KOBİ’lere destek müjdesi

KOBİ’lere destek müjdesiTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafınca Ticaret Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası, ikinci gününde devam ediyor. İnovatim İnovasyon Yarışması Ödül Töreni’ne katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOBİ’lere 2 milyon liraya kadar yardımcı sağlayacaklarını söylemiş oldu. Sanayi üretim verilerine ilişkin bilgiler paylaşan Varank, Ekim ayında endüstri üretiminin yıllık bazda yüzde 2,5; aylık bazda ise 2,4 arttığını kaydetti.

Türkiye’de artık gençlerin ve firmaların inovasyona özendirecek yarışmaların ve mükafaat törenlerinin günden güne arttığına işaret eden Bakan Varank, “Bugün İnovaTİM İnovasyon Yarışması Ödül Töreni’nde gençlerimizle beraberiz. Türkiye genelinde 65 farklı üniversiteden bin 986 öğrencinin başvurduğu bu yarışmada, 23 proje finale kalmaya hak kazandı” ifadelerini kullandı.

Artık inovasyon altyapısı, girişimcilik ekosistemi ve kalifiye insan deposu ile bambaşka bir Türkiye’nin olduğunu kaydeden Bakan Varank, “Son 20 yılda Türkiye’de Ar-Ge harcamalarının GSYİH içerisindeki oranı binde beşten yüzde 1,13’e çıktı. Özel sektörün toplam Ar-Ge harcamalarındaki oranı yüzde 29’dan yüzde 71’e terfi etti. 2002 yılında yalnızca 40 bin olan tam zaman eşdeğer Ar-Ge mensubu sayısı 5 kat artarak 222 bine ulaştı. Türkiye, küresel inovasyon liginde üst sıralara doğru emin bir ilerliyor. 2020 yılında 51. Sırada olan ülkemiz, 2021 yılında 41. Oldu. 2022 yılında dört basamak daha tırmanarak, 37. Sıraya kadar terfi etti. Son 10 yılda tam 37 sıra birden atladık. Bu zamana kadar yan gelip yatmış olanlar da, şimdi kalkmış sözümona bizlere inovasyon dersi veriyor” dedi.

“Ekim ayında da sanayi üretimimiz olumlu geldi”

Sanayi üretim verilerine ait rakamlar paylaşan Bakan Varank, “Ekim ayında sanayi üretimi senelik bazda yüzde 2,5; aylık bazda ise 2,4 arttı. Özellikle yüksek teknolojili imalat endüstri üretiminde gözlenen aylık yüzde 11’lik ve senelik olarak yüzde 36,7’lik değişim oranları sanayimizin bu ayda da artmasında fazlaca müessir oldu. Hamdolsun Ekim ayında da endüstri üretimimiz olumlu gelmiş oldu. Bu işin yüksek teknoloji ürünler ile olması, aslına bakarsak sanayimizdeki dönüşümü göstermesi açısından çok mühim oldu” ifadelerini kullandı.

“Teknoparklarda yürütülen bu projelerin bir kısmı şu anda 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan unicornlar”

Girişimcilik fonlarına yatırımlar yaptıklarını hatırlatan Bakan Varank, “Bugün Bakanlık kaynaklarıyla hayata geçirdiğimiz fonların toplam büyüklüğü 1,3 milyar liraya ulaştı. Sadece son 4 yılda ortalama 1,5 milyar dolara büyüklüğünde 86 fon kuruldu. Maalesef geçmiş dönemlerde, insanlarımız neler başarabileceğine o kadar yabancılaşmış ki, insanlarımızın gençlerimizin özgüveni o kadar örselenmiş ki, şu anda bizler devletimizde yapılanları anlattığımızda şaşırıyorlar. Teknoparklarda yürütülen bu projelerin bir bölümü şu anda 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan unicornlar oldu. Şu anda unicornlarımızın sayısı 6 ancak, burada da amacımız yüksek. İnşallah yakın zamanda açıklayacağımız Turcorn 100 programıyla bu rakamları oldukca daha yukarılara taşıyacağız. Makine, mobilite, üretimde yapısal dönüşüm, sağlık ve kimya alanlarında 21 milyar liralık yatırımı harekete geçirdik. Bugün işletmelerimiz; ileri sürüş teknolojilerinden lidar teknolojilerine, biyoteknolojik ilaçlardan sınai robotlara kadar birçok alanda ar-ge yapıyor, yetkinlik kazanıyor ve yeni mamüller üretiyor. Türkiye, her alanda inovatif çalışmalarıyla dönüşümlere tam zamanında adapte oluyor. Bildiğiniz şeklinde günümüzde otomotiv sektöründe büyük bir dönüşüm yaşanıyor. Dünyada fosil yakıtlı araçlardan elektrikli ve otonom araçlara doğru hızlı bir geçiş var. Eski Türkiye’de olsa bizler bu dönüşümün öncülerinden biri olabilir miydik? Elektrikli bir araç üretebilir miydik? Aksine, her zamanki benzer biçimde izleyici kalırdık. İşte Cumhuriyetimizin 99. Yıldönümünde, Türkiye Yüzyılı vitrininin ilk ürünü olarak tanımlayabileceğimiz Togg’un kampüsünü, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte açtık. Fabrika nerede, araçlar nerede, yapamazsınız diye devamlı eleştirenlere direnme hedeflerimizi tek tek gerçekleştirdik. Aynı zamanda yeni bir endüstri devriminde en ön saflarda yerimizi aldık. Burada sadece bir vasıta dönüşümü değil bir sistem dönüşümü gerçekleşiyor. Togg ise bu sistem dönüşümünün lokomotifi oluyor. Fikri mülkiyet hakları yüzde yüz bize ilişik olan Togg; teknoloji tabanlı yeni girişimleri harekete geçirecek. Yeni unicornların ortaya çıkmasına önayak olacak. Ülkemizde batarya ve şarj teknolojileri ekosistemini geliştirecek. Elektrikli motor kapasitesinin gelişimine katkı sağlayacak. Muhalefet bizlere kızıyor. Özel sektörün projesini niye sahiplendiğimizi sorguluyor? İşte sebebini az ilkin anlattım; Togg ancak bir araç yatırımı değil, fazlaca büyük bir ekosistemi dönüştüren vizyoner bir projedir. İşte onun için stratejik bir yatırım olarak gördüğümüz Togg’un, sonuna kadar arkasında durmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Türkiye’de inovasyon ekosisteminin giderek geliştiğini söyleyen Bakan Varank, “Ülkemiz artık çip de üretiyor, elektrikli otomobil de üretiyor, insansız hava aracı da üretiyor. Ancak şunu da unutmamamız lazım. Hızlı dönüşümün yaşandığı dönemlerde bir anlık duraksama dahi, bizi yarışın dışına itebilir. Bu manada inovasyonu sürekli gündemde tutan, farkındalığı artıran her etkinliğin değerli bulunduğunu düşüyorum. Bir muhalefet lideri var. Geçen günlerde gerçekleştirdiği vizyon toplantısında danışmanlarının Türkiye’ye niçin gelmediği ve neden Amerika’den rabıta yaptığıyla ilgili bir eleştiri aldı. Muhalefet lideri de, ‘Biz canlı rabıta yaptık, şu sebeple Türkiye teknoloji görsün istedik’ dedi. İşte böyle bir vizyonla da inovasyon yapamazsınız” dedi.

“KOBİ’lerimize 2 milyon liraya kadar yardımcı sağlıyoruz”

KOBİ’lerle alakalı mühim bir projeyi açıklayan Bakan Varank, “KOBİ Gelişim Destek Programı İmalat Sanayinde Dijitalleşme çağrısı kapsamında yerli teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerimize ve dijital teknolojilerden faydalanmak isteyen KOBİ’lerimize 2 milyon liraya kadar destek sağlıyoruz. KOBİ’lerimiz bugün itibarıyla KOSGEB’in sitesinden destek programına başvurabilirler. Açıkladığımız bu paketin KOBİ’lerimize ve ülkemize hayırlar getirmesini arzuluyorum” dedi.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın