James Webb Uzay Teleskobu ile çekilen fotoğraflar Mars’ın atmosferine ışık tutuyor

James Webb Uzay Teleskobu ile çekilen fotoğraflar Mars’ın atmosferine ışık tutuyorJames Webb Uzay Teleskobu Güneş Sistemi’ndeki gezegenleri fotoğraflamaya devam ediyor. Teleskoptan gelen son fotoğraflar ise yeni keşiflerin kapısını açmış benzer biçimde görünüyor. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafınca paylaşılan ve 5 Eylül tarihinde çekilen fotoğraflar, kızıl gezegenin atmosferi hakkında yeni bilgileri gösteriyor.

Yakın kızılötesi kamera tarafınca kaydedilen sahneler, birkaç sürprizi gözler önüne seriyor. Öncelikle Mars’ın dev gibi Hellas Havzası’nın günün en sıcak zamanında yakındaki bölgelere kıyasla ilginç bir halde daha koyu olması dikkat çekiyor. NASA’dan verilen bilgiye gore, bu havzanın düşük rakımındaki daha yüksek hava basıncının termal emisyonları baskılamasından kaynaklanıyor.

Teleskop tarafınca sağlanan sahneler NASA ve ESA’ya Mars’ın atmosferik kompozisyonunu paylaşma imkanını da veriyor. Bunun için teleskoptaki spektrograf kurulumundan faydalanmış olduğu belirtilirken, hemen aşağıda gördüğünüz tablo da kızıl gezegenin karbondioksiti farklı dalga boylarında emdiğini gösteriyor. Buna ek olarak, gezegendeki karbonmonoksit ve su varlığı da doğrulanıyor. Mars havasının kimyası mevzusunda önümüzdeki dönemde daha detaylı bir yazı hazırlanması bekleniyor.

mars james webbMars, James Webb Uzay Teleskobu’nun görebileceği en parlak şeylerden biri olduğu için bu görüntülerin kaydedilmesinin zor olduğu belirtiliyor. Araştırmacıların bunun için fazlaca kısa pozlamalarla kareleri yakaladığı ve çözümleme için de özel teknikler kullandığı ifade edildi. Teleskop tarafınca sağlanan görüntülerle önümüzdeki dönemde Mars’a dair yeni analizlerin de yapılması öngörülüyor.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın