Alkol fiyatlarına zam geldiAlkole bir zam daha geldi. Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla birtakım alkollü içeceklere zam daha geldiğini duyurdu.

Aybaş, yaptığı açıklamada bir içki grubundaki viski, votka ve likörlere zam yapıldığını belirtti. Aybaş’ın açıklamasına nazaran eski fiyatı 5 bin lira olan bir viskiye 500 lira, öteki ürünlere 100 lira zam geldi.

BU YIL YAPILAN 6. ZAM

Enflasyonun yüksek oluşuyla beraber ÖTV’de de artışın yaşandığı 2022 yılında alkol fiyatlarına toplam 6 defa zam yapıldı. Son zam 18 Temmuz itibarıyla yapılmıştı.

ALKOLE ALIŞTIRMADA ETKİLİ OLDUĞU İÇİN ÖTV DEĞİŞTİRİLMİŞTİ

Geçtiğimiz aylarda Resmi Gazete’de yayımlanan kararda alkolde ÖTV oranları değişikliğine gidildiği duyurulmuştu. Açıklamada, “Söz mevzusu mamullerin gençleri alkole alıştırmada etken olduğu, içiminin kolaylaştırılması için içine şeker, aroma ve gaz basılmış olduğu, fiyatının alkol derecesi düşük diğer içkilere nazaran düşük olması sebebiyle erişiminin rahat olduğu gözlemlendiğinden, litre başına uygulanan asgari maktu vergisinde değişim yapılmış oldu” ifadeleri kullanılmıştı.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın