Google, geçici ‘AI Pact’ konusunda Avrupa ile birlikte çalışacak

Google’dan Sundar Pichai, Avrupa’daki kanun koyucularla “AI Paktı” olarak anılan şey üzerinde çalışmayı kabul etti – görünüşe göre yapay zekayı uygulamaya yönelik resmi düzenlemeler üzerinde çalışılırken geçici bir dizi gönüllü kural veya standart.

Pichai, bugünkü görüşmeden sonra bir açıklama yapan Avrupa Birliği’nin iç pazar komiseri Thierry Breton ile görüşüyordu: “Güvenli bir çevrimiçi ortam oluşturmak için yapay zeka yarışında kaybedecek zaman yok.”

Toplantıdan sonra ofisi tarafından verilen bir brifing, AB’nin “proaktif” olmak ve yapay zekaya uygulanacak yeni AB mevzuatı öncesinde bir AI anlaşması üzerinde çalışmak istediğini de söyledi.

Not, bloğun başlatmak istediğini ekledi. “gönüllü olarak tüm büyük Avrupalı ​​ve Avrupalı ​​olmayan AI aktörlerini içeren” ve yukarıda bahsedilen pan-AB AI Yasasının yasal son tarihinden önce bir AI Paktı.

Ancak – şu anda – girişime alenen eklenen tek teknoloji devinin adı Google’ınki.

Girişimle ilgili sorular için Google’a ve Avrupa Komisyonu’na ulaştık.

Kamuoyuna yaptığı diğer açıklamalarda Breton şunları söyledi:

Avrupa’daki teknolojinin, veri koruma, çevrimiçi güvenlik ve yapay zeka ile ilgili tüm kurallarımıza uymasını bekliyoruz. Avrupa’da, seç ve seç değil.

Sundar Pichai’nin bunu kabul etmesinden ve tüm AB kurallarına uymaya kararlı olmasından memnunum.

GDPR [General Data Protection Regulation] yerinde DSA [Digital Services Act] ve DMA [Digital Markets Act] uygulanıyor. AI Yasası ile ilgili müzakereler son aşamaya yaklaşıyor ve Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’ni yıl sonundan önce çerçeveyi kabul etmeye çağırıyorum.

Sundar ve ben, yapay zeka düzenlemesinin fiilen uygulanabilir hale gelmesini beklemeyi göze alamayacağımız ve tüm yapay zeka geliştiricileriyle yasal son tarihten önce gönüllü olarak bir yapay zeka anlaşması geliştirmek için birlikte çalışamayacağımız konusunda anlaştık.

Sundar’ın Avrupa’daki seçimler öncesinde dezenformasyona karşı mücadeleyi hızlandırma taahhüdünü de memnuniyetle karşılıyorum.

Herhangi bir özdenetim düzenlemesinde olduğu gibi, “AI anlaşması”nda nelerin bulunabileceğine dair hiçbir ayrıntı bulunmamakla birlikte, yasal zorunluluktan yoksun olacağından, geliştiricileri kaydolmaya zorlamanın bir yolu olmayacak – ne de gereksinimleri karşılayamamanın sonuçları olmayacak. (gönüllü) taahhütler.

Yine de, son haftalarda ve aylarda bir dizi teknoloji uzmanı tarafından çağrılan kural koyma konusunda uluslararası işbirliğine doğru atılmış bir adım olabilir.

AB, teknoloji devlerinin kendi adlarını küçük bir otokontrol altına almalarını sağlama konusunda geçmiş bir emsali var: Birkaç yıl boyunca, birkaç teknoloji devinin imzaladığı birkaç gönüllü anlaşma (Kodlar olarak da bilinir) oluşturdu (bunlar dahil Google), çevrimiçi nefret söylemi ve zararlı dezenformasyonun yayılmasına ilişkin bildirimlere yönelik yanıtlarını iyileştirme taahhüdünde bulunur. Ve yukarıda belirtilen iki Kural, karmaşık çevrimiçi konuşma denetleme sorunlarını çözmemiş olsa da, AB’ye platformların kendi iddialarını yerine getirip getirmediğini ölçmek için bir çubuk sağladı – ve bazen, ışık olmadıklarında halka açık dayak.

Daha genel olarak, AB, dijital kural koyma konusunda küresel paketin önünde olmaya devam ediyor ve şimdiden yapay zeka için yönetmelik taslağı — iki yıl önce yapay zeka uygulamaları için risk tabanlı bir çerçeve önerdi. Bununla birlikte, bloğun en iyi çabaları bile, OpenAI’nin üretken AI sohbet robotu ChatGPT’nin geniş çapta web kullanıcılarına sunulmasının ve viral ilgi toplamasının ardından, bu yıl özellikle kabaran hissedilen alandaki gelişmelerin gerisinde kalıyor.

Şu anda, Nisan 2021’de önerilen AB Yapay Zeka Yasası taslağı, Avrupa parlamentosu ve Konsey arasında canlı bir yasa koyucu parçası olmaya devam ediyor – eski, kısa süre önce dahil edilmesini istedikleri bir dizi değişiklik üzerinde anlaşmaya vardı, bunlardan birkaçı üretken yapay zekayı hedef alıyor.

AB eş yasa koyucuları arasında nihai bir metin üzerinde uzlaşmaya varılması gerekecek, bu nedenle bloğun AI kural kitabının nihai şeklinin nasıl görüneceği henüz belli değil.

Artı, yasa en iyimser zaman çizelgesi olan yıl sonundan önce kabul edilse bile, kesinlikle bir uygulama dönemi ile gelecek – büyük olasılıkla AI geliştiricileri için geçerli olmadan en az bir yıl önce. Bu nedenle, AB komisyon üyeleri geçici önlemler için ısrarla baskı yapıyor.

Bu haftanın başlarında, bloğun dijital stratejisine başkanlık eden EVP Margrethe Vestager, AB ve ABD’nin mevzuat yürürlüğe girmeden önce asgari standartların oluşturulması konusunda işbirliği yapmaya hazır olduğunu öne sürdü (aracılığıyla Reuters).

Bu ani üst düzey acele ifadelerine rağmen, AB’nin mevcut veri koruma kural kitabı olan GDPR’nin geçerli olabileceğini ve halihazırda aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli AI uygulamalarına karşı uygulanmış olduğunu belirtmek gerekir. ChatGPT, çoğaltma ve ve Clearview AI üç isim. Örneğin, Mart ayının sonunda İtalya’da ChatGPT’ye yapılan bir düzenleme müdahalesi, hizmetin askıya alınmasına yol açtı ve ardından OpenAI, gizlilik kurallarına uymak amacıyla kullanıcılar için yeni açıklamalar ve kontroller üretti.

Buna ek olarak, Breton’un da belirttiği gibi, gelen DSA ve DMA, yapay zeka uygulama oluşturucularının, hizmetlerinin doğasına bağlı olarak, bu kurallar dijital ortamda uygulanmaya başladıkça önümüzdeki aylarda ve yıllarda uyması gereken daha fazla katı gereksinimler yaratabilir. hizmetler, platformlar ve piyasayı en çok şekillendiren teknoloji devleri (DMA söz konusu olduğunda).

Bununla birlikte AB, yapay zeka için özel risk tabanlı kurallara duyulan ihtiyaç konusunda ikna olmaya devam ediyor. Ve öyle görünüyor ki, şimdi geçici bir yapay zeka anlaşmasını ilan ederek dijital kanun yapıcılığının çekebileceği planlanan ‘Brüksel etkisi’ni ikiye katlamaya hevesli.

Son haftalarda ve aylarda, ABD’li milletvekilleri de dikkatlerini AI’nın en iyi nasıl düzenlenebileceğine dair endişe verici soruya çeviriyorlar – yakın zamanda bir Senato komitesi OpenAI’nin CEO’su Sam Altman’ın ifadesini aldıkları bir duruşma düzenlediler ve ondan düşüncelerini sordular. teknoloji nasıl düzenlenir.

Google, AB ile gönüllü standartlar üzerinde çalışmak için acele ederek diğer tarafı oynamayı umuyor olabilir. AI yönetmeliği silahlanma yarışı başlasın!

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın