Küresel piyasalar komplike seyrediyor: Bugün hangi veriler talip edilecek?

Küresel piyasalar komplike seyrediyor: Bugün hangi veriler talip edilecek?Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin beklentilerin altında gelen enflasyon verilerine karşın 75 baz puanlık ürem artışına kapıyı açık bırakan açıklamalarıyla komplike seyrediyor.

ABD’de çarşamba günkü Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve dünkü Üretici Fiyat Endeksi’ndeki (ÜFE) artışın piyasa beklentilerinin altında gerçekleşmesi piyasalara rahat bir soluk aldırsa da, son yılların en yükseğinde bulunan enflasyon oranları karşısında Fed’in şahin duruşunu koruması umut ediliyor.

ABD’nin enflasyonundaki gerilemede özellikle enerji ve akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün etken olması yatırımcıları temkinli olmaya zorlarken, Fed’in ultra şahin duruşundan vazgeçmesi için enerji dışı fiyatlarda da benzer bir düşüşü görmek isteyeceği tahmin ediliyor.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, dün yaptığı açıklamalarda eylül toplantısı için ana senaryoda 50 baz puan faiz artışını uygun bulduğunu sadece gerekmesi halinde 75 baz puanlık faiz artışını da destekleyeceğini bildirdi. Daly, enflasyonla mücadelede zafer duyuru etmek için henüz çok erken olduğunu da hatırlattı.

Çarşamba günü Chicago Fed Başkanı Charles Evans ve Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de, şahin duruşlarını koruduklarını belirten yönlendirmelerde bulunmuştu.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda eylül toplantısında Fed’in yüzde 65 ihtimalle 50 baz puan faiz artıracağı tahmin edilirken, 75 baz puanlık ürem artışı ihtimali ise yüzde 35’le diri kalmaya devam ediyor.

Tahvil piyasalarında dün söz konusu gelişmelerle satış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Amerika’nin 10 senelik tahvil faizi yaklaşık 10 baz puan yükselerek yüzde 2,89’a terfi etti. Amerika tahvillerinde terse dönen getiri eğrisi belirgin duruşunu korusa da, Amerika’nin 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu arasındaki getiri farkı 31 baz puana çıkarak, resesyon fiyatlamalarının sınırı olan da olsa geri çekildiğini gösterdi.

Söz konusu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,07 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,58 değer kaybederken, Dow Jones endeksi yüzde 0,08 yükseldi. Amerika’de endeks vadeli muamele kontratları yeni güne ise yükselişle başladı.

Avrupa ve Asya borsaları

Avrupa tarafında dün hisse piyasaları New York borsasına paralel komplike bir seyir izledi. Avro/dolar paritesi dün yükseliş eğilimini üst üste dördüncü taşıyarak günü yüzde 0,2 artışla 1,0318’den tamamlarken, yeni günde ise yatay seyrediyor.

Dün, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,55 ve Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,05 gerilerken, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,33 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,69 değer kazanmıştır. Avrupa’da endeks vadeli işlem kontratları yeni güne de komplike seyirle başladı.

Asya borsalarında bugün davranışlarında ölçülü seyir öne çıkıyor.

Dün tatil sebebiyle kapalı olan Japonya borsası bugün yüzde 2’den fazla yükselerek perşembe gününü telafi ederken, Çin’de önemli bir üretim merkezinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle karantinaya alınmasının peşinden Çin borsasında düşük risk iştahı göze çarpıyor.

Bu gelişmelerle, kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 2,5, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,07 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,4 yükselirken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 kıymet yitirdi.

Yurt içi piyasalar

Yurt arasında, dün görmüş olduğu en yüksek düzen rekorunu 2.877,60 puana geliştiren BIST 100 endeksi, günü önceki kapanışının yüzde 1,37 üzerinde, 2.868,44 puandan tamamlayarak kapanış rekorunu da kırdı.

Dolar/TL ise dün yüzde 0,4 artışla 17,9466’dan kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,9510 seviyesinde muamele görüyor.

Analistler, bugün yurt arasında endüstri üretimi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi, yurt haricinde ise İngiltere’de gelişme, endüstri üretimi ve dış tecim dengesi, Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi ve ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici itimat endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.880 ve 2.900 seviyelerinin direnme, 2.830 puanın destek konumunda bulunduğunu söylemiş oldu.

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin haziranda bir önceki senenin aynı dönemine gore yüzde 6,9 artmasını bekliyor.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyleki:

09.00 İngiltere, 2. çeyrek büyüme

09.00 İngiltere, haziran ayı endüstri üretimi ve dış tecim dengesi

10.00 Türkiye, TCMB’nin Piyasa Katılımcıları Anketi

10.00 Türkiye, haziran ayı sanayi üretimi

12.00 Avro Bölgesi, haziran ayı endüstri üretimi

17.00 Amerika, ağustos ayı Michigan Üniversitesi itimat endeksi

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın