Meta’da işten çıkarmalar ve yeniden yapılanma dönemi başladı

Meta’da işten çıkarmalar ve yeniden yapılanma dönemi başladıDünyanın en mühim toplumsal medya platformlarından ikisini bünyesinde barındıran Meta’da işten çıkarmalar ve ekiplerin tekrar yapılandırılması periyodu başladı. Maliyetleri azaltmak için bu adımları atan şirket, yaptığı değişimleri “işten çıkarma” olarak tarif etmek istemese de; sessiz sedasız ciddi sayıda çalışanıyla yollarını ayırıyor. Şirketin daha kapsamlı çıkarmalara hazırlandığı da gelen haberler içinde yer ediniyor.

Meta’nın şimdiye kadar kaç çalışanının işine son verdiği bilinmiyor. Çalışanlara firma bünyesinde farklı işlere başvurma imkanının sunulduğu, ancak bunun için sadece 30 günlük bir süre tanındığı belirtildi. The Wall Street Journal’ın haberine nazaran, firmanın itibarı ve performans notu yüksek çalışanları da işten çıkarılıyor.

Yaşananları sürpriz olarak vasıflandırmak ise pek mümkün değil. Gelirleri azalan Meta’nın çalışan sayısını azaltacağının ve bazı projelerini sonlandıracağının sinyali bir süredir veriliyordu. Şirketin ekonomik bir darboğazdan geçtiğini söyleyen CEO Mark Zuckerberg, daha az kaynakla daha fazla şey yapmaları icap ettiğini dile getirmişti.

Zuckerberg bir müddet önce çalışanlara şirketin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini söylemiş ve müdürlerden de ekiplerinde düşük performans gösteren kişileri belirlemeleri istenmişti. Maliyet azaltma çalışmaları çerçevesinde 2021’de 10 milyar dolar kaybeden Reality Labs biriminin bazı projeleri iptal edilmişti. Taşeronlar üzerinden Meta için çalışan onlarca ferdin işlerine de bu dönemde son verilmişti.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın