Impulse Space, RTX Ventures liderliğindeki yeni finansmanla yüksekten uçuyor

SpaceX’in kurucu çalışanı Tom Mueller tarafından yönetilen uzay lojistiği girişimi Impulse Space, yörünge ulaşım araçları hattını daha da geliştirmek için yeni bir fon dilimini kapattı.

Fazla talep gören 45 milyon $’lık Seri A, RTX’in (eski adıyla Raytheon Technologies) risk sermayesi kolu olan RTX Ventures tarafından yönetildi ve mevcut yatırımcılar Founders Fund, Lux Capital, Airbus Ventures ve Space Capital’in katılımını içeriyordu. Founders Fund, Impulse’un 2022’nin başlarındaki 20 milyon dolarlık başlangıç ​​turunu yönetirken, Lux Capital daha önce şirketi geçen yaz 10 milyon dolarlık bir finansman anlaşmasıyla desteklemişti.

Mueller’in bunlardan biri olduğu anlaşılıyor itiş gücünün önde gelen uzmanları bugün hayattave kazandığı bir itibar: SpaceX’in 1 numaralı çalışanı olarak, sırasıyla Falcon 9 roketine ve Dragon uzay aracına güç sağlayan Merlin ve Draco motorlarının geliştirilmesine öncülük etti.

rent a car 34

Mueller’in SpaceX’ten emekli olduktan iki yıl sonra 2021’de kurduğu bu son girişim de itme gücü odaklı. Impulse, “yörüngesel manevra araçları” olarak adlandırdığı, son kilometrede yük teslimatı için tasarlanmış bir dizi uzay aracı geliştiriyor. Buna Mira adında bir araç ve Helios adında daha büyük bir araç dahildir. Impulse yaptığı açıklamada, bu son finansman turunun, sabit konumlu transfer yörüngesini atlayabilen ve yükleri doğrudan sabit yörüngeye taşıyabilecek yüksek enerjili bir tekme aşaması olan Helios’u daha da geliştirmek için kullanılacağını söyledi.

Şirketin Leo Express-1 adlı ilk yörünge görevi için Mira, yörüngede son mil yük teslimi, yük barındırma, alçak irtifa manevraları ve atmosferik yeniden giriş dahil olmak üzere bir dizi görev gerçekleştirecek. Bu görevin, bu yılın dördüncü çeyreğinde bir SpaceX Falcon 9 araç paylaşımı görevinde başlaması planlanıyor. Bu görev için birincil müşteri açıklanmadı.

California merkezli Redondo Beach, hepsi çok daha iddialı olan birkaç başka misyon ve ortaklık duyurdu. İlki, ortağı Orbit Fab ile 2025 için planlanan yörüngede bir yakıt ikmal gösterimi görevi. Bu görevde Mira, Orbit Fab’ın yakıt deposu için barındırma platformu olacak ve yakıt ikmali yapmak için bir ABD Uzay Kuvvetleri uydusuyla buluşacak.

Impulse ayrıca Vast’ın yine 2025’te piyasaya sürülmesi planlanan özel istasyonu Haven-1’in itiş gücü sağlayıcısı olarak seçildi. Mars görevi (evet, Mars) 2026’da Relativity Space ile, Impulse bunun için bir Mars Seyir Aracı ve iniş aracı geliştiriyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın