoruz. Önümüzdeki 3 senelik devrin yol haritasını oluşturacak Orta Vadeli Programımızın ülkemize ve bütün yurttaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, Programın hazırlanmasına katkı sağlayan, özveriyle çalışan bütün kuruluş ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın