Belçika’da enerji tasarrufunda yeni tedbirler

Belçika’da enerji tasarrufunda yeni tedbirlerBelçika’da düzenlenen CODECO haber alma kurulu toplantısında federal ve yöresel bakanlar yaşanabilecek enerji krizine karşı yeni tedbirler aldı. Covid-19 süreciyle birlikte Belçika siyasi dünyasına giren ve ülkenin federal, bölgeseş ve topluluk hükümetlerinden oluşan haber alma kurulu ilk defa sıhhat dışında enerji konusunu görüşmek suretiyle toplandı. Belçika Başbakanı Alexander De Croo başkanlığında meydana getirilen toplantıya Brüksel, Flaman, Walon bölgeleri ile topluluk başbakanları ve enerji mevzusunda yetkili bakanlar katıldı. Toplantıda özellikle artan enerji tutarları karşısında alım gücü düşen ve hükümetten buna çözüm sunmasını bekleyen halkın beklentileri görüşüldü.

Yeni tedbir kararları alındı

Toplantıdan sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakan Alexander De Croo, danışma kurulunun yeni kararlarını açıklarken, “Belçika genelinde enerji faturalarındaki KDV miktarı yüzde 6 olarak kalacak ve yüzde 21’e dönüş söz konusu olmayacak’’ dedi.
Ülkede toplumsal yardımlardan yararlananların sayısının yeni kararlarla daha çok genişletileceğinin ve daha fazla insana yardımcı verileceğini anlatım eden De Croo, akaryakıtta uygulanan asgari vergi uygulamasının da Mart 2023’e kadar uzatılacağını söyledi.

Kamu binaları da tedbirlerden etkilenecek

Başbakan Alexander De Croo başkanlığında toplanan haber alma kurulunun aldığı tedbirler içinde kamu binaları da bulunuyor. Buna gore kamu hizmeti sunan binalarda ısıtma düzeyi 19 derecede tutulacak. Havalandırma kriterine nazaran ise klimalar en fazlaca 27 derecede sabitlenebilecek. Binalardaki aydınlatmaların haricinde tarihi yaratı ışıklandırmaları da 19.00’dan 06.00’ya kadar kapalı tutulacak.

Yeniden yardımcı olunacak

Belçika’da yükselen enerji fiyatlarına karşı ailelere yardımcı olunması amacıyla daha ilkin alınan bir karar doğrultusunda meydana getirilen “depo doldurma desteği” uygulamasının tekrarlanacağı da alınan tedbirler içinde yer alıyor. Daha önce bir depo dolumu için aile başı 225 Euro olarak meydana getirilen yardımın miktarı yahut zamanı ile alakalı ise bilgi verilmedi.

Gözler AB Enerji toplantısında

Belçika basınında yer alan haberlerde, enerji temalı danışma kurulu toplantısında halkın beklentilerine cevap verilmediği yer alırken, Başbakan De Croo, gerçek çözümün ancak Avrupa Birliği (AB) düzeyinde atılacak adımlarla sağlanabileceğini bildirdi. Uzmanlar gelecek hafta düzenlenecek AB Enerji Bakanları Toplantısı’nda ele alınacak enerji arzı ve tutarları mevzusundaki kararların Belçika için de belirleyici olacağı görüşünde. Bu süreçte halkın enerji kullanımını azaltmasını talep eden De Croo, faturalarını ödeme zorluğu çeken vatandaşlara enerji şirketleri tarafınca kolaylık yapılması çağrısında bulunmuş oldu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın