TCMB’den zorunlu karşılık kararı 

TCMB’den zorunlu karşılık kararı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’de yapmış olduğu değişiklikler, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Yapılan değişikliklere göre, yabancı para mevduat ve katılım fonundan, vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesabına dönüşüm hedef değerleri güncellendi. Daha önce ancak gerçek kişilere yönelik olan söz mevzusu dönüşüm hedeflerine tüzel kişiler de dahil edildi.

Bu kapsamda;

  • Mevduat ve katılım bankaları, tüzel kişilerin yabancı para mevduat ve katılım fonu hesapları için de belirlenen dönüşüm oranına bakılırsa ilave yabancı para zorunlu karşılık tesis edecek.
  • Değiştirilen madde doğrultusunda ilave yabancı para mecbur karşılık oranları da yeniden düzenlendi. Buna göre, reel ve tüzel kişi dönüşüm payı yüzde 10’un altında kalan bankalar ilave olarak 5 puan, yüzde 10 ila 20 arasında olan bankalar ilave 3 puan yabancı para mecbur mukabil tesis edecek.
  • Gerçek yada tüzel kişi dönüşüm payı hesaplanamayan bankalar için Merkez Bankasınca belirlenen usul ve esaslar dikkate alınacak.
  • Bankalar daha önce ilave yabancı para mecbur karşılık oranını sadece gerçek kişi dönüşüm oranına bakılırsa uyguluyordu. Eski bildiri kapsamında, reel şahıs dönüşüm oranı yüzde 5’in altında olan bankalar ilave 5 puan, yüzde 5 ila 10 içinde olan bankalar ilave 3 puan yabancı para zorunlu karşılık tesis ediyordu.

Tebliğ, 2 Eylül Cuma günü itibarıyla yürürlüğe girecek.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın