IMF’den Merkez bankalarına enflasyon uyarısı Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, merkez bankalarının enflasyonu hedefe döndürmek için kesin davranmaları gerektiğini ifade etti.

Gopinath, Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, Kovid-19 salgını ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı cevabında merkez bankacılarının işinin fazlaca daha zor olduğunu kaydetti.

Salgın ve savaşın siyaset yapıcılar için önemli derslerle birlikte ülkelerin para politikası çerçeveleri için “stres testleri” olarak hizmet ettiğini belirten Gopinath, salgın toparlanmasının, ara sıra uygun bir strateji olsa bile ekonominin ısınmasının önemli enflasyon riski yarattığını gösterdiğini söyledi.

Gopinath, “İşsizliğin düşük seviyelere inmesi ve kilit sektörlerin arz kısıtlamaları ile yüz yüze kalması nedeniyle enflasyon baskıları, oldukça daha yoğun hale gelebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Merkez bankalarının enflasyonu test etmek için daha agresif reaksiyon vermesi gerekebilir”

Ekonomik durgunluğu ölçmedeki zorlukların enflasyonun tam olarak ne zaman vuracağını söylemeyi zorlaştırdığına işaret eden Gopinath, ancak sıcak bir ekonomide risklerin önemli seviyede attığını kaydetti.

Gopinath, politika yapıcıların geçici arz şoklarını araştırma yöntemini iyi mi uyguladıklarını düzeltmeleri icap ettiğini vurguladı.

Salgın ve savaşın, bir ekonomi oldukca kuvvetli olduğunda yada şoklar fazlaca büyük olduğunda geçici arz şoklarının enflasyon üzerinde daha geniş ve daha kalıcı tesirleri olabileceğini düşündürdüğünü belirten Gopinath, bu koşullar altında, merkez bankalarının enflasyonu kontrol etmek için daha agresif reaksiyon vermesi gerekebileceğini aktardı.

Gopinath, gelecek 5 yıla bakıldığında, para politikası için mühim bir yapısal riskin enflasyon beklentilerinin değişmesi bulunduğunu kaydetti.

Merkez bankalarının gelecek birkaç yıl içinde enflasyonu hedefe geri getirmeyi başaracaklarını umduğunu belirten Gopinath, sadece enflasyonun onlarca yılın en yüksek seviyelerinde ilerlemesi ve bazı enflasyon beklentilerinin kalıcı hale gelme risklerinin mühim bulunduğunu ifade etti.

“Merkez bankaları kararlı davranmalı”

Gopinath, bir öteki yapısal riskin toplam arzın daha belgisiz ve değişken hale gelmesi olduğuna dikkati çekerek, salgının getirmiş olduğu değişikliklerinin ışığında işçi sayısını tahmin etmenin çok daha zor hale gelebileceğini aktardı.

İklim değişikliği ve acilen gereken pak enerji geçişindeki gecikmelerin de gıda ve enerji fiyatlarını yükseltebileceğini ve oynaklığı artırabileceğini vurgulayan Gopinath, ülkelerin ticareti ciddi şekilde kısıtlaması halinde ise küresel değer zincirleri aracılığıyla sağlanan mal ve hizmetlerin daha pahalı yada kullanılamaz hale gelebileceği uyarısında bulundu.

Gopinath, böyle bir ortamda büyümeye zarar vermeden enflasyonu kontrol etmenin zor olacağını, potansiyel çıktının da bilhassa gelişmekte olan ülkelerde düşebileceğini kaydetti.

IMF Başkan Yardımcısı Gopinath, “Bu riskleri azaltmak için merkez bankaları kararlı bir şekilde enflasyonu hedefe döndürmeli ve enflasyon beklentilerini sabitlemeli.” ifadesini kullandı.

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın