"Nükleer silah üretme ardında değiliz”

”Nükleer silah üretme ardında değiliz”İran’ın başkenti Tahran’da 3’üncü Uluslararası Tahran Diyalog Forumu (TDF) düzenlendi. Ana mevzusunun “İran’ın komşu ülkeler ile politikası ve dostluk ve itimat meydana getirmeye yönelik bir yaklaşım” olan forumda İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve İran Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Kemal Harazi konuşma gerçekleştirmiş oldu. İran’ın nükleer faaliyetine değinen Harazi, “Nükleer tabanca üretme ardında değiliz. Dışişleri Bakanı olduğum zamanlarda bazı Arap ülkelerinin temsilcileri bize yapabilecek gücümüz varken niçin silah üretmiyorsunuz diye sormuşlardı. Eğer İran nükleer silah üretirse bölgede silahlanma yarışı doğar. Ancak bizler nükleer silahlardan arındırılmış bir bölge istiyoruz” dedi.

“İran, Nükleer anlaşmadaki taahhütlerine dönmeye hazır”

Nükleer müzakerelere ilişkin de konuşan Harazi, “Nükleer müzakereler ile ilgili birçok sorun çözüldü. İran anlaşmadaki taahhütlerine geri dönmeye hazır. Şimdi tek sıkıntı anlaşmanın korunması ve geçmiş meseleler. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) heyetinin İran’a gerçekleştirdiği ziyarette bu probleminin çözülmesini temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı. İran’ın her zaman bölge ülkeler ile olan diyaloğu iyi bir halde karşıladığını söyleyen Harazi, “Bölgemizin diyaloğa ihtiyacı var. Diyaloğu her zaman memnuniyetle karşıladık ve ek olarak hiçbir vakit başka bir ülkeyi işgal etmedik. Bu yeni bir şey değil. İran 200 yıl önceden bu yana hiçbir ülkeyi işgal etmedi ve haklarını savunmak isteyen ülkelere yardım etmede ki acelemiz organik bir davranıştır” açıklamasında bulunmuş oldu

“Ukrayna savaşına başından beri karşıydık”

Konuşmasında Rusya ile Ukrayna arasında geçindiren savaşa da değinen Harazi, “Ukrayna’daki harbe başından beri karşıydık sadece Batılı ülkelerin Rusya’yı Ukrayna’daki savaşa doğru sürüklediğini görüyoruz. NATO’yu Rusya’nın sınırlarına doğru kaydırma girişimi fazlaca provokatifti. Batılılar büyük bir titizlikle Rusya’yı bu şekilde bir savaşın içerisine sokmaya çalıştılar” dedi.

“İran, bölgede ve dünyada terörle mücadelede ön saflarda yer aldı”

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, gerçekleştirdiği konuşmada Tahran Diyalog Forumu’nun bir anlak atmosferi için oluşturulduğunu belirterek, “3’üncü Uluslararası Tahran Diyalog Forumu, diyalog, düşünce paylaşımı ve seka ortamı sağlamak için oluşturulmuştur. İran, bölgede ve dünyada her türlü teröre karşı mücadelede her vakit ön saflarda yer verilmiştir. Burada ABD’nin Kasım Süleymani ve Mehdi el-Mühendis’e yönelik gerçekleştirdiği suikastı da hatırlatmalıyım. Siyonist diyet, insan hakları savunucularının sessizliğinde zalim politikalarına devam ediyor” laflarına yer verdi.

“Ukrayna Savaşı’nda taraf tutmuyoruz”

Emir Abdullahiyan da Ukrayna’da geçindiren muharebeye ait İran’ın taraf tutmadığını söyleyerek, “İran’ın Ukrayna meselesine ilişkin politikası en başından beri sorunun siyasi yollarla çözülmesiydi. Biz taraf tutmuyoruz. Savaşın başından itibaren tarafların meşru emniyet kaygılarının dikkate alınması ve sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini vurguladık. Öte taraftan, tek boyutlu bir bakış açısının bu soruna bir çare olmadığına inanıyoruz. Bugün Avrupa, ABD’nin politikalarının bedelini ödüyor. Teröristlere ev sahipliği icra eden ve şiddete teşvik eden ülkeler, terörizmin küresel bir sıkıntı olduğunu unutmamalıdır. Camdan yapılmış bir evde otururken başkalarına taş atıp da kendine zarar vermemek katiyen” dedi. Bakan Abdullahiyan ek olarak nükleer müzakerelerde ABD’nin rolü ile alakalı de, “Amerika, nükleer anlaşmadaki ikiyüzlü politikasını durdurmalı ve anlaşmaya geri dönmelidir” ifadelerini kullandı.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın