IMF’den Merkez bankalarına enflasyon uyarısı Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, merkez bankalarının enflasyonu hedefe döndürmek için emin davranmaları icap ettiğini ifade etti.

Gopinath, Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda yapmış olduğu konuşmada, Kovid-19 salgını ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı cevabında merkez bankacılarının işinin fazlaca daha zor bulunduğunu kaydetti.

Salgın ve savaşın politika yapıcılar için önemli derslerle beraber ülkelerin para politikası çerçeveleri için “stres testleri” olarak hizmet ettiğini belirten Gopinath, istila toparlanmasının, ara sıra uygun bir strateji olsa bile ekonominin ısınmasının mühim enflasyon riski yarattığını gösterdiğini söyledi.

Gopinath, “İşsizliğin düşük seviyelere inmesi ve kilit sektörlerin arz kısıtlamaları ile karşı karşıya kalması nedeniyle enflasyon baskıları, fazlaca daha yoğun hale gelebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Merkez bankalarının enflasyonu test etmek için daha agresif reaksiyon vermesi gerekebilir”

Ekonomik durgunluğu ölçmedeki zorlukların enflasyonun tam olarak ne zaman vuracağını söylemeyi zorlaştırdığına işaret eden Gopinath, sadece sıcak bir ekonomide risklerin mühim ölçüde attığını kaydetti.

Gopinath, siyaset yapıcıların geçici arz şoklarını araştırma yöntemini nasıl uyguladıklarını düzeltmeleri icap ettiğini vurguladı.

Salgın ve savaşın, bir ekonomi oldukça güçlü olduğunda yada şoklar oldukca büyük olduğunda geçici arz şoklarının enflasyon üstünde daha geniş ve daha kalıcı etkileri olabileceğini düşündürdüğünü belirten Gopinath, bu koşullar altında, merkez bankalarının enflasyonu test etmek için daha agresif tepki vermesi gerekebileceğini aktardı.

Gopinath, gelecek 5 yıla bakıldığında, para politikası için mühim bir yapısal riskin enflasyon beklentilerinin değişmesi bulunduğunu kaydetti.

Merkez bankalarının gelecek birkaç sene arasında enflasyonu hedefe geri getirmeyi başaracaklarını umduğunu belirten Gopinath, sadece enflasyonun onlarca yılın en yüksek seviyelerinde ilerlemesi ve birtakım enflasyon beklentilerinin kalıcı hale gelme risklerinin önemli bulunduğunu anlatım etti.

“Merkez bankaları kararlı davranmalı”

Gopinath, bir öteki yapısal riskin toplam arzın daha belgisiz ve değişken hale gelmesi olduğuna dikkati çekerek, salgının getirmiş olduğu değişikliklerinin ışığında işçi sayısını tahmin etmenin oldukça daha zor hale gelebileceğini aktardı.

İklim değişikliği ve acilen ihtiyaç duyulan pak enerji geçişindeki gecikmelerin de besin ve enerji fiyatlarını yükseltebileceğini ve oynaklığı artırabileceğini vurgulayan Gopinath, ülkelerin ticareti ciddi biçimde kısıtlaması halinde ise küresel kıymet zincirleri aracılığıyla sağlanan mal ve hizmetlerin daha pahalı yada kullanılamaz hale gelebileceği uyarısında bulundu.

Gopinath, böyle bir ortamda büyümeye zarar vermeden enflasyonu kontrol etmenin zor olacağını, potansiyel çıktının da bilhassa gelişmekte olan ülkelerde düşebileceğini kaydetti.

IMF Başkan Yardımcısı Gopinath, “Bu riskleri azaltmak için merkez bankaları kesin bir halde enflasyonu hedefe döndürmeli ve enflasyon beklentilerini sabitlemeli.” ifadesini kullandı.

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın