Kira sorununa ‘devrim’ şeklinde sistem! Yeni model geliştirildi: 6 adımda tüm bilgileri söyledi – Finans haberlerinin doğru adresi

Türkiye’de bilhassa büyük şehirlerde artan kira bedelleri ve ev sahiplerinin haksız kazanç elde etmek için uyguladıkları fahiş fiyatlar vatandaşın tepkisini çekmeye devam ediyor. Hükümet getirirken, uyuşmazlıkları da arabulucuya taşınacak düzenlemeleri çıkarttı. Sadece mesele devam ediyor. Fırsatçılar vatandaşı canından bezdiriyor. Bu aşamada yeni yasal düzenlemeler hazırlanırken {özel sektör} de yeni çözüm önerileri sunuyor.

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) de kamu-özel sektör ortaklaşa iş ile yürütülecek yeni bir model geliştirerek fahiş kira sorununa kalıcı bir çözüm getirecek. Yeni modelin detaylarını konuştuğumuz GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu yeni modeli “devrim olacak bir sistem” olarak tanımladı.

EMLAK (33)

“ASIL MALİYET ARSADA”

Konutta arsa maliyetlerinin yüksek bulunduğunu belirten Kalyoncu, “Türkiye’de arsanın geliştirme sürecinde oluşturulan toplam değerden almış olduğu hisse yüzde 50. Dünyanın bir çok yerinde, bilhassa Avrupa’da bu oran yüzde 20. Vatanımızda karşılaştığımız hakkaniyetten uzak kira artışları, arsa fiyat artışları barınma problemininin önünde büyük bir engel teşkil ediyor. Bu sebeple biz GYODER Erişilebilir Konut Komitesi olarak, sektör temsilcileri ile mevzuya vicdanen yaklaşıp bu soruna iyi mi çözüm getiririz diye 2022 Ocak ayından beri bir emek verme yürütüyoruz” dedi.

EMLAK (54)

GELİRİN YÜZDE 30’UNA KONUT

Yeni Yüzyıl’dan Faruk Erdem’in haberine bakılırsa, GYODER Yeni Konut Modeli’nde kamu ve {özel sektör} iş birliği yöntemiyle, bireysel değil kamusal kiraya veren yapısını oluşturduklarını söyleyen Kalyoncu, “Bu sistemle vatandaşlar piyasa dalgalanmalarından etkilenmeden kiracı kalabilecek. Hane halkı gelirinin yüzde 30’unu barınmaya ayıracak, yaşam standartları yükselecek. Düşük kira rakamlarıyla çevredeki yerleşim yerlerinin de ucuzlaması hedefleniyor. Halkın faydalanmış olduğu halkçı bir model ve bununla birlikte kamunun başta iyelik olmak suretiyle haklarının korunduğu devletçi bir model. Şu demek oluyor ki 500 bin kiralık konuttan söz ediyoruz” dedi.

Zelzele gerçeğini unutmamak icap ettiğinin altını çizen Kalyoncu, “İstanbul unutursa Türkiye unutur ve İstanbul unutmak suretiyle. 25-26 Ekim’deki GYODER 18. Gayrimenkul Zirvesi’nde depremi unutturmamak için İçeriğin yarısından fazlasını zelzele üstüne kurguladık. Zirvede çıkış noktamız ‘akıllı şehirleri’ bırakalım bizi bir yere götürmedi, ‘vicdanlı şehirlere’ bakalım. Vicdanlı olmak ‘daha azca kazanmak’ değil ‘kazancın adil paylaşılması’ ile olur” ifadelerini kullandı.

EMLAK (55)

6 ADIMDA ÇÖZÜM MODELİ

Kalyoncu, kamunun tahsis edeceği arazilere hususi sektörün bir tek kiralanmak suretiyle üreteceği ve kira bedellerinin belirleneceği modeli 6 adımda söyledi:

  1. Devlet arsa tahsisi, plan ve alt yapıyı hazırlar
  2. İmtiyaz sürecince arsa devletten hususi şirkete devredilir
  3. Görevli şirket, finansman bulma, tasarım, inşaat bakım ve onarımı yapar
  4. Kira, hane halkı gelirinin yüzde 30’u civarında olur
  5. Görevli şirket tarafınca tahsilat ve kiralama yapılır. Getiriler 49 yıllığına Kamu Hususi İşbirliği’nin (KÖİ) tasarrufuna geçirilir
  6. Belirlenen süre zarfında konutların iyelik hakkı devlete devredilir.

“BEŞ İLÇE BELEDİYESİ İLE GÖRÜŞTÜK”

Mehmet Kalyoncu yeni model ile ilgili İstanbul’daki tüm belediyelere ve büyükşehire modeli gönderdiklerini belirterek, “Üsküdar, Ümraniye, Şişli, Avcılar ve Başakşehir belediyeleri ile görüştük. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden de buluşma bekliyoruz. İlçelerin de en büyük problemi arazi üretmek. En uzun toplantıyı Şişli Belediyesi ile yaptık, Yayla bölgesinde yeni planlar yapılıyormuş orada da belediyenin donatı alanı içinde bunun olabilme ihtimali var fakat doğal oldukca ufak metrekareler” dedi.

EMLAK (56)

“KENTSEL DÖNÜŞÜME ÖNEMLİ KATKI”

Kentsel dönüşümün önünde en büyük engelin, kiralık konut bulunmaması bulunduğunu söyleyen Kalyoncu, “İnsanlar evlerinden çıkacak, kiralık konut bulacak ki o binalar yıkılabilsin. 2024 senesinde bu modeldeki ilk konutların üretimini devletimizde göreceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

ÜÇ ÜLKE FİNANSMAN İÇİN HAZIR

Yeni modelin finansmanı için görüşmelerin sürdüğünü belirten Mehmet Kalyoncu, “Devlet, {özel sektör}, finans kuruluşları, ana para piyasaları, emeklilik fonları bu modelin fonlanmasıyla ilgili çözüme katkı sağlayabilir. Beş banka ile bir noktada yürüyoruz. Merkez Bankası Başkanına da anlattık onlar da kendi içlerinde bunu gündeme aldılar. Merkez Bankası’nın da bankalara yönlendirme yapması gerekiyor. SPK ile toplantılar yaptık, Gayrimenkul sertifikası ve fonları ile ilgili bildiri önerilerimizi haftaya iletmiş oluruz, son aşamadayız. Finansman noktasında Hollanda, Çin, Suudi Arabistan ve BAE’den ilgili bakanlıklar ve finans kuruluşlarıyla görüşmelerimiz devam ediyor. Hollandalı (NHG Hollanda Vakfı Ev Sahipliği Güvence Fonu) ile görüşmeleriyi geçti modelimizi anlattık. Eğer döviz riski yönetilirse, yeni konut modelinin deposu Hollanda’dan gelebilir. Aynı Suudi Arabistan ve Çin’den gelebileceği şeklinde” açıklamalarında bulunmuş oldu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
1.20 düşük faizli konut kredisi yolda! İşte başvuru bilgileri1.20 düşük faizli konut kredisi yolda! İşte müracaat detayları
Bir tek Türkiye'de! Japonlar kapış kapış aldıBir tek Türkiye’de! Japonlar kapış kapış aldı
'Kadın emeğinin rolü' Nobel Ekonomi Ödülü'nü getirdi‘Hanım emeğinin görevi’ Nobel Iktisat Ödülü’nü getirdi


Yorum yapın