Google Fotoğraflar, üretken AI tarafından desteklenen yeni bir “Magic Editor” özelliği kazanacak

Google Fotoğraflar, kullanıcıların fotoğraflarını düzenlemesine ve geliştirmesine yardımcı olmak için AI kullanımını genişletiyor. Şirket, dikkat dağıtma gibi araçları için zaten yapay zekadan yararlanmış olsa da Sihirli Silgi ve düzeltici Fotoğrafın Bulanıklığını Kaldır Fotoğraflar’daki özellikler, artık Magic Editor’ın kullanıma sunulmasıyla birlikte daha karmaşık düzenlemeler için yapay zekaya yöneliyor. Google, yeni aracın fotoğrafları düzenlemek ve yeniden görüntülemek için üretken AI dahil olmak üzere AI tekniklerini birleştireceğini söylüyor.

Şirket, bu haftaki etkinliğinde yeni deneysel özelliğe kısa bir göz atma fırsatı sundu. Google I/O geliştirici konferansı yeteneklerini göstermek için.

Magic Editor ile kullanıcılar, ön plan veya arka plan gibi fotoğrafların belirli bölümlerinde düzenlemeler yapabilecek, fotoğraftaki boşlukları doldurabilecek ve hatta daha iyi çerçeveli bir çekim için konuyu yeniden konumlandırabilecek.

Örneğin, Googe, bir şelalenin önünde duran bir kişinin çekimini iyileştirmek için Magic Editor’ın nasıl kullanılabileceğini gösterdi.

Teknolojinin bir demosunda, bir kullanıcı önce diğer insanları fotoğrafın arka planından çıkarabilir, ardından daha temiz bir görünüm için öznenin omzundaki bir çanta askısını çıkarabilir. Bu tür düzenlemeler daha önce Magic Eraser aracılığıyla Google Fotoğraflar’da mevcut olsa da, konuyu yeniden konumlandırma özelliği yenidir. Burada yapay zeka, konuyu fotoğrafın ön planında “keser” ve kullanıcının daha sonra sürükleyip bırakarak kişiyi fotoğrafın herhangi bir yerinde yeniden konumlandırmasına olanak tanır.

Görsel Kaynakları: Google

Bu şuna benzer Apple’ın iOS 16 ile tanıttığı görüntü kesme özelliği Geçen yıl, görüntünün bir kısmını kopyalayıp başka bir uygulamaya yapıştırmak, konuyu Safari aramasıyla bulunan görüntülerden almak veya fotoğrafın konusunu konumlandırmak gibi şeyler yapmak için konuyu fotoğrafın geri kalanından ayırabilir. diğer şeylerin yanı sıra iOS Kilit Ekranında saatin önü.

Bununla birlikte, Google Fotoğraflar’daki özellik, kullanıcıların daha iyi fotoğraflar oluşturmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Başka bir demo, Magic Editor’ın bir özneyi yeniden konumlandırma yeteneğinin, yapay zeka tekniklerini kullanarak bir görüntüdeki boşlukları doldurma yeteneğiyle nasıl birleştirilebileceğini gösterdi.

Bu örnekte, bir çocuk elinde bir demet balon tutan bir bankta oturuyor, ancak sıra fotoğrafın sol tarafına kaydırılmış. Magic Editor, çocuğu ve sırayı fotoğrafın merkezine daha yakın çekmenize olanak tanır ve bunu yaparken, üretken yapay zekayı kullanarak daha fazla sıra ve fotoğrafın geri kalanını doldurmak için balonlar oluşturur. Son bir dokunuş olarak, fotoğrafın arkasındaki gökyüzünü, orijinalin gri, bulutlu gökyüzü yerine beyaz kabarık bulutlarla daha parlak bir mavi olacak şekilde aydınlatabilirsiniz.

Görsel Kaynakları: Google

Gökyüzünü doldurma özelliği, Lensa veya Lightricks’in Photoleap’i gibi diğer çeşitli fotoğraf düzenleme uygulamalarının yapabildiklerine benzer. Ancak bu durumda, üçüncü taraf bir aracın ek olarak indirilmesini gerektirmek yerine, kullanıcıların ana fotoğraf düzenleme uygulamasına dahildir.

Düzenlemelerin sonucu, en azından demolarda, doğal görünümlü, iyi oluşturulmuş görüntülerdir, zorunlu olarak yoğun bir şekilde düzenlenmiş veya yapay zeka tarafından oluşturulmuş gibi görünen görüntüler değildir.

Google, Magic Editor’ı deneysel bir özellik olarak bu yılın sonlarında piyasaya süreceğini söyleyerek, düzgün çalışmadığı zamanlar olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Şirket, kullanıcıların artık Google Fotoğraflar’ı kullanarak her ay 1,7 milyar fotoğrafı düzenlediğinden, testler ve kullanıcı geri bildirimlerinin özelliğin zaman içinde gelişmesine yardımcı olacağını söyledi.

Bununla birlikte, Google’ın sonunda bu özellik için ücret alıp almayacağı veya belki de onu bir Pixel’e özel yapıp yapmayacağı belli değil. Muhtemelen, Magic Editor’ı bir Magic Eraser’da olduğu gibi Google One abonelik avantajı bu senenin başlarında.

Bu özellik ilk olarak Pixel cihazları “seçmek” için kullanılabilir hale gelecek, ancak Google önce hangi telefonların alacağını paylaşmayı reddetti.

Şirket ayrıca, özelliğin erken erişim sürümüne yaklaştığında, kaputun altındaki AI teknolojisi hakkında daha fazla bilgi paylaşmayı planladığını, ancak şimdi ayrıntılara girmeyeceğini söyledi.

TechCrunch'ta Google I/O 2023 hakkında daha fazlasını okuyun

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın