Hyundai robotlar için 400 milyon dolar harcayacak

Hyundai robotlar için 400 milyon dolar harcayacakHyundai ve Boston Dynamics, Boston Dynamics’in kurucusu Marc Raibert tarafınca yönetilecek yeni enstitüye 400 milyon dolardan fazla başlangıç yatırımı yapacak.

Hyundai açıklamasına nazaran, otomotiv devi Hyundai Motor Grubu ve Boston Dynamics tarafınca yepyeni bir yatırıma imza atıldı. Grup tarafınca yönetilecek olan enstitü, bilişsel ve atletik yapay zeka (AI) kadar organik donanım tasarımının teknik alanlarındaki kaynaklarına yatırım meydana getirecek.

Enstitü, yapay zeka ve robotik araştırmaları ile alakalı yazılım ve donanım mühendisliğinde de etkinliğini artıracak. Bu tip sanayi odaklı alanlarda kabiliyetli kişileri işe almanın yanı sıra üniversiteler ve kurumsal inceleme laboratuvarlarıyla da ortak çalışılacak.

Araştırmaya öncelik veren enstitü, gelişmiş robotların yaygınlaşması için çalışacak. Yapay zeka, robotik, bilgi işlem, makine öğrenimi ve mühendislik alanlarındaki seçkin mühendisler, robotlar için daha fazla teknoloji odaklı hareket edecek.

Enstitü, ABD Massachusetts’teki Kendall Square araştırma merkezinde yer alacak. Yapay zeka ve robotik araştırmacılarıyla birlikte yazılım ve donanım mühendislerini de işe alarak teknoloji alanında yeni istihdam fırsatları da yaratacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Boston Dynamics Direktörü Marc Raibert, hedeflerinin daha akıllı, daha çevik, daha algısal ve daha gelişmiş robotlar ve zeki makineler yaratmak bulunduğunu anlatım etti.

Raibert, “Enstitünün yapısı, teknoloji alanındaki temel çözümlerden yararlanarak sorunsuz çalışan robotlar üretmek üzerine kurulu. İnsanlığa gelecekte daha yararlı olabilmek adına sınırları zorlamaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın