Avrupa, platformların dezenformasyonla mücadele etmek için yapay zeka tarafından üretilen içeriği etiketlemesini istiyor

Avrupa Birliği, derin sahtekarlıkları ve yapay zeka tarafından üretilen diğer içeriği etiketlemek için Çevrimiçi Dezenformasyon Uygulama Kurallarını imzalayanlara güveniyor.

AB’nin Değerler ve Şeffaflık Komiseri Vera Jourova, Tüzüğü imzalayan 40’tan fazla kişiyle dün yaptığı toplantının ardından yaptığı açıklamalarda, dezenformasyonla mücadele etmek için kaydolanların yapay zeka içeriğini tanımak ve kullanıcılara açıkça etiketlemek için teknolojiyi devreye sokması gerektiğini söyledi.

“Yeni yapay zeka teknolojileri iyilik için bir güç olabilir ve artan verimlilik ve yaratıcı ifade için yeni yollar sunabilir. Ancak her zaman olduğu gibi bu konunun karanlık yanından da bahsetmek zorundayız ve bunlar aynı zamanda yeni riskler ve toplum için olumsuz sonuçlar doğurma potansiyeli taşıyor” diye uyardı. “Ayrıca dezenformasyonun yaratılması ve yayılması söz konusu olduğunda.

“ChatGPT gibi gelişmiş sohbet robotları, saniyeler içinde karmaşık, iyi kanıtlanmış içerik ve görseller oluşturma yeteneğine sahiptir. Görüntü oluşturucular, hiç gerçekleşmemiş olayların gerçek görünümlü resimlerini oluşturabilir. Ses üreten yazılım, bir kişinin sesini birkaç saniyelik bir örneğe göre taklit edebilir. Yeni teknolojiler, dezenformasyona karşı mücadele için de yeni zorluklar doğuruyor. Bu yüzden bugün, imza sahiplerinden bunu tartışmak için kod içinde özel ve ayrı bir yol oluşturmalarını istedim.

Kodun geçerli sürümü, hangi AB geçen yaz güçlendi – aynı zamanda, gönüllü aracın (yasal olarak bağlayıcı) Dijital Hizmetler Yasası’na (DSA) uyum açısından sayılan bir hafifletme önlemi haline gelmeyi planladığını doğruladığında – şu anda derin sahtekarlıkları tanımlama ve etiketleme taahhüdü vermemektedir. Ancak Komisyon bunu değiştirmeyi umuyor.

AB komiseri, Yapay Zeka tarafından oluşturulan içerik için hafifletme önlemlerinin Tüzüğe nasıl dahil edileceğine ilişkin iki ana tartışma açısı gördüğünü söyledi: Biri, Microsoft’un Yeni Bing’i veya Google’ın Bard yapay zeka ile artırılmış arama hizmetleri gibi, üretken yapay zekayı entegre eden hizmetlere odaklanılacak. “bu hizmetlerin kötü niyetli aktörler tarafından dezenformasyon oluşturmak için kullanılamayacağına dair gerekli güvenceleri” oluşturmayı taahhüt etmelidir.

İkincisi, yapay zeka tarafından üretilen dezenformasyonu yayma potansiyeline sahip hizmetleri olan imza sahiplerini “bu tür içeriği tanıyan ve bunu kullanıcılara açıkça etiketleyen teknolojiyi” devreye sokma taahhüdünde bulunacaktır.

Jourova, Google’ın Sundar Pichai ile konuştuğunu ve Google’ın yapay zeka tarafından oluşturulan metin içeriğini algılayabilen bir teknolojiye sahip olduğunun, ancak aynı zamanda yeteneklerini geliştirmek için teknolojiyi geliştirmeye devam ettiğinin söylendiğini söyledi.

Komiser, bir basın Soru-Cevap sırasında yaptığı diğer açıklamalarda, AB’nin derin sahtekarlıklar ve yapay zeka tarafından üretilen diğer içerikler için etiketlerin net ve hızlı olmasını istediğini söyledi; bir kişi tarafından değil, bir makine tarafından yaratılmıştır.

“Asıl görevimiz ifade özgürlüğünü korumak olduğunu defalarca söyledim. Ama AI üretimi söz konusu olduğunda, makinelerin konuşma özgürlüğüne sahip olması için herhangi bir hak görmüyorum. Ve böylece bu aynı zamanda yasamızın eski iyi sütunlarına geri dönüyor. İşte bu nedenle, bu çok temel fikir temelinde Uygulama Kuralları kapsamında bu konuda daha fazla çalışmak istiyoruz” diye ekledi.

rent a car 34

Komisyon, önümüzdeki ay yapay zeka kaynaklı dezenformasyon riskleri konusunda harekete geçilmesini bekliyor – Jourova, ilgili imzacıların Temmuz raporlarını “üretken yapay zekanın yanlış bilgiyi yaymak için kötüye kullanılmasını önlemek için uygulamaya koydukları önlemler hakkında halkı bilgilendirmek” için kullanması gerektiğini söylüyor. .

Dezenformasyon Yasası’nı şu anda toplamda 44 imza sahibi var – Google, Facebook ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin yanı sıra daha küçük reklam teknolojisi kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları da dahil – Haziran 2022 itibarıyla taahhütleri imzalayan 34 kişiden bu sayı yükseldi.

Fakat, geçen ayın sonlarında Twitter, gönüllü AB Yasasından çekilmek gibi alışılmadık bir adım attı.

Jourova’nın dünkü toplantıda geri kalan imzacılarla gündeme getirdiğini belirttiği diğer büyük sorunlar – onları daha fazla harekete geçmeye çağırdı – Rusya’nın savaş propagandası ve Kremlin yanlısı dezenformasyon; “tutarlı” ölçülülük ve bilgi doğrulama ihtiyacı; seçim güvenliğine yönelik çabalar; ve araştırmacılar için verilere erişim.

“Platformlarda dolaşan çok fazla tehlikeli dezenformasyon içeriği var ve çok az kapasite var” diye uyardı ve Komisyon’un, AB’de konuşulan tüm dilleri hedefleyen içerikte teyit girişimlerinin kapsamlı bir şekilde uygulanmadığına dair uzun süredir devam eden şikayetinin altını çizdi. Küçük ülkeler de dahil olmak üzere Üye Devletler.

Özellikle merkez ve doğu Avrupa ülkeleri, özellikle Rus dezenformasyon kaynaklarının sürekli saldırısı altında. “Yapacak çok şey var. Bu kapasitelerle ilgili, bu bizim bilgimizle ilgili, bu bizim dil anlayışımızla ilgili. Ayrıca bazı Üye Devletlerde dezenformasyonun büyük bir kısmının emilmesi için hazırlanmış bir besleme alanı veya toprak olmasının nedenlerini anlamak.”

Araştırmacılar için erişimin hala yetersiz olduğunu vurguladı ve platformları çabalarını artırmaya çağırdı.

Jourova ayrıca Elon Musk’ın seçtiği yol hakkında birkaç uyarı sözü ekledi – Twitter’ın kendisini AB’nin yaptırım hedefine koyduğunu öne sürdü. DSA kapsamında belirlenen VLOP (çok büyük çevrimiçi platform).

DSA, dezenformasyon gibi toplumsal riskleri değerlendirmek ve azaltmak için VLOP’lara yasal bir zorunluluk getiriyor, bu nedenle Twitter, AB Yasasında kuşları ters çevirerek sansür ve yaptırıma davet ediyor (DSA kapsamındaki para cezaları, küresel yıllık cironun %6’sına kadar ölçeklendirilebilir).

“Bu yılın Ağustos ayından itibaren, DSA’nın uygulayıcıları rolünü üstlenecek olan yapılarımız, Twitter’ın uyumlu olup olmadıklarını, riskleri azaltmak için gerekli önlemleri alıp almadıklarını ve özellikle yasa dışı içeriklere karşı harekete geçip geçmediklerini inceleyecek. ”diye uyardı.

“Avrupa Birliği ithal Kaliforniya yasalarını görmek istediğimiz yer değil” diye ekledi. “Bunu birçok kez söyledik ve bu yüzden geri gelmek ve Twitter’da çalışan, bizimle işbirliği yapan eski kişilerle yaptığımız işbirliğini takdir etmek istiyorum.” [for] nefret söylemine karşı Davranış Kuralları ve Uygulama Kuralları üzerinde birkaç yıldır [on disinformation] ilave olarak. Bu yüzden üzgünüz. Twitter’ın, Twitter gibi platformların sitesinde çok daha fazla sorumluluk olması gerektiğini anlayan çok bilgili ve kararlı insanları olduğunu düşünüyorum.

Twitter’ın Topluluk Notları yaklaşımının – tartışmalı tweet’lere bağlam üzerinde fikir birliğine varmak için yeterli sayıda insan tartılırsa, Twitter kullanıcılarına gerçekleri kontrol eden kitle kaynaklarından (yani esasen dış kaynaklardan) yararlanan yaklaşımı – altında dezenformasyonla mücadele etmek için yasal gerekliliklere uymak için tek başına yeterli olup olmadığı soruldu. Jourova, DSA’ya uygun olup olmadıklarını değerlendirmenin Komisyon uygulayıcılarına bağlı olacağını söyledi.

Ancak, Twitter’ın Kurallardan çekilmesinin yanlış yönde atılmış önemli bir adım olduğuna işaret ederek şunları ekledi: “Uygulama Kuralları, zararlı içeriğe karşı çok ciddi ve güvenilir hafifletici önlem olarak kabul edilecektir.”


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın