NATO’dan Türkiye’ye övgü

NATO’dan Türkiye’ye övgüMısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP27) “İklim Güvenliği” temalı toplantıya video konferansla bağlanarak konferans icra eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin tahıl anlaşmasındaki rolüne değindi.

Stoltenbeng, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlatmış olduğu harp nedeniyle dünyada enerji ve besin fiyatlarının arttığını aktararak, Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin girişimleriyle varılan tahıl anlaşması ile gıda fiyatlarının gerilediğine dikkat çekti.

Stoltenberg, “Birleşmiş Milletler, NATO müttefiki Türkiye ve internasyonal topluluğun, küresel gıda pazarındaki baskıyı azaltmak için Ukrayna’dan en azından tahıl ihracatını mümkün kılan anlaşmayı görüşme ederek sonuçlandırmasından memnunum. Geçtiğimiz hafta İstanbul’u ziyaret ettim. Tahıl gemilerinin İstanbul Boğazı’ndan geçişini gördüm. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm ve Türkiye’nin tahıl anlaşmasındaki çabalarından övgüyle bahsettim. Rusya’ya tahıl anlaşmasına uyması ve anlaşmayı uzatması için çağrımızı sürdürüyoruz” dedi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın