Instagram kullanıcılara gördükleri içerikleri kontrol etmeleri için yeni araçlar sunacak

Instagram kullanıcılara gördükleri içerikleri kontrol etmeleri için yeni araçlar sunacakInstagram içerik kontrolü için kullanıcılarına sunduğu seçenekleri artırıyor. Sosyal ağın kullanıcıları artık platformda karşılarına çıkan içerikleri kontrol mevzusunda daha çok imkana haiz olacak.

Meta’dan yapılan açıklamaya nazaran, kullanıcılar birden fazla gönderiyi seçip tüm bunlar için “İlgilenmiyorum” seçeneğini işaretleyebilecek. Böylelikle kullanıcılar görmek istemedikleri türden içerikler mevzusunda toplumsal ağa toplu şekilde geri bildirim gönderebilecek.

Kullanıcıların yakında anahtar kelimeler, kalıplar, emojiler ve hashtag’lerden oluşan bir liste hazırlaması ve bu tarz şeyleri içeren tavsiye edilen gönderilerin karşılarına çıkmasını engellemesi mümkün olacak. Söz konusu özellik için testler yakında başlayacak. Anahtar kelime tabanlı benzer bir özelliği TikTok da geçtiğimiz haziran ayında kullanıma sunmuştu. TikTok’ta kullanıcılar videoları “burun kıvırarak” de algoritmaları yönlendirebiliyor.

Instagram’ın yeni içerik kontrolü seçenekleri kullananların platformdaki değişikliklere isyan etmesinden bir müddet sonra kullanıma sunuluyor. Reels içeriklerinin ana akışları adeta işgal etmesinin ardından pek çok kullanıcı bu duruma reaksiyon göstermişti. Ancak Meta CEO’su Mark Zuckerberg, bu eleştirilere rağmen, platformdaki Reels içeriklerinin artacağını açıklamıştı.

Instagram içerik kontrolü için başka seçenekler sunuyor

Instagram içerik kontrolü konusunda daha önce de başka seçenekler sunmuştu. Kullanıcılar ana akışta önerilen içerik gösterimini 30 gün boyunca susturabiliyor. Buna ayrıca, Favoriler akışıyla da seçilen kişilerin içeriklerinin gözden kaçırılması engellenebiliyor. Algoritmaya ince ayar çekmek için Keşfet sekmesinde daha fazla ayar sunulması da mantıklı bir hamle benzer biçimde görünüyor.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın