UEFA stadyum ve emniyet konferansı İstanbul’da yapılıyorTFF’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen 21. UEFA Stadyum ve Güvenlik Konferansı, başladı. Konferansta Türkiye Futbol Federasyonu’nu; Başkan Vekili Nüket Küçükel Ezberci, Yönetim Kurulu Üyeleri Talat Papatya, Hamit Altıntop, Murat Şahin ve Genel Sekreter Kadir Kardaş temsil etti.

Pandemi sebebiyle iki senedir online seminerler şeklinde organize edilen ancak bu sene tekrar karşı karşıya gerçekleştirilen konferansta, UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı, UEFA Stadyum ve Güvenlik Komitesi Başkanı Michael van Praag, Emniyet Müdürlüğü temsilcileri, UEFA yetkilileri ile Avrupa kupalarında mücadele edecek kulüplerin emniyet sorumluları da yer aldı.
UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, konferansın açılışı için gönderdiği video mesajında Avrupa Konseyi ile UEFA arasında dört yıldan beri stadyum ve emniyet konularında stratejik iş donanması yapıldığına dikkat çekerek, futbol karşılaşmalarında stadyum, emniyet ve emniyet konularının ele alınmasında koordinasyon ve iş birliğinin önemine vurgu yapmış oldu.

Daha sonra kürsüye gelen TFF Başkan vekili Nüket Küçükel Ezberci, yapmış olduğu konuşmasında, futbol karşılaşmalarını bir aile etkinliği olarak gördüklerini ve bu nedenle kadın ve çocukların statlara daha fazla çekilmesi için atılacak adımların önemine dikkat çekti. TFF Başkan Vekili Ezberci ayrıca UEFA maçlarındaki organizasyon gücünü takdir ettiğini belirtti.
Ezberci’nin ardından sözü alan UEFA Stadyum ve Güvenlik Komitesi Başkanı Michael van Praag, konuşmasında Türkiye Futbol Federasyonu’nun yoğun bir çalışma temposunda bulunduğunu belirterek, 2022-23 Avrupa kupaları grup kuralarının geçtiğimiz hafta İstanbul’da çekildiğini, sezonun da 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi final maçıyla burada kapatılacağını söylemiş oldu. Praag konuşmasını şöyle sürdürdü:
“UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı’ya Stadyum ve Güvenlik Konferansı’nın İstanbul’da yapılması mevzusundaki gayretleri için teşekkür ediyorum. 30 senedir futbolun içindeyim ve yıllar içerisinde öne çıkan iki mevzunun değişen şartlara uyarlama ve gelişim bulunduğunu gördüm. Takım oyunu ve birlik olmak da işimizin en önemli iki unsurudur. Bu yılki etkinliğimizin temasını da ‘Sharing the Stage’ (Sahneyi Paylaşmak) olarak belirledik.”

Van Praag, son Şampiyonlar Ligi maçında yaşanmış olan izleyici vakalarına ilişik raporların hazırlanma sürecinin devam ettiği mevzusunda katılımcıları bilgilendirdi.
Konferansın sabah oturumlarında statlarda yaşanan sosyal aktivizm, ayrımcılık ve ırkçılık, pandeminin tesirleri ve taraftarların stadyuma dönüşü, stadyuma dönen taraftarların eskisine nazaran değişik huy kalıpları sergilemesi, pandemi ile artan mobile bilet ve mobil ödeme şekilleri kullanması şeklinde konular ele alındı.
Geçen yıl Arnavutluk’un başkenti Tiran’da düzenlenen UEFA Avrupa Konferans Ligi finalini konu alan ve çeşitli uzmanların katıldığı panelde, daha ilkin UEFA finallerine ev sahipliği yapmamış ülkelerde organize edilen karşılaşmalardaki hassas noktalar tartışıldı; ek olarak özel güvenlik personellerinin eğitimi ve deplasman seyircileri için yapılan uygulamalara dikkat çekildi.
Etkinliğin öğle ve akşam oturumlarında izleyici yoğunluğu hesaplaması ve acil tahliye planları, taraftar davranışlarının değerlendirilmesi, bilgi sistemlerinin yönetimi, UEFA emniyet sorumlularının rolü ve bilgi paylaşımı şeklinde konulara değinildi.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın