Google artık hesabınıza şifreler yerine geçiş anahtarlarıyla erişmenize izin veriyor

Google ilan edildi bugün bu geçiş anahtarları artık dünya genelindeki Google Hesabı kullanıcılarına sunuluyor.

haber geliyor bugüne neredeyse bir yıl Google, Apple, Microsoft ve FIDO Alliance cihazlar, işletim sistemleri ve tarayıcılar arasında sorunsuz, şifresiz oturum açmayı gerçeğe dönüştürmek için bir ortaklık duyurduktan sonra.

Sırasında çok faktörlü kimlik doğrulama mekanizmalar ve şifre yöneticileri geleneksel kullanıcı adı/şifre iş akışlarında makul güvenlik iyileştirmeleri sunar, kusurları da vardır. Örneğin, SMS yoluyla gönderilen bir kimlik doğrulama kodu ele geçirilebilirken, ek üçüncü taraf parola yönetim yazılımı kullanmak zorunda olmak bazıları için çok zahmetlidir.

Geçiş anahtarlarıyla, kullanıcıların kimlik doğrulaması, kriptografik anahtar çiftleri kullanarak bulut üzerinden tüm cihazlarında esasen senkronize olur ve cihazlarının kilidini açmak için kullandıkları aynı biyometriyi veya ekran kilidi PIN’ini kullanarak web sitelerinde ve uygulamalarda oturum açmalarına olanak tanır. Bu, kullanıcının cihazına fiziksel erişimin gerekli olduğu göz önüne alındığında, kötü aktörlerin kullanıcıların hesaplarına uzaktan erişmesini çok daha zorlaştırır.

Uzun zamandır geliyor

Apple ve Microsoft’ta olduğu gibi Google’ın da FIDO’nun parolasız oturum açma standardını zaten desteklediğini, ancak kullanabilmeleri için her cihazla her web sitesinde veya uygulamada oturum açmaları gerektiğini belirtmekte fayda var. Ancak bu ittifakın bir sonucu olarak üçlü, tarayıcılar (örn. Edge, Safari ve Chrome) ve işletim sistemleri (Android, MacOS ve Windows) dahil olmak üzere ilgili sistemlerinde standardı uygulamaya koyuldu. Bu, etkili bir şekilde, Google Hesabına bir Windows dizüstü bilgisayardan erişmek isteyen birinin iPhone’undan bir geçiş anahtarı kullanabileceği anlamına gelir.

Geçen yıl boyunca, teknoloji üçlüsü yavaş yavaş yayına girdi Apple’ın kullanıma sunmasıyla geçiş anahtarları için destek iOS’a destek iPhone’ların herhangi bir destekleyici web sitesi veya uygulama için oturum açma araçları olarak hizmet vermesini sağlamak için Eylül ayında geri döndü. PayPal tanıtıldı iOS’ta parola desteği Ekim ayında Shopify, Kayak ve Docusign gibi diğer şirketler de aynı şeyi yaptı.

Bugünden itibaren, Google Hesabı kullanıcıları geçiş anahtarlarını da kullanabilecektir.

Google Geçiş Anahtarları

Google Geçiş Anahtarları

Kullanıcılar şunları yapabilir: geçiş anahtarlarını etkinleştir Google Hesaplarına giriş yaparak, ancak bu tamamen isteğe bağlıdır – şifreler ve diğer mevcut çok faktörlü kimlik doğrulama araçları hala büyük ölçüde çalışır durumdadır.

Google, Workspace yöneticilerinin bunu kullanıcıları için “yakında” etkinleştirme seçeneğine sahip olacağını belirttiğinden, geçiş anahtarlarının şu anda yalnızca kişisel hesaplarla uyumlu olduğu görülüyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın