IOS 16 hazır, iPadOS 16 ve macOS Ventura için oklar ekim ayını işaret ediyor

IOS 16 hazır, iPadOS 16 ve macOS Ventura için oklar ekim ayını işaret ediyorApple mühendisleri iOS 16’nın final sürümü için hazırlıklarını tamamlamış oldu. Bloomberg’den Mark Gurman, Power On isimli bülteninin en yeni sayısında firmanın iPhone’un en yeni işletim sistemi için geliştirme sürecine geçtiğimiz hafta itibarıyla noktayı koyduğunu belirtti.

Apple’ın yeni işletim sistemlerinin nihai versiyonlarını dağıtımdan birkaç hafta önce hazır hâle getirmesi ve hem geliştiricilerin bununla beraber denemek isteyen kullanıcıların erişimine açması şaşırtıcı bir vaziyet değil. Şirket iOS 16 için altı adet geliştirici betası ve dört adet de herkese aleni beta sürüm çıkarmış durumda. 7 Eylül’de yapılması beklenen iPhone 14 etkinliğine ortalama iki hafta varken hazırlıkların tamamlanması da olağan görünüyor.

Apple’ın iPhone 14 etkinliğinden yedi gün sonrasında iOS 16’yı dağıtıma çıkarmasına kesin gözüyle bakılıyor. Aynı dönemde watchOS 9 ve tvOS 16 güncellemelerinin de kullanıcılarla buluşması umut ediliyor.

Şirketin diğer yeni işletim sistemleri içinse biraz daha sabretmek gerekecek benzer biçimde görünüyor. Gurman’ın verdiği bilgiye gore, iPadOS 16 ve macOS Ventura güncellemeleri ekim ayında dağıtıma çıkacak.

Bir süredir Apple’ın ekim ayında yeni Mac ve iPad’leri tanıtacağı bir etkinlik gerçekleştireceği söyleniyor. Yeni iPadOS ve macOS sürümlerinin de bu etkinliğin peşinden tanıtılması oldukça mantıklı görünüyor.

iOS 16 ile sunulacak yenilikler içinde yeni kilit monitörü, daha yoğun Odak Modu entegrasyonu, Mesajlar ve FaceTime için yeni özellikler bulunuyor.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın