Google Haritalar yeni bir ‘Rotalar için Sürükleyici Görünüm’ özelliği alıyor

Google, bugün yıllık I/O konferansında, Google Haritalar’ın belirli şehirlerde yeni bir “Rotalar için Sürükleyici Görünüm” özelliği sunacağını duyurdu. Yeni özellik, trafik simülasyonları, bisiklet yolları, karmaşık kavşaklar, park etme ve daha fazlası dahil olmak üzere kullanıcının ihtiyaç duyabileceği tüm bilgileri tek bir yerde topluyor.

Immersive View for Routes, önümüzdeki aylarda aralarında Amsterdam, Berlin, Dublin, Floransa, Las Vegas, Londra, Los Angeles, Miami, New York, Paris, San Francisco, Seattle, Tokyo ve Venedik’in de bulunduğu 15 şehirde kullanıma sunulacak. Özellik hem Android hem de iOS’ta kullanıma sunulacak. Hedefinize ister arabayla, ister yürüyerek veya bisikletle giderken bu özelliği kullanabilirsiniz.

Yeni özellik, Sürükleyici Görünüm üzerine kuruludur. Google ilk olarak I/O’da duyuruldu Geçen yıl ve önceden plan yapmanıza ve ziyaret etmeden önce bir şehri daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Sürükleyici Görünüm, dünyanın dijital bir modelini oluşturmak için milyarlarca Sokak Görünümü ile havadan görüntüleri birleştirmek için bilgisayar görüşü ve yapay zekayı kullanır. Rotalar için Sürükleyici Görünüm, bir rotayı izlemeden önce önizlemenizi ve anlamanızı sağladığı için aynı konsepti takip eder.

Rotalar için Sürükleyici Görünüm ile rotanız hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri bir kerede görebilirsiniz. Yol tarifi aldığınızda, yolculuğunuz boyunca bisiklet şeritlerini, kaldırımları, kavşakları ve park etmeyi ön izlemenizi sağlayan çok boyutlu bir deneyim göreceksiniz.

Bu özellik, Google’ın belirli bir bölge hakkında topladığı güncel ve geçmiş verilere dayalı olarak belirli bir günde havanın nasıl görünebileceğini veya trafiğin belirli bir zamanda nasıl görünebileceğini görmenizi sağlar. Hava kalitesi bilgilerini ve gün boyunca hava değiştikçe rotanın nasıl göründüğünü görmenizi sağlayan bir zaman kaydırıcı içerir.

Google ayrıca geliştiriciler için, bir yerin görsel olarak nasıl göründüğünü göstermek için uygulamalarına ve web sitelerine bir bölgenin önceden paketlenmiş, kuş bakışı videosunu eklemelerine olanak tanıyan bir Havadan Görünüm API’sini başlattığını duyurdu. Google’ın ilk iş ortaklıklarından biri, kiracıların bir mahalleyi sanal olarak keşfedebilmeleri için bir mülkü ve çevresindeki alanları görselleştirmelerine yardımcı olmak için API’yi kullanan emlak şirketi Rent.com ile oldu.

Buna ek olarak Google, geliştiriciler için Fotogerçekçi 3D başlıkların deneysel bir yayınını başlatıyor. Google Haritalar Platformu’ndaki yeni yetenek, geliştiricilerin kolayca özelleştirilmiş, sürükleyici harita deneyimleri ve markalarına özgü görselleştirmeler oluşturmasına olanak tanır. Örneğin, bir turizm şirketi, restoranlar hakkında bilgi paylaşmak için işaretleyicileri kaplayan mimari önemli noktalardan oluşan etkileşimli bir harita turu geliştirebilir.

TechCrunch'ta Google I/O 2023 hakkında daha fazlasını okuyun

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın