Kuaförlüğü bırakıp çiftçi olduSamsun’da kivi üretimi Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle genişliyor.

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, 2021 yılında 14 bin 300 tane kivi fidanı dağıttığı üreticileri bahçelerinde ziyaret ediyor. İlçelerde ekilen arazileri gezerek araştırmalarda bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda sorumlu ziraat mühendisleri, çiftçilere de danışmanlıkta yapıyor.

Kivi bahçelerini dolaşan Ziraat Yüksek Mühendisi Hande Şahin, kontrollere aralıksız devam ettikleri bilgisini verdi. Şahin, “285 dekar alanda yardımcı sağladık. Üreticilerimizi bilgilendiriyoruz. Kivi yüksek gelir getiren bir üründür. Vatandaşlardan aldığımız geri dönüş gerçekten oldukca güzel. Biz elimizden gelen bütün gayreti onlar için gösteriyoruz” dedi.

“Kuaförlük yaparken bu destekleri öğrendim”

Çiftçi Şeref Köse, “Ben kuaförlük yaparken bu destekleri öğrendim. 20 dönümlük kivi bahçesi kurdum. Kurulum maliyetleri oldukça yüksek olduğundan Büyükşehir Belediyesi’nden yardımcı aldım. Destek olmasaydı bunu başaramazdım” gibi konuştu.
Samsun İlinin Sürdürülebilir Tarım Faaliyetlerinin Yaygınlaştırılması Projesi ile sebze ve meyve yetiştiriciliğini artıran Büyükşehir Belediyesi, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) üye olanlara parasız fide, tohum, sera naylonu ve gübre veriyor.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın