Girişim piyasası, COVID öncesi zamanlara göre düşündüğümüzden daha fazla düzeltme yapıyor olabilir

beri teknolojik gerileme girişimleri etkilemeye başladı, bir soru gelmeye devam etti: Ya bir düzeltmeye tanık olursak?

Soru, son birkaç yılda, çoğunlukla 2020’nin sonlarında ve 2021’in neredeyse tamamında anlaşmaların yapılma şeklinin kural değil istisna olduğunu ve risk yatırımlarının normale döndüğünü ima ediyordu. Ama bu tam olarak ne anlama geliyor?


Borsa yeni başlayanları, pazarları ve parayı keşfediyor.

Oku onu TechCrunch+’ta her sabah ya da al Exchange bülteni her cumartesi.


Cömert değerlemelerin dağıtıldığı 2021’in çılgın anlaşma yapma ortamı, artık kimsenin geri dönmeyi umabileceği ideal bir ortam değildi. Geriye dönüp bakıldığında, yatırımcılar ve gözlemciler durum tespitinin genellikle bir kenara itildiği bir pazarın sağlıklı olmadığını kabul etmeye başladılar.

Değerlemeler daha zor bir konudur. VC’ler iyi bir anlaşmayı sever, ancak aynı zamanda geçmiş yatırımlarda para kaybetmek istemezler. Yine de, birçok girişimin değerlemesinin bir süreliğine kontrolden çıktığı yavaş yavaş anlaşılıyor. Çapraz fonlar çoğunlukla ortadan kalkmışken, belki toplu akşamdan kalmalarımızı birlikte tedavi edebilir ve 2021 hiç yaşanmamış gibi davranabiliriz.TechCrunch+'a abone olun

Ancak sorun şu ki, girişim piyasası en azından her açıdan 2020 seviyelerine geri dönmüyor. Bugün derinlere dalıyoruz CB Insights’ın 2023 1. Çeyrek trendleri hakkındaki raporubu da mega turların ve geç aşamadaki anlaşma payının yılların en düşük noktasında olduğunu gösteriyor.

Daha az geç aşama anlaşması endişe nedenidir

Ve bu yetersiz bir ifade. Geçen çeyrek, o zamandan bu yana kaydedilen en az girişim turunu (7.024) yaşadı. 2020’nin ikinci çeyreğiCB Insights’a göre, 2022’nin 4. çeyreğine göre %12’lik bir düşüş görmenin yanı sıra.

Tek başına bu gerçek, 2020 seviyelerine geri dönen bir pazarda olduğumuzu gösterebilir, ancak verileri analiz etmek daha endişe verici bir tablo ortaya koyuyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın