KOBİ’lere yardımcı müjdesi

KOBİ’lere yardımcı müjdesiTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafınca Ticaret Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası, ikinci gününde devam ediyor. İnovatim İnovasyon Yarışması Ödül Töreni’ne katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOBİ’lere 2 milyon liraya kadar yardımcı sağlayacaklarını söyledi. Sanayi üretim verilerine ait bilgiler paylaşan Varank, Ekim ayında sanayi üretiminin yıllık bazda yüzde 2,5; aylık bazda ise 2,4 arttığını kaydetti.

Türkiye’de artık gençlerin ve firmaların inovasyona özendirecek yarışmaların ve armağan törenlerinin günden güne arttığına işaret eden Bakan Varank, “Bugün İnovaTİM İnovasyon Yarışması Ödül Töreni’nde gençlerimizle beraberiz. Türkiye genelinde 65 farklı üniversiteden bin 986 öğrencinin başvurduğu bu yarışmada, 23 proje finale kalmaya hak kazanmıştır” ifadelerini kullandı.

Artık inovasyon altyapısı, girişimcilik ekosistemi ve kalifiye insan kaynağı ile bambaşka bir Türkiye’nin bulunduğunu kaydeden Bakan Varank, “Son 20 yılda Türkiye’de Ar-Ge harcamalarının GSYİH içindeki oranı binde beşten yüzde 1,13’e çıktı. Özel sektörün toplam Ar-Ge masraflarındaki oranı yüzde 29’dan yüzde 71’e yükseldi. 2002 senesinde yalnızca 40 bin olan tam vakit eşdeğer Ar-Ge çalışanı sayısı 5 kat artarak 222 bine ulaştı. Türkiye, küresel inovasyon liginde üst sıralara doğru kesin bir aşama kaydediyor. 2020 yılında 51. Sırada olan ülkemiz, 2021 yılında 41. Oldu. 2022 yılında dört basamak daha tırmanarak, 37. Sıraya kadar terfi etti. Son 10 yılda tam 37 sıra birden atladık. Bu zamana kadar yan gelip yatmış olanlar da, şimdi kalkmış sözümona bize inovasyon dersi veriyor” dedi.

“Ekim ayında da endüstri üretimimiz olumlu geldi”

Sanayi üretim verilerine ilişkin rakamlar paylaşan Bakan Varank, “Ekim ayında endüstri üretimi yıllık bazda yüzde 2,5; aylık bazda ise 2,4 arttı. Özellikle yüksek teknolojili imalat endüstri üretiminde gözlenen aylık yüzde 11’lik ve yıllık olarak yüzde 36,7’lik değişiklik oranları sanayimizin bu ayda da artmasında çok etkili oldu. Hamdolsun Ekim ayında da endüstri üretimimiz pozitif gelmiş oldu. Bu işin yüksek teknoloji ürünler ile olması, aslen sanayimizdeki dönüşümü göstermesi açısından oldukca önemli oldu” ifadelerini kullandı.

“Teknoparklarda yürütülen bu projelerin bir kısmı şu anda 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan unicornlar”

Girişimcilik fonlarına yatırımlar yaptıklarını hatırlatan Bakan Varank, “Bugün Bakanlık kaynaklarıyla hayata geçirdiğimiz fonların toplam büyüklüğü 1,3 milyar liraya ulaştı. Sadece son 4 yılda yaklaşık 1,5 milyar dolara büyüklüğünde 86 fon kuruldu. Maalesef geçmiş dönemlerde, insanlarımız neler başarabileceğine o denli yabancılaşmış ki, insanlarımızın gençlerimizin özgüveni o denli örselenmiş ki, şu anda hepimiz ülkemizde yapılanları anlattığımızda şaşırıyorlar. Teknoparklarda yürütülen bu projelerin bir bölümü şu anda 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan unicornlar oldu. Şu anda unicornlarımızın sayısı 6 ancak, burada da hedefimiz yüksek. İnşallah kısa sürede açıklayacağımız Turcorn 100 programıyla bu sayıları oldukça daha yukarılara taşıyacağız. Makine, mobilite, üretimde yapısal dönüşüm, sıhhat ve kimya alanlarında 21 milyar liralık yatırımı harekete geçirdik. Bugün işletmelerimiz; ileri sürüş teknolojilerinden lidar teknolojilerine, biyoteknolojik ilaçlardan sınai robotlara kadar birçok alanda ar-ge yapıyor, yetkinlik kazanıyor ve yeni mamüller üretiyor. Türkiye, her alanda inovatif çalışmalarıyla dönüşümlere tam zamanında adapte oluyor. Bildiğiniz benzer biçimde günümüzde otomotiv sektöründe büyük bir dönüşüm yaşanıyor. Dünyada fosil yakıtlı araçlardan elektrikli ve otonom araçlara doğru hızlı bir geçiş var. Eski Türkiye’de olsa bizler bu dönüşümün öncülerinden biri olabilir miydik? Elektrikli bir vasıta üretebilir miydik? Aksine, her zamanki şeklinde seyirci kalırdık. İşte Cumhuriyetimizin 99. Yıldönümünde, Türkiye Yüzyılı vitrininin ilk ürünü olarak tanımlayabileceğimiz Togg’un kampüsünü, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile beraber açtık. Fabrika nerede, araçlar nerede, yapamazsınız diye devamlı eleştirenlere direnme hedeflerimizi bir bir gerçekleştirdik. Aynı zamanda yeni bir sanayi devriminde en ön saflarda yerimizi aldık. Burada ancak bir vasıta dönüşümü değil bir sistem dönüşümü gerçekleşiyor. Togg ise bu sistem dönüşümünün lokomotifi oluyor. Fikri iyelik hakları yüzde yüz bizlere ilişkin olan Togg; teknoloji tabanlı yeni girişimleri harekete geçirecek. Yeni unicornların ortaya çıkmasına önayak olacak. Ülkemizde batarya ve şarj teknolojileri ekosistemini geliştirecek. Elektrikli motor kapasitesinin gelişimine katkı sağlayacak. Muhalefet bize kızıyor. Özel sektörün projesini niye sahiplendiğimizi sorguluyor? İşte sebebini azca ilkin anlattım; Togg ancak bir araç yatırımı değil, oldukca büyük bir ekosistemi dönüştüren vizyoner bir projedir. İşte onun için stratejik bir yatırım olarak gördüğümüz Togg’un, sonuna kadar peşinde durmaya devam edeceğiz” benzer biçimde konuştu.

Türkiye’de inovasyon ekosisteminin giderek geliştiğini söyleyen Bakan Varank, “Ülkemiz artık çip de üretiyor, elektrikli araba de üretiyor, insansız hava aracı da üretiyor. Ancak şunu da unutmamamız lazım. Hızlı dönüşümün yaşandığı dönemlerde bir anlık duraksama dahi, bizi yarışın dışına itebilir. Bu manada inovasyonu sürekli gündemde tutan, farkındalığı artıran her etkinliğin değerli bulunduğunu düşüyorum. Bir muhalefet lideri var. Geçen günlerde gerçekleştirdiği vizyon toplantısında danışmanlarının Türkiye’ye neden gelmediği ve niçin Amerika’den rabıta yaptığıyla alakalı bir eleştiri aldı. Muhalefet lideri de, ‘Biz canlı bağlantı yaptık, çünkü Türkiye teknoloji görsün istedik’ dedi. İşte böyle bir vizyonla da inovasyon yapamazsınız” dedi.

“KOBİ’lerimize 2 milyon liraya kadar destek sağlıyoruz”

KOBİ’lerle ilgili mühim bir projeyi açıklayan Bakan Varank, “KOBİ Gelişim Destek Programı İmalat Sanayinde Dijitalleşme çağrısı kapsamında yerli teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerimize ve dijital teknolojilerden yararlanmak isteyen KOBİ’lerimize 2 milyon liraya kadar destek sağlıyoruz. KOBİ’lerimiz bugün itibarıyla KOSGEB’in sitesinden yardımcı programına başvurabilirler. Açıkladığımız bu paketin KOBİ’lerimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın