Lenovo ThinkPad X1 Fold’un ikinci nesil versiyonu etkileyici monitör özellikleriyle geliyorLenovo IFA 2022 kapsamında ThinkPad X1 Fold’un yenilenmiş versiyonunun da aralarında bulunmuş olduğu çeşitli yeni ürünleri tanıttı. 2020 senesinde ilk defa gördüğümüz ve dünyanın ilk katlanabilir PC’si niteliğini taşıyan X1 Fold’un devamı niteliğindeki yeni cihaz, 16.3 inç, 2024 x 2560 px OLED ekranla geliyor. Bu ekran 600 nit parlaklıkla HDR görüntüleri deneyimleme imkanı da sunuyor.

Katlanabilir bilgisayar aleni hâldeyken alt tarafa bir manyetik klavye tutturarak normal bir dizüstü bilgisayar kullanıyormuş benzer biçimde makale yazabilirsiniz. Rahat taşımak istediğinizde ise, aleti 12 inç ekranlı bir hâle dönüştürebilir ve manyetik klavyeyi yeniden alta tutturabilirsiniz. Klavye ile kullanması kolaylaştıran özel bir stand aksesuarı da geliyor. Bu da klavye şeklinde taşınırken tabana tutturuluyor.

lenovo thinkpad x1 fold

İkinci nesil Lenovo ThinkPad X1 Fold özellikleri bir tablet için fazlasıyla etkileyici görünüyor: 12. Nesil Intel Core U9 i5 yada i7 ile Intel vPro platformu, 32 GB’a kadar LPDDR5 bellek ve 1 TB’a kadar PCIe Gen 4 SSD başlıca özellikler arasında yer alıyor. Mobil Iris Xe Graphics GPU’yu kullanıyor sadece bu cihaz, oyun oynamaktan daha oldukça iş amaçlı olduğu için bu, herhangi bir sorun çıkarmayacaktır. Kasanın içinde ve pilin üstünde, söz mevzusu pillerden çıkan ısıyı dağıtan bakırla örülmüş bir grafit plaka bulunuyor. Bu, kapağın altında, tabletin inceliğini korurken aynı zamanda serin kalmasını sağlayan fansız bir tasarıma olanak tanıyor.

2022 model Lenovo ThinkPad X1 Fold; iki Thunderbolt 4 rabıta noktasına, bir USB-C 3.2 Gen 2 portuna ve bir tane nano-SIM kart tepsisine haiz. Böylelikle bir tablet için fazlasıyla iyi port seçenekleri sunuyor. Ayrıca Wi-Fi 6E ve Bluetooth 5.2 kablosuz bağlantı destekleri ve üçlü hoparlör barındıran bir ses sistemi mevcut.

lenovo thinkpad x1 fold

X1 Fold’un en etkisi altına alan bölümü, katlanma mekanizmasının emek harcama biçimidir. Galaxy Fold telefonlarından farklı olarak, menteşe tabletin kasasına yerleştirildiğinden ancak direkt ekranın kendisine bağlı olmadığından tablet tamamen açıldığında bir kırışma olmaz. Ekran, menteşe ile bükülebilecek kadar esnektir, sadece tek bir kat hâline gelmesi gerekmiyor.

Katlanma özelliği de yalnızca taşınabilirlik için kolaylık sağlamakla kalmıyor. Tableti yarıya kadar katlayabilir ve ardından üst yarıyı 12 inçlik bir monitör olarak kullanırken klavyeyi alt yarıya takabilirsiniz. Tam açık hâlde 16 inçlik ekran, her birinde dört ayrı uygulama bulunan bölünmüş ekran olarak da kullanılabilir.

ThinkPad X1 Fold kasım ayında yurt dışında satışta olacak. Fiyatı ise 2 bin 499 dolar olarak belirlendi.

kaynak: teknoblog.com

Yorum yapın