Merkezi olmayan sosyal ağ uygulaması Damus, App Store’dan kaldırılacak, karara itiraz edecek

Damus, bir merkezi olmayan sosyal ağ uygulaması Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey tarafından desteklenen, Apple’ın katı ödeme kuralları nedeniyle App Store’dan kaldırılacak. Apple, bu ayın başlarında uygulamanın ipuçları özelliği nedeniyle Damus’u kaldırmakla tehdit etmişti ve bunun içerik oluşturucular tarafından platformda dijital içerik satmak için kullanılabileceğini iddia etmişti.

Teknoloji devi, işlemler %30’luk bir kesinti yapan Apple üzerinden yapılmadığı sürece, geliştiricilerin ek uygulama içi içerik satmasını yasaklama konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Yasaktan kaçınmak için, Damus’un arkasındaki ekip, uygulamanın Bitcoin’in Lightning Network aracılığıyla mümkün olan bahşiş verme özelliğini değiştirmek zorunda kaldı. Şirket daha önce açıkladı bir tweet gönderilerden ipuçları düğmesini kaldırması gerektiğini ve yalnızca profillerle ilgili ipuçlarına izin vermesine izin verildiğini.

Değişikliklere rağmen, Damus Pazartesi günü uygulamasının App Store’dan kaldırılacağını açıkladı. Şirket, Apple’ın uygulamanın ipuçları özelliğinin hala yönergelerine uymadığını belirten inceleme notlarının bir ekran görüntüsünü paylaştı. Teknoloji devi, “bahşişler veya bağışlar isteğe bağlı olsa da, dijital içerik almayla bağlantılı veya ilişkiliyse, yönergelerine uygun olarak uygulama içi satın alma kullanmaları gerektiğini” yazdı.

Apple sözcüsü TechCrunch’a bir e-postada, teknoloji devinin Damus’un son gönderimini aldıktan sonra uygulamayı reddettiğini ve daha önce özetlediği sorunların çözülmediğini belirtti.

Damus, Apple’ın kararına karşı çıkmak için temyiz başvurusunda bulunmayı planlıyor.

Damus, “Kullanıcılara bahşiş verildiğinde hiçbir dijital içeriğin kilidinin açılmayacağını netleştirmek için uygulamamızı güncelledikten sonra bile App Store’dan kaldırılıyoruz” diye yazdı. bir tweet. “Kullanıcılar yalnızca gönderiler yapıldıktan sonra bahşiş alıyor, içeriğin satıldığı fikri saçmalık. Bu yönerge açıkça suistimal edildiği ve yanlış uygulandığı için bir itirazda bulunacağız.”

Geçen yıl, Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey, kriptografik anahtar çiftlerine dayanan Nostr olarak bilinen açık ve merkezi olmayan bir sosyal ağ protokolünün geliştirilmesini finanse etmek için yaklaşık 245.000 $ bitcoin (daha sonra yaklaşık 14 BTC) bağışladı. Damus, protokolden yararlanan ilk mobil uygulamadır. Dorsey, Apple’ın kararına Pazartesi günü bir tweet ile tepki gösterdi. “ipuçları içeriğin kilidini açmıyor.”

Damus, Şubat ayında App Store’a girdi ve Twitter kullanıcılarını Mastodon gibi merkezi olmayan sosyal ağ hizmetlerini denemeye iten Elon Musk’ın sosyal ağı devralmasının ardından ortaya çıkan birçok Twitter rakibinden biriydi.

Uygulamanın vaadi, Facebook veya Twitter’ın yaptığı gibi, ağın içeriği veya kimin katılmasına izin verildiği hakkında kararlar veren merkezi bir otoritenin olmadığı açık bir sosyal ağdır. Damus uçtan uca şifreli mesajlaşmaya sahiptir ve Nostr’ın çalışma şeklinden dolayı kullanıcıların bir telefon numarası, e-posta veya adla kaydolmalarını gerektirmez.

Damus’un Apple ile ilk kez sorun yaşamadığını belirtmekte fayda var. Damus, merkezi olmayan yapısı nedeniyle uygulama inceleme sürecinden geçerken bazı sorunlarla karşılaştı, çünkü Apple, uygulamadan, kullanıcıların sakıncalı içeriği işaretlemesi ve bir politikaya sahip olması gibi diğer herhangi bir sosyal ağla aynı kurallara uymasını istemeye devam etti. bu, istismara izin verilmediğini açıkça ortaya koymaktadır.

Şirket daha önce uygulamanın sahip olduğunu söyledi defalarca reddedildi, teknoloji devinin yönergelerine uymak için değişiklikler yapmasına rağmen. Bu, uygulamanın nihayet onaylandığı Şubat ayında değişti.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın