FinOps Foundation, bulut maliyet verilerini paylaşmak için yeni bir özellik olan FOCUS’u kullanıma sunuyor

bu FinOps VakfıLinux Vakfı’nın himayesindeki bir vakıf, bugün ODAK, bulut maliyeti, kullanımı ve faturalandırma verileri için ortak bir özellik oluşturmayı ve sürdürmeyi amaçlayan yeni bir proje olan FinOps Açık Maliyet ve Kullanım Spesifikasyonu. Grup, bu spesifikasyonun bulut maliyet verilerini raporlamak için tutarlı bir yapı sağlayacağını ve bu verilere duyulan güvenin artması ve maliyeti bireysel iş birimlerine geri haritalama yeteneği sayesinde şirketlerin bulut benimsemelerini hızlandırmalarını sağlayacağını savunuyor.

Vakfın önde gelen üyeleri olan Google ve Microsoft, projeye CloudZero, CloudMonitor, Neos, VMware, Ternary ve Accenture gibi isimlerin de katıldığı FOCUS yönlendirme komitesine katılacak.

“Karşılaştığımız şeylerden biri, FinOps verileriyle çalışmanın ve bir maliyet hesap verebilirliği kültürünü ilerletmeye çalışmanın ve finansı bütünleştirmenin ve mühendisleri daha verimli olmak için daha iyi önlemler almaya zorlamanın altında yatan temel sorunlardan biri. FinOps İcra Direktörü JR Storment, maliyet açısından, uygulamanın altında yatan verilerin çok kafa karıştırıcı olması, dedi. Temel. “Temelde yatan bu veri sorununu çözmeye çalışıyoruz. En büyük zorluk, insanların verilere güvenmemeleri ve onu anlamamaları ve sonuç olarak bu veriler üzerinde işlem yapamamalarıdır.”

Sorun, tek bir bulut sağlayıcısının binlerce farklı SKU’ya sahip olabilmesi ve çoğu kuruluşun artık çoklu bulut çözümleri kullanması gerçeğiyle daha da karmaşıklaşıyor. Buna, büyük kullanıcıların genellikle her ay milyonlarca veya milyarlarca ücret ödemesi ve büyük işletmelerin bir bulut satıcısıyla yapmış olabileceği farklı mali anlaşmalar nedeniyle verilerin genellikle son derece ayrıntılı olduğu gerçeğini ekleyin ve tüm bunların mantıklı olduğu açık hale gelir. Bu verilerin tamamı bir zorluktur ve FinOps’a oldukça özgüdür.

O halde FOCUS’un arkasındaki fikir, bu bulut maliyet bilgilerinin nasıl sunulduğuna ilişkin tutarlı bir veri yapısı ve terminoloji oluşturmaktır. Spesifikasyon şu anda bulut satıcılarına odaklanmış olsa da, kuruluş bu konsepti SaaS satıcılarını ve lisanslama maliyetlerini de destekleyecek şekilde genişletmeyi umuyor.

Grup, işletmelerin bulut harcamalarının tek bir görünümüne ihtiyaç duyduğunu, ancak bunu elde etmenin zor olduğunu savunuyor. Bulut maliyet yönetimi konusunda uzmanlaşmış girişimler bile bununla mücadele ediyor. Gerçekten de, FOCUS çalışma grubu başkanı ve Citi’nin eski küresel finans yönetimi başkanı Udam Dewaraja, bu şirketlerin çoğunun yalnızca çok sınırlı sayıda bulutu desteklemesinin nedenlerinden birinin bu olduğunu savundu.

“Yeterince büyükseniz, üç bulut satıcınız olabilir, ancak kesinlikle SaaS satıcılarının kuyruğunda değilsiniz. Şirketlerin ve kuruluşların ihtiyaç duyduğu şey, bireysel satıcı düzeyinde maliyet yönetimi değil, bulut harcamasına ilişkin bu bütünsel bakış açısıdır” dedi. “Verilerdeki ve farklı terminolojilerdeki tüm bu tutarsızlıklar nedeniyle FinOps yapmak gerçekten zor. Doğrusal olarak ölçeklenen bir şey. Siz daha fazla satıcı ekledikçe veya organizasyonel karmaşıklığınız arttıkça, her ikisi de uygulayıcı için karmaşıklığı etkiler.”

Storment, FinOps Vakfı’nın şu anda çeşitli kuruluşlardan yaklaşık 10.000 uygulayıcıyı temsil ettiğini belirtti. Fortune 10 şirketlerinden dokuzu ve Fortune 50 şirketlerinin %88’i organizasyonun bir parçasıdır.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın