Google, Android 14’ün ilk genel beta sürümünü başlattı

Google’ın Android geliştirme döngüsü, bugünlerde oldukça öngörülebilir bir tempoda ilerliyor. Bugün, iki geliştirici önizlemesinin ardından şirket, başlattı için planlanan dört genel beta sürümünden ilki Android 14. Önceki sürümlerde olduğu gibi, ilk beta aynı zamanda, desteklenen bir Pixel cihazına sahip olduğu varsayılarak, Pixel 4a 5G’ye (ancak Pixel 4’e değil) geri dönen herkesin kablosuz olarak yükleyebileceği ilk sürümdür.

Henüz Google dışı telefonlar için resmi bir destek yok. Her zaman olduğu gibi, bunların beta olmasının bir nedeni olduğunu ve yine de çoğunlukla uygulamalarını bu yeni sürüme karşı test etmek isteyen geliştiricilere ve kararlı sürümü bekleyemeyen erken benimseyenlere yönelik olduğunu unutmayın. İşler kırılabilir ve kırılacaktır.

Görsel Kaynakları: Google

Çoğunlukla, bu beta sürümde pek çok yeni özellik bulunmamakla birlikte, kullanıcıya yönelik iki kullanıcı arabirimi güncellemesi vardır. İlki yeni bir geri ok (evet – mobil işletim sistemi tarihinde yeni geri okların hemen hemen en heyecan verici şey olduğu bir noktaya ulaştık). Google’ın belirttiği gibi, hareketle gezinme deneyimi artık “geri hareket anlayışını ve kullanışlılığını geliştirmeye yardımcı olmak için bir uygulamayla etkileşim kurarken daha belirgin bir geri oku içeriyor.” Bu ok, duvar kağıdınız veya cihaz temanızla eşleşir. Heyecan verici şey.

Geliştiriciler artık sistem paylaşım tablosuna özel eylemler ekleyebilecek ve paylaşım sayfası artık paylaşım hedeflerinizi nasıl sıralayacağı konusunda daha akıllı olacak.

Aksi takdirde, burada o kadar da yeni bir şey yok. Uygulama başına dil ayarları ve Google’ın daha önce duyurduğu yeni gizlilik ayarları burada.

Önümüzdeki ay Google I/O’da Android 14’teki yenilikler hakkında biraz daha fazla şey duyacağımızı ve kullanıcılara yönelik daha fazla özellik göreceğimizi umuyorum. Şimdilik, yine de, bu başka bir evrimsel sürüm gibi görünüyor.

Görsel Kaynakları: Google

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın