Material Evolution, çimento endüstrisini karbondan arındırmak için 19 milyon dolar topladı

Endüstriyel dünyada, çimento, malzemeler kadar her yerde mevcuttur. Ancak, açık ve bariz faydasına rağmen, çimento dan sorumlu küresel CO2 emisyonlarının yaklaşık %8’i – eğer bir ülke olsaydı, dünya çapında üçüncü en büyük yayıcı olacakbazı tahminlere göre.

Çimentonun her yerde bulunabilmesi, büyük ölçüde üretmenin ne kadar kolay olduğuna ve göreli maliyetine bağlı olsa da, onu yapmak için gereken enerji miktarı nedeniyle çimento oluşturmak, büyük ölçüde karbon açısından yoğundur. Ve bu, Birleşik Krallık girişiminin yaptığı bir şey Maddi Evrim sıfır ısı gerektirdiğini söylediği yeni bir düşük enerjili üretim süreciyle sorunu çözmeye çalışıyor.

2017’de kurulan Material Evolution bugün, normalden %85 daha düşük karbon ayak izine sahip olduğunu söylediği düşük karbonlu çimento üretimini ölçeklendirmek için bir Seri A turunda 15 milyon £ (19 milyon $) topladığını duyurdu. portland çimentosu.

Material Evolution, başlangıçta ilk hedef pazarı olarak tasarladığı ABD’de resmi olarak kurulmuş olsa da, şirket esas olarak kurucularının ve 20 kişilik ekibinin bulunduğu ve ayrıca tüm ürün geliştirmesinin gerçekleştiği Birleşik Krallık dışında faaliyet göstermektedir.

Orada sayısız Yeni başlayanlar da dahil olmak üzere çimentonun karbon sorununu ele almaya çalışan şirketler Karbon Re gibi Ve karbonat her ikisi de yakın zamanda risk sermayesi (VC) nakit topladı. Ancak Material Evolution, önemli bir farklılaştırıcı olarak kendi özel teknolojisine işaret ediyor. Şirket, çimento yapımında tipik olan enerjiye aç fırınları kullanmak yerine, fosil yakıt ihtiyacını ortadan kaldıran çeşitli “endüstriyel atıklardan ve hammaddelerden” ortam sıcaklıklarında çimento üretmek için bir “alkali füzyon” işlemi kullandığını söylüyor.

Material Evolution “alkali-füzyon”dan bahsettiğinde, esasen nükleer füzyona benzer ilkelere dayanan bir süreçten bahsediyor.

“Füzyon teknolojisi, insanlığın enerji ihtiyacını karşılamanın yolu olarak selamlandı. [the next] Material Evolution’ın kurucu ortağı ve CEO’su Dr. Elizabeth Gilligan yaptığı açıklamada, milyonlarca yıl boyunca hiçbir karbondioksit veya sera gazı yaymadığını söyledi.

Şirket, malzemesinin halihazırda endüstride kullanıldığını ve büyük ölçüde malzeme şirketiyle stratejik bir ortaklık sayesinde mümkün olduğunu söylüyor. Sigmarocaynı zamanda Material Evolution’ın A Serisi turunda stratejik bir yatırımcıdır.

Şirketin A Serisi, Norrsken VC, Circle Rock ve SigmaRoc’un katılımıyla Kompas VC tarafından yönetildi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın