Karaca: "Süt artık lüks oldu”

Karaca: “Süt artık lüks oldu”Özellikle bebeklerin ve çocuklar için sütün önemine işaret eden Karaca, İl Başkan yardımcıları Turgut Özkan ve Özlem Akbaş Önsoy ile beraber gittiği zincir marketteki 1 litrelik sütün videosunu da sosyal medyada paylaşarak, “Bebeklerimizin evlatlarımızın gelişiminde temel gereksinim olan bir litrelik günlük sütün litre fiyatı maalesef 40 liraya dayandı. Şu an vatanımızda yaygın şubeleri olan bir süpermarketin şarküteri reyonundayız. Günlük süt görüldüğü suretiyle 40 liraya dayanmış” diye konuştu.

“Türkiye’deki sağılan hayvan sayısı azalıyor”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine gore Türkiye’deki Büyükbaş hayvan sayısı 2021’de bir önceki yıla nazaran yüzde 0,7 azalışla 18 milyon 36 bine düştü. 2022 verileri henüz TÜİK istatistiklerine yansımadı fakat son dönemlerde bütün maliyet kalemlerinde olduğu şeklinde yem fiyatlarındaki artışların da engellenememesi ve AKP hükümetinin ziraat-hayvancılığa gereken ehemmiyet ve desteği vermemesi sebebiyle sağmal ineklerin bile kitleye göndermiş olduğu sık sık haberlere mevzu oluyor.
Bu gerçeğe işaret eden CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, AKP’nin yanlış tarım ve hayvancılık politikasını da eleştirerek şunları söyledi:

“Süt veren ineklerin astronomik yem tutarları yüzünden kitleye gönderildiği bir dönemde, AKP iktidarı iktidarının 20’nci yılında övüneceği bir yaratı bırakıyor. Bir litre süt 40 lira. Mutfaklarımızın evimizin temel gıdası ve vazgeçilmezi olan süte erişmek artık lüks oldu.”

 

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın