Lyft hisseleri, yatırımcıların karamsar görünüme tepki vermesiyle düştü

Lyft hisseleri, yatırımcıların karamsar bir görünüme daha fazla ağırlık vermesi ve diğer mali kazançlardan çok çeyrekten çeyreğe daha düşük gelir elde etmesi nedeniyle şirketin ilk çeyrek kazançlarını açıklamasının ardından %12’ye kadar düştü.

Hisseler o zamandan beri mesai sonrası işlemlerde istikrar kazandı ve şimdi yaklaşık %10 düşüşle işlem görüyor.

Lyft, hem kendi gelir beklentilerini hem de Wall Street’in beklentilerini aştı, ancak bu, yatırımcıları araç çağırma şirketinin geleceğine odaklandırmak için yeterli değildi.

Şirket, yılın ilk çeyreğini geçen yılın aynı çeyreğine göre %14 artışla 1 milyar dolar gelirle kapattı. Q1 gelirinin, Q4’te elde ettiği 1.2 milyar dolardan daha düşük olduğuna dikkat edilmelidir. Analistler ilk çeyrek için 977 milyon dolar bekliyorlardı ve şirket 975 milyon dolar sözü verdi Şubatta.

Bu gelir kazancı, geçen yılın aynı döneminde kaybettiği 196.9 milyon $’dan %4.7 artışla 187.6 milyon $’lık net kaybın üzerine geldi. Ayrıca, 2022’nin dördüncü çeyreğinde kaydedilen 588,1 milyon dolarlık net zarardan önemli ölçüde daha iyi. Lyft, 4. çeyrekteki bu kaybın çoğunu 201,3 milyon dolarlık hisse senedi bazlı tazminat ve ilgili bordro vergi giderlerine bağladı.

Düzeltilmiş bazda Lyft, bir yıl önceki 54,9 milyon dolara kıyasla 22,7 milyon dolar kazandı. Bu, 2022’nin dördüncü çeyreğindeki 248,3 milyon dolarlık düzeltilmiş zarardan bir gelişme.

Şirketin faaliyet nakit akışı, 188 milyon $ zararla çeyrekte negatif bölgedeydi. Lyft, çeyreği geçen çeyreğe göre 281 milyon $’dan artışla 509.6 milyon $ nakit ve nakit benzerleriyle kapattı.

Lyft, şirketin önümüzdeki çeyrekte fazla bir büyüme beklemediğinin bir göstergesi olarak, ikinci çeyrek için yaklaşık 1 milyar dolardan 1.02 milyar dolara kadar bir rehberlik yayınladı. Düzeltilmiş FAVÖK bazında Lyft, %2 ila %3’lük bir düzeltilmiş marjla 20 milyon ila 30 milyon dolar arasında kazanmayı bekliyor.rent a car 34

Özellikle, şirketin tüm yıl için rehberlik yayınlamaması, şirketin geleceği hakkında belirsiz olduğunu veya gelecek değişiklikler beklentisini gösterebilecek bir hareket.

İlk çeyrek, Lyft için çalkantılı bir dönem oldu, çünkü şirket yeni CEO ve başkanVeriliş çalışanlarının yüzde 26’sı işten çıkarıldı ve bazı teklifleri düşürdü ortak sürüşler. Logan Green ve John Zimmer’in kurucu ortaklarını devralan eski Amazon yöneticisi David Risher, Lyft’in dolu dolu sürüşün temelleri. Bu maliyet düşürme önlemleri ve genellikle dolu dolu endüstrisi için bir nimet olan daha sıcak mevsimlerin gelmesi göz önüne alındığında, yatırımcılar ilk çeyreği yansıtan ikinci çeyrek gelir rehberliği tarafından ertelenebilir.

Perşembe günü Lyft’in kazanç çağrısı sırasında analistler ve yatırımcılar, yeni liderin Lyft’in Uber ile rekabet etmeye devam etmesine nasıl yardımcı olacağını öğrenmek isteyecekler. Ride-dolu yarışmacısı analistlerin beklentilerini aşmak ve çağrı-dolu ve teslimatı kapsayan iş modeli sayesinde güçlü bir finansal temele sahip olduğunu gösterdi.

Bu arada, Lyft geçen yıldan bu yana işinin ekstra yağını kesiyor. araba kiralama planını kapattı. Bu çeyrekte şirket, kişisel araç sahipliğine odaklanan Filo ürünlerini de kapatıyor..

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın