Elon Musk, Twitter’ı AB’nin Dezenformasyon Uygulama Kurallarından çıkarıyor

rent a car 34

Twitter, bloğun iç pazar komiseri Thierry Breton’a göre Avrupa Birliği’nin çevrimiçi dezenformasyonla ilgili Uygulama Kurallarından çekildi.

İçinde cıvıldamak dün gece – ki bu doğrulandı Twitter’ın AB Kodundan çıkmak üzere olduğuna dair daha önceki raporlar — Breton, sosyal medya platformuna sert bir uyarıda bulundu: Twitter’a bu alanda gelen yasal sorumluluktan saklanamayacağını söyledi.

“Twitter, dezenformasyona karşı AB gönüllü Uygulama Kurallarından ayrılıyor. Ancak yükümlülükler devam ediyor. Koşabilirsin ama saklanamazsın,” diye yazdı Breton — platformun yasal olarak AB’nin Dijital Hizmetler Yasası (DSA) kapsamında sözde çok büyük bir çevrimiçi platform (VLOP) olarak uyması gereken yükümlülüklere atıfta bulunuyor.

“Gönüllü taahhütlerin ötesinde, dezenformasyonla mücadele 25 Ağustos’tan itibaren #DSA kapsamında yasal zorunluluk olacak. Ekiplerimiz uygulamaya hazır olacak.”

Yürürlüğe giren pan-AB yasası Kasım ayında gerigereklilikler Twitter gibi VLOP’lar dezenformasyon gibi sivil söylem ve seçim süreçlerine yönelik sistemik riskleri değerlendirmek ve azaltmak.

VLOP’ların DSA’daki yükümlülüklere uyması için son tarih, bundan üç ay sonradır.

Twitter’ın basın ofisine e-postayla gönderilen bir yorum talebi, kaka emojisi içeren otomatik bir yanıt döndürdü.

Twitter’daki önceki yönetim, gönüllü AB Dezenformasyon Yasası’na uygun olarak platformu imzaladı 2018’de geri döndü. Ancak Twitter’ın şu anki sahibi, milyarder Elon Musk, konuşma denetimi konusunda AB ile kavga çıkarmaya kararlı görünüyor – Musk’ın Breton’a yaptığı ilk açıklamalara karşı çıkıyor. bloğun dijital kural kitabına uyduğu iddia edildi.

Bu, Musk için seçmesi pahalı bir mücadele. DSA’nın ihlalleri, küresel yıllık cironun %6’sına varan cezalara neden olabilir.

Komisyon ayrıca, ciddi ve tekrarlanan uyumsuzluğun bir hizmete erişimi engellemesine yol açabileceği konusunda uyardı – bu da Twitter’ın yaklaşık 440 milyon tüketicinin bulunduğu bir bölgeye erişimini kaybetmesi olasılığını azaltıyor.

Orijinal AB Dezenformasyon Yasası, Twitter’ı ilişkili reklam gelirlerini hedef alarak, botları ve sahte hesapları takibe alarak, tüketicilere dezenformasyonu bildirmek için araçlar sağlayarak ve araştırmacıları incelemeleri için güçlendirerek hizmetinde yanlış bilgilerin yayılmasıyla mücadele etmek için adımlar atmaya adamıştı.

İçinde Haziran 2022Komisyon güçlendirilmiş bir versiyonunu açıkladı ve buna uyumu izlemek için bir şeffaflık merkezi duyurdu.

Daha da önemlisi, Kurallara bağlı kalmanın imza sahiplerinin DSA uyumluluğuna sayılacağını da duyurdu. Yani Twitter’ın şimdi kasıtlı olarak çekilmesi – yasanın bitmesine sadece üç ay kaldı – bloğun daha geniş dijital hizmetler kural kitabındaki kuşu çevirdiğinin sinyallerini veriyor.

Musk ortaya çıkmadan önce, Twitter’ın bot ağlarını bozma veya başka bir şekilde zehirli saçmalıkları temizleme konusunda hiçbir zaman tam olarak başarılı olamadığını söylemek doğru olur. Ancak, geçen sonbaharda platformun sahipliğini aldığından beri, 44 milyar dolarlık satın alma kapatıldığında, açık ve hesaplı bir gerileme oldu – Musk tarafından platformu ters yöne iten açıkça zararlı adımlar atıldı. Denetleme personelinde ciddi kesintiler ve fiyatta büyük bir artış gibi Twitter, API aracılığıyla verilere erişmek için harici araştırmacılardan ücret alıyor, böylece yabancıların dezenformasyon gibi konuları inceleme yeteneğini engelliyor – Musk’ın sayısız operasyonel vandalizm eyleminden ikisini adlandırmak. doğruluğu istikrarsızlaştırma ve trolleri ve kaos ajanlarını Twitter’da çılgına dönmeye teşvik etme etkisine sahip oldu.

AB, Musk’a erken uyarı ateşi açtı. Kasım ayında geri, kamuya açık bir şekilde Twitter’ın, özellikle dezenformasyon gibi ad kontrol alanları da dahil olmak üzere, DSA’yı ihlal etmekten kaçınacaksa önünde “büyük bir iş” olduğunu söylediğinde. Bunu takip etti, Şubatta, Twitter’ın Dezenformasyon Kodu kapsamındaki raporlama taahhütlerini yerine getirmediği konusunda başka bir uyarı ile. Bu yüzden Musk’ın teknik olarak yapabileceği tek parçanın fişini resmi olarak çekmesi muhtemelen an meselesiydi.

Ancak, yukarıda belirtildiği gibi, Kurallar gönüllü olmaya devam etse de, AB onu daha geniş DSA uyumluluğuna bağlamıştır – bu, ikincisinin VLOP’ların dezenformasyonla mücadele etme konusundaki zorlu yükümlülüklerini yerine getirmesine yönelik fiili bir kılavuzdur. Dolayısıyla, Twitter’ın kasıtlı çıkışı, düzenleyici riskini artırıyor – esasen Komisyonu bariz kuralları çiğnemeye yaptırım uygulamaya veya yasanın bir fiyaskoya dönüşme riskine davet ediyor.

Gibi geçen yıl bildirdik, Musk’ın Twitter’ı devralmasıyla bu çarpışma rotası her zaman güçlü bir olasılıktı. Giderek bir kaçınılmazlık gibi görünüyor – milyarderin anti-demokratik komplo teorilerinin tohumlarının uçabilmesi için dezenformasyona yardım etmesini talep eden aşırı sağ bir siyasi ideolojiyi ilerletme hedefi tarafından yönlendirilen bir durum. (ACharlie Warzel bunu son zamanlarda ortaya koydu. Atlantik madde: “[Twitter] altında şüphesiz dönüşmüştür. [Musk’s] aşırı sağcı etkileyicilere bir sığınak sunan ve Amerikan siyasetinin sağ kanadının çıkarlarını, önyargılarını ve komplo teorilerini ilerleten alternatif bir sosyal medya platformuna liderlik.”)

Musk’ın Twitter’ı aşırı sağcı bir siteye dönüştürmesi ABD’de kesinlikle uçabilir; konuşma özgürlüğü için anayasal korumalar altında yapabileceği en kötü şey, birkaç tüyü havaya uçurmak ve ilerlemekte olan kullanıcıları platformundan uzaklaştırmaktır (bu nedenle, temel olarak, cep defterine vurur – yine de yakacak serveti olduğunu biliyoruz).

Ancak Musk’ın komplo için promosyonel teşvik yörüngesi, onu bariz anti-demokratik manipülasyona karşı oyalayan AB’deki düzenleyicilerle doğrudan bir çatışma rotasına sokuyor. Pahalı bir dövüş gibi görünen şey için kemerlerinizi bağlayın.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın