Fransız Mistral AI, OpenAI’yi devralmak için 260 milyon dolarlık bir değerlemeyle 113 milyon dolarlık bir tohum turuyla patladı

rent a car 34

Yapay zeka iyi ve gerçekten yarışa hazır: Henüz dört haftalık bir girişim, büyük dil modellerinin ve üretken yapay zekanın oluşturulması, eğitimi ve uygulanmasında OpenAI’ye karşı rekabet etmek için 113 milyon dolarlık bir başlangıç ​​fonu aldı.

Mistral Yapay ZekaParis merkezli, Google’ın DeepMind ve Meta mezunları tarafından ortaklaşa kuruldu ve açık kaynak çözümlerine odaklanacak ve CEO Arthur Mensch’in şu anda bu alandaki en büyük zorluk olduğuna inandığı şeyi yaratmak için işletmeleri hedef alacak: “Yapay zekayı faydalı kılmak. ” Metin tabanlı üretken AI için ilk modellerini 2024’te piyasaya sürmeyi planlıyor.

Lightspeed Venture Partners, Fransa’da Xavier Niel, JCDecaux Holding, Rodolphe Saadé ve Motier Ventures, Almanya’da La Famiglia ve Headline, İtalya’da Exor Ventures ve Belçika’da Sofina, Birleşik Krallık’ta First Minute Capital ve LocalGlobe ile bu tura liderlik ediyor. .

Mistral AI, Fransız yatırım bankası Bpifrance ve eski Google CEO’su Eric Schmidt’in de hissedar olduğunu belirtiyor. Şirkete yakın kaynaklar, 105 milyon Euro’luk finansmanın (bugünün oranlarıyla 113 milyon ABD Doları) Mistral AI’nin 240 milyon Euro (260 milyon ABD Doları) değerinde olduğunu doğruluyor. Not etmek gerekirse, bu yaklaşık bir ay önce ABD’de dolaşan söylentilerin aynısı. Fransız basını insanlar şirket hakkında gevezelik etmeye başladığında.

Guillaume LAMPLE. Arthur MENSCH. Timotee LACROIX. Mistral. Paris. Fransa. 05/2023 © david atlan

Mensch (ortada), kurucu ortakları Timothée Lacroix (CTO – L) ve Guillaume Lample (Baş Bilim Sorumlusu – R) ile birlikte otuzlu yaşlarının başındalar ve birbirlerini okuldan beri tanıyorlar. yapay zeka alanı.

Mensch, Paris’teki DeepMind’da çalışıyordu ve Lacroix ve Lample, Meta’nın Paris yapay zeka karakolundaydı; ve Mensch, yapay zeka gelişiminin gidişatını görebildikleri yön hakkında konuşmaya başladıklarını geçen yıl bir ara olduğunu söyledi.

“Geçen yıl teknolojinin gerçekten hızlanmaya başladığını görebiliyorduk,” dedi, büyük olasılıkla OpenAI’nin GPT modeliyle yaptığı sıçramalara atıfta bulunarak, AI ve daha geniş teknoloji dünyası.

Ancak OpenAI’nin adında “açık” kelimesi olsa da, her şey gibi hissettirdi. Mensch, Lacroix ve Lample, tescilli bir yaklaşımın büyük ölçüde norm haline gelmek üzere şekillendiğini hissettiler ve işleri farklı şekilde yapma fırsatı gördüler. Mensch, “Açık kaynak, DNA’mızın temel bir parçasıdır” dedi.

Mistral’in ne yaptığı veya yapacağı hakkında konuşmak için henüz çok erken – henüz yaklaşık bir aylık – ancak Mensch’in söylediğine göre plan, diğer bazılarının karşı karşıya kaldığı yasal sorunlardan kaçınmak için yalnızca halka açık verileri kullanarak modeller oluşturmak. eğitim verileri dedi ki; kullanıcılar da kendi veri kümeleriyle katkıda bulunabilecekler. Modeller ve veri setleri de açık kaynaklı olacaktır.

Bazıları, uygulama güvenliği gibi alanlar söz konusu olduğunda açık kaynağın zorlu bir ortam (ve mayın tarlası) yarattığına inanırken, “açık kaynak kullanmanın yararının kötüye kullanım potansiyelinin üstesinden gelebileceğine inanıyoruz” diye ekledi. “Açık kaynak, güvenlik konusunda taktiksel olabilir ve bunun burada da geçerli olacağına inanıyoruz.”

Gelecekteki ürünlerinin piyasada ne kadar yankı uyandıracağını bilmek için de çok erken. Ancak ilginç olan, girişimin tüketicilere değil, işletmelere odaklanması ve bu müşterilerin ne yapmaları gerektiğini ve bunu nasıl yapabileceklerini anlamalarına yardımcı olmak için pazarda bir boşluk olduğu fikridir.

Mensch, “Şu anda AI’nın bazı durumlarda yararlı olduğuna dair kanıtımız var” dedi. “Fakat farklı alanlarda yaratıcı olmaları istenen çok sayıda çalışan var. [with AI], ve bunu onlar için çözmemiz gerekiyor. Onlara kendi ürünlerini yaratmaları için kullanımı kolay araçlar vermek istiyoruz.”

Müşterisi olmayan böylesine genç bir şirkete, adına bir ürün bırakın, fon sağlamak büyük bir adım gibi görünebilir – özellikle de bazı yüksek profilli durumlarda kuruş zaten düştüğü için. Neeva (Google soyuna sahip başka bir girişim), tüketici yapay zeka arama oyunundan vazgeçti ve teknolojisinin bir kısmını Snowflake’e sattı; ve son zamanlarda Kararlılık AI ayrıca gündemde, iyi bir şekilde değil.

Ancak Lightspeed yatırımına liderlik eden Antoine Moyroud (aynı zamanda Stability AI’yi de destekledi), bunun atılmaya değer bir adım olduğuna inandığını söyledi.

Bir röportajda “Lightspped’de bizim için izole bir şekilde çalışmadık” dedi. “Hindistan, ABD ve Avrupa’da LLM oluşturmak için fon toplamak isteyen birkaç güçlü teknoloji ekibini görme şansımız oldu. Ancak eksik olan şey, teknik olarak güçlüyken LLM’nin ikinci dereceden etkilerini düşünmemiş olmalarıydı.” Yani nerede ve nasıl uygulanabileceklerini düşünmüyorlardı.

Yapay zeka ortamını uygulamalara değil, bulut bilgi işlem ve veritabanı işletmeleri gibi daha büyük altyapı oyunlarına benzetiyor. “Aslan payını 5-6 oyuncunun alacağı bulutta olduğu gibi burada da değer kazanılacağını düşünüyoruz.

“Sonra burada en güvenilir olanın kim olduğunu düşündük. Ardından Mistral kurucuları ile görüştük. Çok yetenekli bir takım. Şu anda dünyada dil modelleri ve bunları optimize etme konusundaki uzmanlığına sahip yalnızca 70-100 kişi olduğunu düşünüyoruz.” Örnek olarak Lample, Meta’nın Büyük Dil Modeli olan LLaMA’nın geliştirilmesine öncülük etti ve Mistral AI’yı ortak kurmak için ayrılmadan önce Meta’da LLM ekibine liderlik ediyordu.

Başka bir kayda göre, AI girişimlerinin VC’lerin çek defterlerini açmasını sağlaması dikkat çekicidir. Dünyanın Google’ları, Elmaları, Meta’ları, Amazon’ları, Microsoft’ları vb.

Mistral, Avrupa’yı yerle bir eden ve genellikle estiğinde sonraki günlerde havanın iyi olacağına işaret eden kuzey rüzgarının isimlerinden biridir. Başlangıç, burada aynı etkiyi umuyor olabilir.

San Francisco halkı sık sık “tekinsiz vadilerinden” bahseder, ancak günün sonunda Mensch, yapay zekanın nasıl gelişeceğini inşa etmek ve sahiplenmek için dünyanın her yerinden inandırıcı bir çaba olması gerektiğine inandığını söyledi. Mistral’in Fransa’ya bir şans verme oyunu bu.

Planı, finansmanı “en iyi açık kaynak modelleri” yaratan “dünya standartlarında bir ekip” olarak tanımladığı şeyi bir araya getirmek için kullanmaktır ve şimdi kesinlikle bunu yapmak için harcayacak biraz parası olacaktır.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın