Lyft, araç çağırma şirketinde ‘önemli’ kesintiler yapacak

Lyft’in yeni atanan CEO’su David Risher, çalışanlara şunları söyledi: bir e-postada Cuma, şirketin yeniden yapılanma çabalarının bir parçası olarak işgücünü önemli ölçüde azalttığını.

Risher, yeniden yapılanmanın Lyft’in “binicilerin ve sürücülerin ihtiyaçlarını daha iyi karşılama” planının bir parçası olduğunu söyledi.

Lyft, yolcuları almak ve bırakmak için araç çağırma uygulamasını kullanan sürücüleri istihdam etmez. Bunun yerine, işten çıkarmalar şirketin 4.000’den fazla tam zamanlı çalışanına yönelik olacak. Çalışanlar, 27 Nisan’da gönderilecek bir e-posta ile bir işi olup olmadığını öğrenecek.

Lyft, kesilecek kişilerin sayısını açıklamadı. A WSJ raporuisimsiz kaynaklara atıfta bulunarak, yaklaşık 1.200 işçinin, yani toplam iş gücünün %30’unun etkileneceğini söyledi.

Amazon’da eski bir perakende yöneticisi olan Risher, CEO pozisyonunu devraldı kurucu ortaklar Logan Green ve John Zimmer geçen ay istifa ettikten sonra Lyft’te.

Risher, e-postada şirketin iki temel amacına ulaşmasına yardımcı olmaya karar verdiğini açıkladı.

“Lyft’in birbiriyle bağlantılı iki amacı var: Sürücülerin hayatlarını birlikte yaşayabilmeleri için dışarı çıkmalarına yardımcı oluyoruz ve sürücülere zamanlarını ve paralarını kontrol etmelerini sağlayan bir çalışma yolu sağlıyoruz” diye yazdı.

“Bu amaca ulaşabilmek için herkesin sürücülerimize ve sürücülerimize daha yakın olduğu daha hızlı, daha yalın bir şirket olmamız gerekiyor.” Bu tasarrufları rekabetçi fiyatlara, daha hızlı teslim alma sürelerine ve daha iyi sürücü kazançlarına yatırım yapmak için kullanmayı amaçlıyoruz. Tüm bunlar, boyutumuzu küçültmemizi ve nasıl organize olduğumuzu yeniden yapılandırmamızı gerektiriyor.

Hareket, Lyft’i ve rakibi Uber’e ayak uydurma mücadelesini yakından takip edenler için şaşırtıcı gelmeyebilir.

Risher, Mart ayı sonlarında yaptığı bir röportajda TechCrunch’a şunları söyledi: Lyft ortak sürüş teklifini bırakabilir ve temel araç çağırma işine odaklanmak ve kârlı hale gelmek amacıyla iş modelinde başka değişiklikler yapmak.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ortadan kaybolabilecek bir dizi başka ürün ve hizmeti listeledi. Wait & Save, belirli bölgelerdeki sürücülerin en iyi konumdaki sürücüyü beklerlerse daha düşük bir ücret ödemelerine olanak tanır.

Risher o sırada TechCrunch’a “Belki artık ikisine de ihtiyacımız yok ve tüm kaynaklarımızı daha az sayıda şeyi daha iyi yapmaya odaklayabiliriz” dedi. “Belki de ortak yolculukların bir süreliğine harika olduğunu söylememizin zamanı gelmiştir, ama artık bunu bırakmanın zamanı geldi.”

Daha az net olan şey, bunun bisiklet paylaşım hizmeti gibi araç çağırma dışındaki programları nasıl etkileyebileceğidir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın