Markalar için üretken yapay zeka oluşturan Typeface, 1 milyar dolarlık bir değerlemeyle 100 milyon dolar artırdı

2022’de Adobe’nin eski CTO’su Abhay Parasnis, Yazı tipi, kurumsal kullanım durumlarına odaklanan üretken bir yapay zeka başlangıcı. Bununla birlikte, markalar için geniş ölçekte kişiselleştirilmiş içerik sunmak üzere o zamanlar moda olmaya yeni başlayan üretken yapay zekadan yararlanmayı umuyordu.

Yazı tipi, kısmen üretken yapay zeka etrafındaki yutturmaca sayesinde hızla yakalandı ve ilk yılında Fortune 500 müşterilerinin yanı sıra Salesforce ve Google Cloud ile ortaklıkların ilgisini çekti. Ve – belki daha da önemlisi – bu hafta girişime yüz milyonlarca dolar enjekte eden yatırımcıları kazandı.

Bugün Typeface, Salesforce Ventures liderliğindeki 100 milyon $’lık B Serisi turunu Lightspeed Venture Partners, Madrona, GV (Google Ventures), Menlo Ventures ve M12’nin (Microsoft’s Venture Fund) katılımıyla tamamladı. Girişimi 1 milyar dolar olarak değerlendiren dilim, Typeface’in toplamını 165 milyon dolara çıkardı.

Parasnis, yeni sermayenin Typeface’in platformunu genişletmek ve şirket ekibini büyütmek için kullanılacağını söylüyor.

Parasnis, e-posta yoluyla, “Kurumsal liderler, genel olarak bize üretken yapay zekayı benimsemek istediklerini, ancak benzersiz gereksinimlerini karşılayan ve kuruluş için hazır bir çözüme ihtiyaçları olduğunu söylüyorlar” dedi. “İnovasyonun ışık hızındaki hızına ayak uyduran ve markalarının doğal bir uzantısı gibi hissettiren bir yapay zeka platformuna ihtiyaçları var. Ayrıca, mevcut iş akışlarına sorunsuz bir şekilde entegre olurken, değerli tescilli içeriklerinin güvenli ve gizli kalacağına dair güvenceye de ihtiyaçları var.”

Parasnis, Typeface platformunun üç temel bileşenden oluştuğunu açıkladı – ilki, kullanıcıların “markaya uygun” metin ve görüntü üretimi için varlıkları ve yönergeleri yükleyebilecekleri bir içerik merkezi. Karışım adı verilen ikincisi, içeriği bir markanın sesine ve stiline göre eğitmek ve kişiselleştirmek için yapay zekayı kullanır. Üçüncüsü olan Flow’a gelince, mevcut uygulamalara ve sistemlere entegre olacak şekilde tasarlanmış şablonlar ve iş akışları sağlar.

Yazı tipi

Görsel Kaynakları: Yazı tipi

Bir içerik pazarlama yöneticisi, Typeface’i kullanarak, marka onaylı ifadeler ve varlıklar kullanarak yeni bir ürünün lansmanını tanıtmak için bir Instagram gönderisi veya en azından bir ürün fotoğrafı ve alt yazısı oluşturabilir. Ya da işletmeler arası bir hizmet olarak yazılım şirketindeki bir talep oluşturma yöneticisi, bir etkinlik videosunu bir blog gönderisine, katılımcılara takip e-postasına ve daha fazlasına dönüştürebilir.

Parasnis, “Kuruluşlara, herhangi bir çalışanın içerik iş akışlarından markaya uygun içerik üretmesini sağlayan bir dizi güvenli, self servis çözüm sağlıyoruz” dedi.

Üretken yapay zeka alanında artık şirket sıkıntısı yok. (Örneğin, aynı zamanda Jasper AI’ye bakın. son zamanlarda kabaca 1 milyar dolarlık bir değerlemeyle yaklaşık 100 milyon dolar topladı.) Peki Typeface’i farklı kılan nedir?

Birincisi, Parasnis, Typeface’in marka yönetimine, içerik güvenliğine ve gizliliğine rakiplerinin çoğundan daha fazla önem verdiğini öne sürüyor. Platform, görünüşte varlıklarının ve faaliyetlerinin gizli kalmasını sağlayan her müşteri için özel AI modelleri sağlar.

Tam olarak net olmayan şey, Typeface’in modellerinin ve ürettikleri içeriğin ileride yasal zorluklara tabi olup olmayacağıdır. Askıda olması vakalar popüler AI sanat araçlarına karşı yolculuk ortası ve Stability AI, araçlarını web’den kazınmış görüntüler üzerinde eğiterek milyonlarca sanatçının haklarını ihlal ettiklerini iddia ediyor. Bu arada, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) henüz açık rehberlik yapay zeka tarafından oluşturulan eserler için telif hakkı korumaları hakkında.

Parasnis, Typeface müşterilerinin platformda ürettikleri tüm varlıklara sahip olduğunu iddia ederek karşıdan gelen rüzgarları beklemiyor.

“Kuruluşun her bölümünün, sonuçları yönlendirmek için ilgi çekici, kişiselleştirilmiş içeriğe ihtiyacı var ve bu da daha hızlı bir tempoda,” dedi. “Yazı karakteri, kuruluşların içerik sunma biçiminde devrim yaratıyor ve kuruluşun her yönünü benzersiz bir hızla olağanüstü sonuçlar elde etmek için güçlendiriyor.”

Şimdilik önemli olmayabilir. Riskler, üretken yapay zeka etrafındaki coşkuyu azaltıyor gibi görünmüyor. Binaen FreshBooks tarafından yapılan bir ankete göre, işletme sahiplerinin %25’i şu anda üretken yapay zeka araçlarını kullandıklarını veya test ettiklerini söylerken, üçte ikisi önümüzdeki 12 ay içinde iş için üretken yapay zekayı deneyeceklerini söylüyor.

VC’ler de açıkça çekinmiyor. Bir PitchBook raporuna göre piyasaya sürülmüş Mart ayında girişim firmaları, üretken yapay zeka alanındaki konumlarını 2018’de 408 milyon dolardan 2021’de 4,8 milyar dolara ve 2022’de 4,5 milyar dolara istikrarlı bir şekilde yükseltti. Melek ve tohum anlaşmaları da 107 anlaşma ve 2022’ye kıyasla 358,3 milyon dolar yatırımla büyüdü. 2018’de sadece 41 ve 102,8 milyon dolar ile.

Parasnis, “Kuruluşlar arasında kişiselleştirilmiş üretken yapay zekaya yönelik önemli bir taleple birlikte, platformumuzu hızla genişletmeli ve işletmelerin farklı ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli yenilik yapmalıyız” dedi. Ayrıca, büyüyen topluluğumuza sunduğumuz değeri zenginleştirmek için olağanüstü ekibimizi derin yapay zeka, hizmet olarak yazılım ve kurumsal pazarlama uzmanlığıyla genişleteceğiz. Bu finansman, sağlam bir ürün yol haritası ve pazara açılma için katalizör görevi görerek, işletmelerin her müşteri temas noktasında, güvenli bir şekilde ve mevcut kurumsal iş akışlarından zahmetsizce kişiselleştirilmiş içerik üretmelerini sağlıyor.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın