Japonya disket ve faks makinelerine cenk açtı

Japonya disket ve faks makinelerine cenk açtıGelişmiş teknolojilerin oluşturulması ve kullanılmasında dünyanın biri olan ülkelerinden kabul edilen Japonya, başta robotik emek harcamalar olmak suretiyle pek oldukça alanda da lider durumda. Ancak yüksek değişen teknolojinin yoğun şekilde benimsendiği ülkede faks makinesi gibi bazı eski moda çözümler de hâlâ fazlasıyla kullanılıyor.

Görünen o ki, disketler de ülkede yoğun biçimde kullanılan eski moda teknolojiler arasında bulunuyor. Ülkenin görevine yeni başlamış olan Dijital İşler Bakanı Taro Kano, başta disketler olmak üzere eski moda teknolojilere savaş açtı.

Kano’nun paylaşımına gore; Japonya’da yaklaşık 1900 resmi prosedürde form ve başvuruları tamamlamak için hâlâ disketler, CD’ler ve mini diskler kullanılıyor. Basın toplantısında “Disketler nerede satılıyor?” sorusunu soran Kano, bakanlığının disket kullanımını ortadan kaldıracak değişiklikler için hazırlıklara başladığını belirtti.

Disket kullanması konusunda Japonya’nın kısa süre öncesine kadar bir tek olmadığını belirtmek gerekiyor. ABD de 2019’a kadar sabit diskleri kullanıyordu. Hatta başkanın nükleer emirlerinin verilmesi için de disketlerin kullanımı zorunluydu. Ancak 2019’da daha gelişmiş ve daha emin katı hal dijital depolama çözümüne geçiş yapılmıştı.

Japonya Dijital İşler Bakanı’nın eski teknolojilere karşı verdiği cenk disketlerle sınırı olan kalmayacak. “Faks makinelerinden de kurtulacağız” diyen Kono, bunun için hemen hemen bir takvim açıklamadı.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın