SignalFire’ın Yetenek Durumu raporu 2023

teknoloji çağı devlerin gereğinden fazla personel çalıştırması ve fazla ödeme yapması en azından şimdilik sona erdi. Ancak pazara yetenek akın ediyor ve hâlâ istihdam edilenler tüm işi omuzlamaya bırakıldı; bilgili işe alım görevlilerinin en iyi performans gösterenleri alması için büyük bir fırsat var.

Bugünün iş piyasası kafa karıştırıcı bir paradoks. İşsizlik rekor düzeyde düşükken ve sağlık ve konaklama sektörlerinde işgücü sıkıntısı yaşanırken, teknoloji yalnızca 2023’ün ilk çeyreğinde 166.044 işçiyi vuran kesintisiz işten çıkarmalara tanık oldu. Bu, 2022’nin o zamanlar rekor olan 161.411 teknik işten çıkarmanın tamamından daha fazlası.

Daha önce görülmemiş olan şey, bu işten çıkarmaların, daha önce dokunulmaz olarak kabul edilen FAANG şirketlerindeki üst düzey yetenekler de dahil olmak üzere yazılım mühendislerini vuruyor olmasıdır. Bu, ABD yüksek teknoloji endüstrisinin 4. Çeyrekte yaklaşık 77.000 iş kazandığı ve ABD işgücü piyasasının tamamında 38.000 iş kaybetmesine rağmen çoğu yazılım geliştirmede olduğu 2008 durgunluğuyla keskin bir tezat oluşturuyor.

2022'nin 1. çeyreğinden 2023'ün 2. çeyreğine kadar teknoloji sektöründe çalışan 327.475 kişi işten çıkarıldı

2022’nin 1. çeyreğinden 2023’ün 2. çeyreğine kadar teknoloji sektöründe çalışan 327.475 kişi işten çıkarıldı. Resim: SignalFire

Mühendisler için talihin tersine dönmesi, özellikle 2021’in başlangıç ​​fon yaratma patlaması ve amansız iyimserliğinden sonra acımasız. Şirketler, sürekli büyüme umuduyla ölçütlerinin çok ötesinde işe alma çılgınlığıyla büyümeyi önledi.

Ancak 2022 yazına gelindiğinde, Büyük İstifa ve “sessiz bırakma” teknolojideki beş büyük şirketten dördünün -Meta (Facebook), Apple, Amazon, Netflix ve FAANG olarak bilinen Alphabet (Google)- toplu işten çıkarmalara yol açtı. Apple hariç hepsi, yazılım geliştiriciler için daha derin kesintiler de dahil olmak üzere oldukça büyük kesintiler yaptı.


Yönetici Özeti

SignalFire’ın Yetenek Durumu Raporu, mevcut işe alma pazarında kazanmak için pratik stratejiler belirlemek üzere teknolojideki makro koşulları ve üst düzey yetenek hareket eğilimlerini araştırıyor. En önemli bulgular şunları içerir:

  • Pandemi sonrası işten çıkarmalar ve bütçe kesintileri, artık en iyi yeteneği kazanmak için fazla ödeme yapamayan büyük teknoloji şirketlerinde ücret normlarının “Büyük Yeniden Başlatılmasına” neden olduğundan, işe alma gücü yeni şirketlere kayıyor
  • 2023’ün ilk çeyreğinde, 2022’nin tamamındakinden daha fazla, benzeri görülmemiş bir 166.000 teknoloji işten çıkarma gerçekleşti ve bunlara önceden dokunulmaz olan yazılım mühendisleri de dahildi.
  • Büyük teknoloji yetenekleri piyasaya akın etti; 15 Mayıs 2022’den sonra işten çıkarılan veya ayrılan FAANG mühendislerinin %69’u 15 Mart 2023 itibarıyla hâlâ mevcut bir iş listelemedi.
  • Yeniden işe alınan FAANG mühendislerinin %28’i sandalye oynayarak başka bir teknoloji devine geçiş yaparken, %6’sı erken aşamadaki girişimlere gitti – 2021’e göre %82 artış
  • Startup’lar, büyük teknolojik işten çıkarmalardan sağ kurtulmuş pasif yetenekleri işe alarak bu güç değişiminden yararlanabilirler; bunlar genellikle takım arkadaşları işten çıkarıldıktan sonra fazla çalışan sadık ve en iyi performans gösteren kişilerdir.
  • SignalFire, Beacon AI motoru ve işe alma ekibi ile yeni başlayanların en iyi pasif yetenekleri bulmasına ve işe almasına yardımcı olabilir.

Toplu işten çıkarmalar ve “Büyük Yeniden Başlangıç”

Teknolojik yetenek pazarındaki ani patlamayı açıklamak için yetenek arzı ve talebinde dengesizliğe yol açan zaman çizelgesini burada bulabilirsiniz.

Tech, yalnızca 2023’ün ilk çeyreğinde 166.044 işçiyi vuran kesintisiz işten çıkarmalara tanık oldu. Bu, 2022’nin o zamanlar rekor olan 161.411 teknik işten çıkarmanın tamamından daha fazlası.

 • 2020 salgını, çevrimiçi ticaret, işbirliği ve eğlence hareketini hızlandırdı ve 2021’e kadar birçok teknoloji şirketi için bir patlamaya neden oldu.
 • 2021’de işe alım hızlandı ve Büyük İstifa ile birleştiğinde aday merkezli bir pazar yaratarak birçok şirketi üst düzey yetenekleri çekmek ve elde tutmak için piyasanın üzerinde ücretlendirmeye yöneltti.
 • 2022’ye girerken, genel olarak iş yapma maliyeti enflasyonla birlikte istikrarlı bir şekilde artmaya başladı ve yüz yüze faaliyetlere dönüşle birlikte, pandemik teknoloji büyümesini körükleyen çevrimiçi hizmetlere olan talebi kesintiye uğrattı.
 • 2022 yılının ortalarında, teknoloji değerlemeleri ve kripto para birimi fiyatları yeniden ayarlandı.
 • İddialı önceden işe alma, iddialı gelir hedeflerine ulaşmak için stratejik bir kaldıraç olmuştu ve bu hedefler kaçırıldıkça, hem kamu hem de özel şirketler, yanmayı azaltmak ve podyumlarını uzatmak için ayarlama yaptı.

Sonuç: şirketler, ürün ve hizmetlerine yönelik azalan talebi iş gücünü azaltarak dengelemeyi seçti. Özellikle, üst düzey mühendisler bağışlanmadı.

2020'lerin teknoloji işten çıkarma zaman çizelgesi

2020’lerin teknoloji işten çıkarma zaman çizelgesi, Mart 2020 – Mart 2023. Resim: SignalFire

Bu raporda, en önemli değişikliklerden bazılarının gerçekleşmeye başladığı 15 Mayıs 2022’den 15 Mart 2023’e kadar değişen yetenek manzarasının veriye dayalı bir analizini paylaşıyoruz. bugüne kadarki tüm faaliyetleri içermemektedir.

En iyi mühendisler ve bu en iyi yeteneğin yeni bir yuva bulabileceği şirketler adına yetenek piyasasının gizemini çözüyoruz. Hem bireysel olarak hem de şirketlerinde toplu olarak mühendislerin kalitesini ölçmek için geliştirdiğimiz özel bir makine öğrenimi algoritmasından yararlanan Signalfire’ın Beacon AI veri platformu tarafından hesaplandığı üzere, emsallerine göre ilk %25’te yer alan mühendisleri özellikle inceledik.

Çalışma İstatistikleri Bürosunu kapsayan bir kohort veri yaklaşımı kullandık ve İşten çıkarmalar.fyi etkilenen kohort için sonuçları anlamak için yeterince uzun süre verilere bağlı kalarak teknoloji işten çıkarmalarının zirve yaptığı bir zaman noktasını yakalamak için. Metodolojimiz hakkında daha fazla bilgiyi raporun sonundaki ekte bulabilirsiniz.

buraya nasıl geldik

Çalışma İstatistikleri Bürosu, Ocak ve Aralık 2021 arasında Büyük İstifa sırasında işlerinden ayrılan ABD’li işçilerin sayısının, toplamda yaklaşık 47,8 milyon işçinin işlerini bırakarak rekor kıran bir yıl olduğunu bildirdi. Bu, 2009 ve 2010’daki Büyük Durgunluk sırasında ayrılan veya işten çıkarılanların iki katı.

Teknolojide işten çıkarmalar - SignalFire tarafından Layoffs.fyi'ye dayalı olarak derlenen veriler

Teknolojide işten çıkarmalar: SignalFire tarafından Layoffs.fyi’ye dayalı olarak derlenen veriler. Resim: SignalFire

Patlamaya giden yıllar boyunca, bağış toplama hem hız hem de boyut olarak büyüdü. Pitchbook NVCA Girişim Monitörü 2021’de kapatılan anlaşmaların (18.521) ve yatırılan dolarların (344,7 milyar dolar) sayısında bir zirve görüldüğünü, ardından 2022’de önemli bir düşüşün ve dört çeyrek üst üste düşen anlaşma sayılarının görüldüğünü vurguluyor. Tahmin, yatırımcı talebinin hem erken hem de geç aşama yatırımlarda düştüğü yönündedir.

Düşüşten kaçınmak için – veya belki de tamamen mevcut yeni finansman eksikliğinden dolayı – şirketler, yanmayı azaltarak pistlerini genişletmeye odaklanmaya başladılar. Personel sayısı ve maaşlar, neredeyse her zaman bir şirket bütçesindeki en büyük kalemdir. Birçok şirket, beklenen gelir artışından önce kiralamak için sermaye kullandı ve ardından gelir hedeflerini kaçırdı. Maaş artışları nedeniyle aniden sürdürülemez yanıklarla sarıldılar.

İşten çıkarmalar.

Aşağıdaki grafikte vurgulandığı gibi, teknolojideki işten çıkarmalar 2022’de 2020’ye kıyasla neredeyse iki katına çıktı; ve 2023’ün ilk çeyreğinden sonra, bu şimdiden işten çıkarmalar için bir başka rekor kıran yıl.

FAANG çalışan sayısı artışı 2021'den beri çöktü

FAANG çalışan sayısı artışı 2021’den beri çöktü. Resim: SignalFire

FAANG’lar çıktı

Son on yıldır FAANG şirketleri, zengin tazminat paketleri ve yüksek iş güvenliği ile tanınan iş arayanlar için güvenli bahis olarak görülüyordu. 2022 yazından itibaren, işe alımların dondurulması ve işten çıkarmalarla yeni bir gerçeklik ortaya çıktı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın