Hangi yaş grubunun kiralık bütçesi ne kadar?Çevrim içi gayrimenkul platformu Emlakjet yaş gruplarına göre kiralık ev arama sürelerini ve bütçeleri (temmuz ayı) inceledi.

EN ÇOK BEYLİKDÜZÜ’NDE KONUT ARANDI

  • Emlajet verilerine bakılırsa temmuz ayında İstanbul’un Beylikdüzü ilçesi en oldukca aranan ilçe oldu. Beylikdüzü’nü sırası ile Bursa’nın Osmangazi ve Gaziantep’in Şahinbey ilçeleri takip etti.
  • 2022 senesinde yaşlara bakılırsa kiralık ev bütçesi anket sonuçlarına bakıldığında, en az bütçe 55+ yaş grubunda olurken, en yüksek bütçe 40-55 yaş grubunda tespit edildi. 2021 ve 2022’nin karşılaştırmalı neticeleri ise şöyle:
  • 55+ yaş grubunda yer alanların 4’te 1’inin kiralık bütçesi 0-1500 TL aralığında oldu.
  • 5 bin TL ve üzeri kiralık ev bütçesi ayıranlar içinde ise 40-55 yaş grubu yüzde 20 ile en yüksek bütçeye haiz öbek oldu.
  • 2021 yılında meydana getirilen ankette ise en az kiralık ev bütçesi 18-25 yaş grubunda tespit edilmişti. 2 bin 500-5 bin TL aralığında bütçe ile ev arayan kullananların nerede ise yarısı 25-40 yaş grubunda yer aldı.
  • 2021 yılında bütün yaş gruplarında 0-2 bin 500 TL içinde kira bütçeleri en yüksek oranlarda yer alırken, bu yıl ise fiyat artışlarıyla ağırlıklı bütçeler 1500-5 bin TL arasına kaydığı tespit edildi.
  • 2021 yılı sonuçlarına bakılırsa 2 bin 500-5 bin TL üstü kiralık bütçe aralığında yüzde 30 ile 55 yaş üzeri grubun bütçesi en yüksekken, bu yıl yüzde 62 ile 40-55 yaş grubu en yüksek bütçeyi belirtti.
  • 2021 senesinde en oldukca 18-25 yaş aralığında görülen (yüzde 62) 1500 TL bütçe payı bu sene yüzde 25 ile 55 yaş üzeri grupta yer aldı.

KİRALIK EV ARAMA SÜRELERİ ARTTI

  • Emlakjet temmuz ayında ayrıca geçen yıl ve bu senenin kiralık ev arama sürelerini de kıyasladı. Yapılan araştırmaya gore 2022 yılında kullanıcıların yüzde 55 ile yarısından fazlası 2 aydan uzun süreden beri kiralık ev arıyor.
  • Geçen yıl mart ayında gerçekleştirilen araştırmada ise kullanıcıların yüzde 46’sı 2 aydan uzun süreden beri kiralık ev aramışlardı. Bu sene ayrıca kullananların 5’te 1’i ise 1-7 gün aralığı ile hemen hemen çok yeni kiralık ev arayışına başlamış durumda bulunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Emlakjet Üst Yöneticisi (CEO) Tolga İdikat, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz ay emlakjet.Com kullanıcılarına yöneltilen ankette kiralık ev arama sürelerini 2 ay ve üstü olarak belirtenlerin oranı yüzde 55 ile geçen yılki yüzde 46 oranına nazaran artış gösterdi. İki yıldır tekrarladığımız anket, kiralık evlerde seçeneklerin azaldığını ve kiralık ev arama süresinin arttığını ortaya koyuyor. Yaklaşan okula dönüş sürecinin kiralık piyasasını daha fazlaca canlandıracak ve mevcutta yüksek olan talebi artıracaktır.

Kiralık piyasasında arzın öğrenci yetişemediği mevcut dengesizliğin çözümü için ofislerin sektör yetkilileri geçtiğimiz dönemde ofislerin konut çevrilebilmesi için öneride bulunmuş oldu. Henüz yürürlüğe girmese de gayrimenkuldeki sıkışıklık durumu için çözüm aranması olumlu. Gayrimenkul piyasasındaki uzman isimlerin yorumlarını biz de önemsiyor her ay raporumuzda bir uzman görüşüne yer veriyoruz. Uygulanan çözümlerin meyve vererek daha dengeli piyasa şartlarının oluşmasını umuyoruz.”

GENÇ NÜFUS VE KİRALIKLAR

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri(TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan ise yaş gruplarının aramalarına ilişik verilerin piyasa ile ilgili mühim sonuçlar verdiğini aktararak, ‘Genç nüfusta ise ara sıra aynı evi paylaşan birden fazla şahıs olması, ek olarak yeni evlenen çiftlerde bir ihtimal de çiftlerin herkesle emek vermesi nedeniyle arama bütçesi bir miktar daha yükselebiliyor.

Lakin piyasa açısından ya da rakamlar belirlenirken ‘ergenler kiralayacak fiyatı bir miktar yüksek tutalım’ veya ‘yaşlılar oturabilir bir miktar düşük tutalım’ halde mal sahiplerinin bir değerlendirmesi olmuyor.” ifadelerini kullandı.

ANTALYA’DA HIZLI KİRA ARTIŞLARI DURDU

Antalya Manavgat’tan Rainbow Akdeniz Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Bedriye Günay da şunları kaydetti:

‘Kiralık fiyatlarına baktığımızda bizim hizmet verdiğimiz Antalya bölgesinde nisan-mayıs dönemindeki süratli kira artışları durdu. Şimdilerde kira tutarları stabil hale geldi. Önümüzdeki dönemde de bu fiyatların üstüne çıkmasını beklemiyoruz. Kiraların bu sene artmasında dinlence döneminde mevsimlik işçi olarak çalışmaya gelen kişiler ve Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yabancıların tercih etmesinin müessir olduğu söylenebilir.

Genel olarak satın alan profilimiz 25-45 arası kişilerden oluşuyor. Çünkü salgın sonrası otellerin çalışmaya başlamasıyla birlikte mevsimlik olarak çalışmaya gelen kişiler oldu. Bununla beraber kiralık ev için istek fazla fakat arz çok az. İnsanlar mevcut evlerinden çıkmak istemiyorlar zira tekrar kiralama sırasında fazladan harcamalar ortaya çıkıyor ve bu durumdan kaçınıyorlar. Kiralık evlere olan talepten ötürü, kiralık evleri duyuru olarak girmeden portföyümüzdeki kişilerin taleplerini karşılıyoruz.”

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın