Vectara, kurumsal aramayı hızlandırmak için 28,5 milyon dolar kazandı

rent a car 34

Birkaç yıl önce, üç eski Google çalışanı — Amr Awadallah (daha önce bulut çağı), Amin Ahmad ve Tallat Shafaat – işletme için “sohbet arama” platformu olarak tanımladıkları şeyi oluşturmak için yola çıktılar. Amaçları, esas olarak geliştiricilerin geniş kurumsal veri depolarından metin alıp özetleyebilen konuşma tabanlı yapay zeka uygulamaları oluşturmasını sağlayarak kuruluşların metin tabanlı dosyalarındaki verileri açığa çıkarmalarına yardımcı olmaktı.

Emeklerinin meyvesi, vektara, Mayıs sonunda kullanıma sunuldu. Kurucusu Emad Mostaque’ın katılımıyla Race Capital liderliğindeki 28,5 milyon $’lık başlangıç ​​fonuyla desteklenmektedir. Kararlılık AI (metinden görüntüye sisteminin arkasındaki AI başlangıcı Kararlı Difüzyon), Vectara yapay zeka ile güçlendirilmiş, API tabanlı arama teknolojisi sağlar ve çok dilli belgeler arasında rastgele uzunluktaki sorguları, belirsizlik düzeyini ve dili işleyebileceğini iddia eder.

TechCrunch’a bir e-posta röportajında ​​Awadallah, “Vectara, geliştiricilerin birinci sınıf alma, özetleme ve veri gizliliği ile doğrudan işleri için önemli olan verilerin üzerinde hızlı ve kolay bir şekilde etkileşimli AI ürünleri oluşturmalarını sağlıyor” dedi. “Sektörümüz, aktif olarak üstesinden gelmeye çalıştığımız birkaç önemli zorlukla karşı karşıya.”

Vectara gibi “bilişsel arama” motorlarını akla getiriyor. Amazon Kendrası Ve Microsoft SharePoint Syntex çalışanların sorularını yanıtlamak için kurumsal bilgi tabanlarından yararlanan. Bu tür arama teknolojilerine olan talepteki artış, şirketlerin işlerinin gidişatında boğuşmak zorunda kaldıkları veri miktarındaki büyümeyi yansıtıyor.

Bir kaynak ortalama bir firmanın yüzlerce terabayt veri depoladığını ve bunların büyük çoğunluğunun içgörüler için yeterince kullanılmadığını tahmin ediyor. Bir Forrester’a göre anketşirketlerdeki tüm verilerin %60 ila %73’ü hiçbir zaman daha büyük eğilimler için analiz edilmez.

Awadallah, Vectara gibi bir arama motorunun bu noktada yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Üst düzeyde, Vectara kullanıcıların şirketlerinin verileri hakkında sorular sormasına izin verir ve kaynak veri setinden alıntılarla birlikte bir özet döndürür. Platform yeni belgeleri gerçek zamanlı olarak alır ve “müşteri tarafından yapılandırılabilir” veri tutma sağlar, bu da kuruluşların orijinal belgeleri ve metinleri endekslendikten sonra atmasına olanak tanır, böylece Vectara’nın arama dizininde şirketten hiçbir artık veri kalmaz.

Ahmad e-posta yoluyla açıkladı:

“Biz eğitiyoruz [our AI] internetten (örn. Wikipedia) ve diğer kaynaklardan alınan çok çeşitli kamuya açık lisanslı veri kaynakları üzerinde, [and] yapay zeka modellerimizi müşterilerimizin dizine eklemeyi seçtiği veri kümelerinden en alakalı içeriği alacak şekilde sınırlayarak yanlışlığı ve önyargıyı azaltıyoruz. Bu içerik de platformumuzun sağladığı özetlemeyi temellendirmek için kullanılıyor.”

Yöneticiler, Vectara indeksli verilerin kullanımını kontrol edip izleyebilir ve herhangi bir zamanda bir kullanıcının erişimini iptal edebilir. Awadallah, bunun bilişsel arama platformlarında çoğu zaman eksik olan bir yönetişim düzeyi sağladığını söylüyor.

vektara

Görsel Kaynakları: vektara

“Bu yapay zeka uygulamasını, temel gezinme için aramaya dayanan milyonlarca uygulama ve web sitesi için açıyoruz” diye devam etti. “Bu teknoloji, ekiplerin boşa harcanan zamanı daha iyi kullanmasına, masada kalan parayı yakalamasına ve arama amacı anlaşıldığında kullanıma sunulan daha fazla içgörünün kilidini açmaya başlamasına olanak tanıyor.”

Peki müşteriler Vectara’nın teknolojisini tam olarak ne için kullanıyor? Awadallah, Conversica, Apex Chat, Metus ve Oncotelic Therapeutics gibi markaların bunu yasal keşif, e-ticaret arama, haber izleme ve finansal analiz gibi durumlarda kullanmak için uyguladığını söylüyor.

“Vectara ile şirketler, iş akışlarını araştırmak için nöral ağ destekli semantik arama ekleyebilirler” diye ekledi. “İhtiyaçlarımızı sözlü olarak ifade etme yeteneğinin, iPhone’un tüm uygulamaların tıklama, yakınlaştırma, kıstırma için parmaklarımızı kullanmamıza izin verecek şekilde yeniden tasarlanmasına nasıl yol açtığına benzer şekilde, kullanıcı arayüzlerinin gelecekte nasıl tasarlanacağına dair büyük bir evrimi temsil ettiğine gerçekten inanıyoruz. ve kaydırarak.

Cupertino, California merkezli ve 24 çalışanı bulunan Vectara, Avrupa, Orta Doğu ve Asya Pasifik bölgelerine ağırlık vererek mühendislik ve pazara açılma ekiplerini genişletmek için tohum finansmanını kullanmayı planlıyor.

Vectara, kurumsal arama alanında rakiplerinin önünde olmayı umuyorsa, genişleme anahtar olacaktır. Sağduyu, Vectara gibi, kurumsal ortamlar için oluşturulmuş yapay zeka odaklı bir bilgi alma sistemi sunar. ayrıca var CoveoAI tarafından desteklenen kurumsal odaklı arama ve kişiselleştirme hizmetleri oluşturan Kanadalı bir girişim.

Neyse ki Vectara için bilişsel arama pazarı patlıyor – buna değmesi bekleniyor 15,28 milyar dolar 2018’deki 2,59 milyar dolardan 2023’e kadar Piyasalar ve Piyasalar. Vectara kartlarını doğru oynarsa, giderek daha kârlı hale gelen pastadan bir dilim alabilir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın