NYC’nin 18 dolarlık teslimat işçisi asgari ücretinden kimse memnun değil

rent a car 34

New York City, Uber Eats, DoorDash, Grubhub ve Relay gibi platformlara teslimat yapan gıda dağıtım çalışanları için yeni bir asgari ücret belirledi. Konser çalışanları için tarihi bir galibiyet olmalı, ancak hem teslimat çalışanları hem de şirketler bundan memnun değil.

Pek çok işçi, işçi hakları aktivisti ve hatta şehrin saymanı, asgari ücretin -saat başına 18 doların biraz altında- NYC’de yaşamanın ya da teslimat şoförü olmanın maliyetlerini karşılamaya neredeyse yetmediğini söylüyor. Uygulama tabanlı konser şirketleri, kararın işçiler için istenmeyen sonuçlara yol açacağını söylüyor ve DoorDash sözcüsü TechCrunch’a “davanın masadan kalkmadığını” söyledi.

Elbette mükemmelin iyinin düşmanı olmaması gerektiğini söyleyenler var ve pek çok teslimatçı da kararı destekliyor. Şehirden yapılan açıklamaya göre, NYC’nin teslimat işçileri şu anda saatte ortalama 7,09 dolar kazanıyor, bu nedenle yeni karar kesinlikle bir adım. Ancak bu çekişmeli konunun iki cepheyi daha da ayıracağı açık.

Teslimat işçileri kullanan şirketler, iki minimum ödeme oranı seçeneğinden birini seçebilecek şehir tarafından özetlenen. İlk seçenek, şirketlerin bir işçiye, bir iş için beklerken harcanan süre de dahil olmak üzere, uygulamaya bağlı olarak geçirilen süre için bahşişler hariç, saatte en az 17,96 ABD doları ödemesini gerektirir. Bu, önümüzdeki yıl enflasyonla birlikte artarak saatte yaklaşık 19.96 dolara çıkacak.

Diğer seçenek, geziler hariç, aktif sürenin dakikası başına 0,50 ABD doları ödeyen uygulamaları içerir. Etkin zaman, bir işçinin bir teslimatı kabul ettiği andan, yiyeceği bıraktığı ana kadar geçen süreyi kapsar.

Konser şirketlerinin hiçbiri hangi ödeme yöntemini izleyeceklerini belirtmese de, endüstri uzmanları aktif dakika başına 0,50 ABD doları seçeneğinde para kazanıyor. Aktif dakika başına ödeme, bu şirketlerin birçok yerde nasıl iş yaptıklarına zaten yazılmıştır.

Kaliforniya’da, nerede Önerme 22 ülkenin kanunudur, şirketlerin aktif miller için yerel asgari ücretin en az %120’sini ödemesi garanti edilir. Asgari ücret saatte 14 dolar ise, kapıdan kapıya 15 dakika süren bir teslimat, bir işçiye 4,20 dolar kazandırır.

Çok küçük çok geç

Uygulama tabanlı teslimat işçileri topluluğu olan birçok teslimatçı ve işçi hakları aktivisti, şehrin bir teslimat işçisi asgari ücret oranı konusunda karar vermede yaklaşık altı ay geciktiğini ve revize edilen kurallar dizisinin başlangıçta önerilen ödeme formülünden bir azalma olduğunu savunuyor. Kasım ayında, şehir asgari ücret teklif etmişti saatte 24 dolar.

Bir araştırmaya göre, saat başına 18 dolarlık ödeme oranı, harcamalardan sonra saat başına yaklaşık 13 dolar gibi görünecek. ifade NYC Denetçisi Brad Lander’dan.

Eylül 2021’de Tüketici ve İşçileri Koruma Dairesi (DCWP), teslimatçılar için asgari ücret oranını belirlemek üzere 1 Ocak 2023’e kadar bir son tarih belirleyen 115 sayılı Yerel Yasayı kabul etti. İçinde herkese açık yorumlarbirçok iş işçisi, son altı ay için geri ödenmeleri gerektiğini söyledi.

Lander, “Belediye binası, altı ay önce teslimatçılara borçlu olunan zamları erteleyerek ve şehrimizdeki en çalışkan çalışanlardan bazılarının sırtından kurumsal karları tamponlayan asgarinin altında bir ücret standardı belirleyerek, milyarlarca dolarlık uygulama şirketlerinin lobi faaliyetlerine boyun eğdi” dedi. Bir açıklamada.

Lander, işçilere masraflardan sonra en azından asgari ücretin ödenmesi gerektiğini söyleyerek devam etti. Teslimatçıların çoğu NYC’de bir moped veya e-bisiklet kullanıyor ve hepsinin kendi araçları yok. gibi şirketlerden hizmetler Joko, Zoomo ve Whiz günlük, haftalık ve aylık kiralamalar sunar. Joco’nun kenetlenmiş e-bisiklet ağı, haftada 65 $ karşılığında günde altı saatlik kiralama için mevcuttur. Whiz ve Zoomo, sırasıyla ayda 179 $ ve ayda 199 $ karşılığında e-bisiklet abonelikleri sağlıyor.

University of California College’da hukuk profesörü olan Veena B. Dubal, “Bunun ileriye doğru olumlu bir adım olduğuna şüphe yok, ancak ücret konusu araştırıldı ve incelendi ve bu, bu iş için yeterli para değil” dedi. Kanun, San Francisco, TechCrunch’a söyledi. ”Bu tehlikeli bir iş ve NY’da yaşamanın maliyeti oldukça yüksek. İşçilere sunacağı öngörülebilirlik ve artış memnuniyetle karşılanıyor, ancak yine de yeterli değil.”

Teklife açık görüşler sunan teslimatçılar arasındaki genel duygu, Dubal’ınkiyle aynı. Birçoğu, işteyken kazalara, hırsızlıklara ve saldırılara maruz kaldıklarını söyledi; işçiler hala bağımsız yükleniciler olarak görüldüğü için bunların hiçbiri şirketler tarafından karşılanmıyor.

“Artık asgari ücreti elde etmek üzere olduğumuza göre, bu şirketler için yeni zorluk, belediye tarafından yayınlanan teklife uymak olacaktır, bu nedenle, biz işçilerin kınamamız gereken önemini ve sorumluluğunu vurgulamak önemlidir. Vik adlı bir işçi, bu şirketlerin artık biz işçilerin lehine olması gereken bu değişim sürecinde sahip olabileceği herhangi bir suiistimali yazdı. “Yıllarca ücretsiz emeğin ardından şimdi binlerce insanın yararlanacağı tarihi bir an.”

Çok Çalışmak mı Zor Çalışmak mı

Bu arada şirketler, kararın teslimat işçileri üzerinde olumsuz etkileri olacağını savunuyor. DoorDash ve Grubhub’dan sözcüler, asgari ücrete sahip olmanın şirketlerin esnek çalışanlara zarar verebilecek platform değişiklikleri yapmasını gerektireceğini söyledi.

Örneğin şirketler, her işi kabul etmeyen veya yarı zamanlı çalışan işçiler için platform erişimini azaltmaya başlayabilir. Platformda kalanlar neredeyse iki kat daha fazla çalışmak zorunda kalacak. A çalışmak teslimatların saatte 1,6’dan 2,5’e çıkacağı DCWP projelerinden.

Uber sözcüsü Josh Gold, “Şehir, teslimat çalışanlarına yalan söylüyor; uygulamaların, işleri ortadan kaldırarak ve bahşiş vermeyi azaltarak bu artışı finanse etmesini ve geri kalan işçileri siparişleri daha hızlı teslim etmeye zorlamasını istiyorlar” dedi.

Yarı zamanlı çalışanlar için platforma erişim sağlamak kesinlikle potansiyel bir sonuç olsa da, Kıdemli Katkıda Bulunan Sergio Avedian Araç Paylaşımı Yapan Adam ve kendi kendini UberEats ilan eden “kiraz toplayıcı”, teslimat işçilerine olan talebin, özellikle NYC’de, orada tam ve yarı zamanlı işçilerin bir karışımı olarak kalmasına yetecek kadar yüksek olduğunu söylüyor.

Avedian, “Uber, ‘Şimdi bu insanları kıçlarını kaçırmaya zorlayacağız’ diyor” dedi. “Eh, bunu zaten NYC’de yapıyorlar.”

Şirketler ayrıca, çalışanlarına farklı uygulamalar tarafından iki kez ödeme yapılmamasını sağlamak için platform değişiklikleri yapmak zorunda kalabilir. Birçok konser çalışanı, Avedian’ın “kirli uygulama” dediği şeyi yapıyor; bu, mümkün olduğunca çok iş almak için uygulamalar arasında geçiş yapmak anlamına geliyor. Avedian, şirketlerin diğer uygulamalar için siparişleri sinsice alırken yakalayabilmek için işçilerin konumlarını daha verimli bir şekilde izleyeceğini düşünüyor.

“Asgari ücretinizi ödediğim için artık her siparişi almaları gerektiğini söyleyerek işçilere bu kısıtlamaları getirebilirler. Kiraz toplamak yok,” dedi Avedian.

Teslimat çalışanlarının her platforma sadık kalmasını sağlamak, uygulama şirketleri için işleri düzenli tutmaya yardımcı olur, ancak aynı zamanda istihdamın kaygan eğimine de yol açabilir. Çünkü bir işçi yalnızca bir şirkette çalışabiliyorsa ve kendisine gönderilen her siparişi yerine getirmesi gerekiyorsa, o zaman uygulama şirketlerinin işçilerin hâlâ bağımsız yükleniciler olduğunu savunması çok daha zor.

Avedian ayrıca, kararın teslimat işçilerinin toplu pazarlık veya sendikalaşma hakkından vazgeçtiğine dair herhangi bir uyarı içermediğine ve işçilerin bağımsız yükleniciler olarak kalmayı kabul ettikleri anlamına gelmediğine de dikkat çekti.

Avedian, “Uber’in sürücüler için zam yapmayı kabul ettiği çoğu yerde, sürücüler haklarından vazgeçtiler ve ‘Tamam, bağımsız kalacağız, sadece bize daha yüksek oranlar verin’ dediler” dedi. “Bu konser şirketlerinin tümü şimdi endişeli ve bir şeyin başlangıcında bunu tomurcuklanmaya çalışıyorlar.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın